Proiect incalzire si A.C.M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • narcis75
    Membru
    • 05.ian.2010
    • 116

    Proiect incalzire si A.C.M

    apelez la bunavointa dv si sper sa fiu ajutat.Am atasat o schita cu incalzirea si distribuirea apei calde menajere as vrea sa stiu daca este bine sau ce mai trebue facut . Va multumesc
    Fișiere Atașate
  • radu_cracu
    Incepator
    • 26.sep.2006
    • 36

    #2
    La parter este ok sub rezerva ca, centrala are protectiile la functionare, temperaturi minime si maxime. La etaj apare o gresala - nu pot fi conectate centrala si panoul solar pe aceeasi serpantina! Boilerele care sunt prevazute pentru solar au geometria serpentinei diferita.
    IEFTIN SI BUN NU EXISTA
    PROST DAR SCUMP, DIN PACATE, EXISTA

    Comentariu

    • narcis75
      Membru
      • 05.ian.2010
      • 116

      #3
      Postat în original de radu_cracu
      La parter este ok sub rezerva ca, centrala are protectiile la functionare, temperaturi minime si maxime. La etaj apare o gresala - nu pot fi conectate centrala si panoul solar pe aceeasi serpantina! Boilerele care sunt prevazute pentru solar au geometria serpentinei diferita.
      multumesc. Poti sa-mi dai mai multe detalii: mentionez ca boileru si panoul il fac eu am tot ce-mi trebue materiale, scule si multa bunavointa

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Re: Proiect incalzire si A.C.M

        Postat în original de narcis75
        apelez la bunavointa dv si sper sa fiu ajutat.Am atasat o schita cu incalzirea si distribuirea apei calde menajere as vrea sa stiu daca este bine sau ce mai trebue facut . Va multumesc
        Realizati inca de la iesirea din centrala un circuit separat pentru boiler. Si eu va sfatuiesc sa folositi un boikler cu doua serpentine pentru panourile solare.

        Comentariu

        • narcis75
          Membru
          • 05.ian.2010
          • 116

          #5
          CE SPUNETI ASA AR FI MAI BINE
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Da e bine.

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 322

              #7
              Postat în original de narcis75
              CE SPUNETI ASA AR FI MAI BINE
              Da,e binisor,mai ai nevoie de o vana cu 3 cai termo sau de amestec intre tur si retur pe instalatia de incalzire,ajuta f mult si regleaza diferenta de temperatura dintre tur si retur,ceea ce conduce la un consum mai c de combustibil.Valva de sens,supape de siguranta pe circuitul de incalzire,iar pt pana de curent un ups legat la pompa de recirculare(nu i scump si face toti banii,cam 300 ron si duce 3-5 ore),termostat pe tur la incalzire...ai ceva de cheltuit,nervii tari amice ...Bafta ,sanatate,Razvan
              bagera

              Comentariu

              • narcis75
                Membru
                • 05.ian.2010
                • 116

                #8
                Postat în original de razvan adrian
                Postat în original de narcis75
                CE SPUNETI ASA AR FI MAI BINE
                Da,e binisor,mai ai nevoie de o vana cu 3 cai termo sau de amestec intre tur si retur pe instalatia de incalzire,ajuta f mult si regleaza diferenta de temperatura dintre tur si retur,ceea ce conduce la un consum mai c de combustibil.Valva de sens,supape de siguranta pe circuitul de incalzire,iar pt pana de curent un ups legat la pompa de recirculare(nu i scump si face toti banii,cam 300 ron si duce 3-5 ore),termostat pe tur la incalzire...ai ceva de cheltuit,nervii tari amice ...Bafta ,sanatate,Razvan
                multumesc f mult

                Comentariu

                Procesare...