Ventilatie la locuinta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Rocky7882
    Incepator
    • 27.mar.2011
    • 14

    Ventilatie la locuinta

    Buna ziua. Eu renovez casa parterul al fac deschis tip american cu bucatarie sufragerie si sa; on iar sus vreau sa mansardez unde fac dormitoarele. Bineînteles ca fac izolatiile termice si schimb geamuri si usi si am auzit ca ar fi bine sa fac si ceva ventilatie ca daca totul este închis ermetic pot sa am probleme cu condensul. Eu m-am gândit sa fac ceva ventilatie naturale mai precis sa introduc aer proaspat undeva la parter din exterior si apoi sa fac sa circula prin casa ca apoi sa iasa prin hota de la bucatarie iar sus la mansarda prin aerisirea de la baie si de la dormitoare care eu am zis ca ar fie sa fac un fel de horn care sa aibe un tiraj natural si asa sa am iesiri în el din toate camerele de sus inclusiv de la baie.As vrea daca poate cineva sa ma ajute în acesta problema, cineva care a mai facut asa ceva sau stie cum se face. Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de acesta chestie.
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    #2
    Nu ai geamuri care se deschid, sa poti face o ventilare naturala ?
    Cu respect.

    Comentariu

    • Rocky7882
      Incepator
      • 27.mar.2011
      • 14

      #3
      Postat în original de tanasie
      Nu ai geamuri care se deschid, sa poti face o ventilare naturala ?
      Pai am geamuri dar in anotimpul rece ce fac si cand nu iesti acasa o perioada mai lunga de timp ce faci

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Nu puteti introduce pintr-un singur loc aer proaspat pentru toata casa deoarece se vor crea curenti de aer foarte puternici. Ideal ar fi sa tratati aerul proaspat inainte de al introduce in incaperi.

        Daca tot doriti sistem de ventilare de ce nu va orientati catre un sistem de ventilare complex care sa va asigure si incalzirea/racirea aerului astfel veti scapa de celelalte instalatii pentru racire si incalzire.

        Comentariu

        Procesare...