Incalzirea in pardoseala, montaj si materiale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ingnstgh
    Incepator
    • 20.mai.2011
    • 8

    Incalzirea in pardoseala, montaj si materiale

    va rog sa ma ajutati si pe mine si cat mai repede pentru ca luni vreau sa montez instalatia de inalzire prin pardoseala. marea ma dilema este ca nu stiu cu ce polistiren sa plachez sapa(mentionez ca este o casa tip duplex cu 122 m2 utili), sa pun oare polistiren de 3 extrudat sau de 5 jos(la parter) si la etaj sa pun de 2 sau de 3 tot extrudat? unii zic ca nu are rost sa mai polistiren si la etaj ca mai bine pun o folie din aceea de parchet!?
    a doua problema sa pun folie de aluminiu sub tevile de pex pentru refectare caldurii? sa pun decat jos la parter sau si la etaj ce ma sfatuiti? daca pun folie de aluminiu mai are rost sa pun sub polisitiren folie anticondens sau nu? eu asi pune sau macar sa pun folie din aceea de sera/solar foarte subtire, ce spuneti?
    asa la rostul de dilatare dintre sapa si zid ce se pune, mi-au recomandat de la magazin ca merge sa pun si folie pentru parchet sa o tai eu si sa o pun pe marginie ok? din ce am mai vazut pe net trebuie pe margine sa pun si polistiren expandat ca sa nu apara condens pe pereti in partea de jos nu?
    Pexul o sa fie unul de la Tieme Italia este bun oare?
    o sa leg pe plasa stm cu soricei tevile de pex, cred ca este in regula asta am mai gasit pe forum, dupa ce am pus tevile pe deaspura lor se mai pune ceva, vreo folie ca asta nu inteleg exact.
    va rgo sa ma ajutati exact cu informatiile sa o fac ca la"carte" cat de cat. multumesc anticipat

    PS si inca ceva daca pun si parchet in casa trebuie neaparat unul special, oricum o sa pun acel aditiv in sapa, dar nu stiu cu parchetul cum e daca trebuie special sau nu
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Va referiti la incalzire electrica sau cu agent termic (conducte cu apa) ?

    Comentariu

    Procesare...