Solutie incalzire etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • adrianpup
    Incepator
    • 10.sep.2006
    • 0

    Solutie incalzire etaj

    Buna ziua!

    Am nevoie si eu de ajutor, in a-mi forma o opinie, inainte de avorbi cu un instalator. Am o problema cu proiectul instalatiei la etaj. Mentiionez ca este vorba despre o locuinta D+P+M in care este finalizat sistemul de incalzire la D si P. Casa este construita in 1997 si nu s-au prevazut sistemele actuale de incalzire cu cazane pe lemne si calorifere, astfel incat nu exista posibilitatea traseelor catre calorifiere prin pardosea, ulterior cu sapa de beton(ar insemna sa dau jos usile de la balcon, sa sparg boiandrujii si sa repun usile). Dupa parerea mea ar fi doua cai: una prin pereti ( si asta nu ma incanta) si cea de-a doua pe deasupra tavanului mansardei (adica prin pod) mansarda avand placa de beton turnata. Ce zice-ti, care este mai buna?
    Multumesc
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Puteti face distributia prin pod si sa coborati prin pereti sau aparent la fiecare radiator. Veti avea trasee ceva mai lungi si asta o sa implic o pompa de circulare putin mai puternica, va recomand sa faceti un proiect de instalatii termice inainte de a va apuca de o astfel de lucrare.

    Comentariu

    Procesare...