Montare boiler electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mandea cristian
    Incepator
    • 01.apr.2008
    • 46

    Montare boiler electric

    Am primit un aparat care incalzeste apa si care se poate monta intr-o bucatarie de vara.
    Problema este urmatoarea:
    -are doua orificii pentru montarea tevilor, dar nu stiu care este cea care se monteaza la apa rece
    Etiheta cu instructiuni s-a sters.
    Cum pot rezolva problema?
  • xrogo
    Incepator
    • 28.mar.2007
    • 56

    #2
    Re: despre boiler electric

    Postat în original de mandea cristian
    Am primit un aparat care incalzeste apa si care se poate monta intr-o bucatarie de vara.
    Problema este urmatoarea:
    -are doua orificii pentru montarea tevilor, dar nu stiu care este cea care se monteaza la apa rece
    Etiheta cu instructiuni s-a sters.
    Cum pot rezolva problema?
    Apa calda iese de obicei pe sus,fiind mai usoara se ridica la partea superioara a boilerului.

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2236

      #3
      Puteti identifica tipul boilerului, marca, volumul?
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        De obicei apa rece intra pe jos iar cea calda iese pe sus. Turul si returul de agent termic sunt pe o parte, asta daca este boiler cu serpentina.

        Cel mai usor ar fi sa ne atasati niste poze.

        Comentariu

        • mandea cristian
          Incepator
          • 01.apr.2008
          • 46

          #5
          Postat în original de PowerMC
          Puteti identifica tipul boilerului, marca, volumul?

          Aparatul este un Siemens.Are doua orificii in partea superioara.Se ataseaza pe perete. Consider ca este de tipul instant.Dimensiunile boilerului sunt de:
          H = 40cm
          l = 20 cm
          L = 30cm
          In partea superioara, intre cele doua orificii exista un buton - cursor(cred) care cred ca indica cate grade sa aiba apa calda(cred).
          Doresc sa- montez intr-o anexa, pentru a avea apa calda .
          Cand vine iarna ce trebuie sa fac, pentru a nu se sparge , ce trebuie montat, etc.
          Lucrarea va fi efectuata de un instalator, dar nu vreau sa cumpar piese de dragul de a fi cat mai scumpa instalarea , decat ce este stric necesar(sa vada meseriasul ca ma si pricep cat de cat).
          MULTUMESC PENTRU SUGESTII!

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Din descrierea dumneavoastra rezulta ca este vorba de un instant de preparare apa calda menajera.
            Cele doua orificii in mod normal trebuie sa fie orientate in jos (la partea inferioara a instantului), iar cel de apa rece este cel din stanga si cel de apa calda cel din dreapta.

            Comentariu

            • mandea cristian
              Incepator
              • 01.apr.2008
              • 46

              #7
              am sa revin cu poze ale aparatului in sine
              multumesc pentru operativitate

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Asteptam sa postati pozele apoi va vom ajuta cu tot ceea ce vom putea.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Ar fi trebuit sa aiba pe fiecare racord un inel colorat, rosu pentru iesire apa calda, albastrau pentru intrare apa rece.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • mandea cristian
                    Incepator
                    • 01.apr.2008
                    • 46

                    #10
                    atasez in continuare niste poze cu boilerul.

                    Mesaj editat de PowerMC
                    S-au redenumit atasamentele.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Sincer sa fiu dupa aspectul incalzitorului respectiv mie unu mi-ar fi frica sa-l folosesc.

                      Dar din ce imi dau seama din poze dar nu garantez ca ar fi asa in partea stanga este intrarea de apa calda iar in dreapta apa rece.
                      Totusi daca va hotarati sa-l folositi eu sunt de parere ca ar trebui sa chemati un mester ceva mai bun ca sa-l monteze si acesta va putea sa-si dea seama imediat la fata locului care este intrarea.

                      Comentariu

                      • mandea cristian
                        Incepator
                        • 01.apr.2008
                        • 46

                        #12
                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Sincer sa fiu dupa aspectul incalzitorului respectiv mie unu mi-ar fi frica sa-l folosesc.

                        Dar din ce imi dau seama din poze dar nu garantez ca ar fi asa in partea stanga este intrarea de apa calda iar in dreapta apa rece.
                        Totusi daca va hotarati sa-l folositi eu sunt de parere ca ar trebui sa chemati un mester ceva mai bun ca sa-l monteze si acesta va putea sa-si dea seama imediat la fata locului care este intrarea.
                        am sa revin cu un alt model de boiler
                        va multumesc pentru raspuns

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1302

                          #13
                          Răspuns la: Montare boiler electric

                          daca tevile sunt la partea de jos cea din dreapta este intrare apa rece, iar sus la fel.
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • DanIonita
                            Membru
                            • 26.apr.2011
                            • 121

                            #14
                            Montare boiler

                            Salutare!

                            Urmeaza sa achizitionez un boiler Ariston Pro Plus 80 (80litri , 1800w) si as dori sa imi spuneti daca este in regula modul in care voi face legaturile pentru alimentarea cu apa dar si cea cu energie electrica.
                            Atasez o poza cu baia si bucataria si pozitionarea consumatorilor.
                            Am ales sa utilizez PPR de 20 fara insertie pentru apa rece si cu insertie pentru calda. In baie am 2 puncte de alimentare cu apa rece (unul sub cada si unul pe partea opusa, sub chiuveta).
                            In bucatarie nu exista chiuveta momentan si va trebui sa realizez si traseul de scurgere pentru ea.
                            Asadar... la nivelul boilerului este ok urmatoarea configuratie ? :
                            - racord olandez filet interior pe intrare si iesire
                            - pe iesire(apa calda) : robinet trecere 1/2 -> si poi racordare la PPR.
                            - pe intrare (apa rece) : dupa olandez teu egal cu robinet de golire, supapa de siguranta, robinet trecere -> racordare la PPR.

                            Mai trebuie sa montez vre-un element pe undeva? Boilerul se poate monta la o inaltime mai mica? Peste tot vad boilerele puse sus in tavan, exista vre-un impediment in a-l monta sa zicem la 1m de pardoseala?

                            Pe partea de electrica, contoarul se afla in coltul cu chiuveta de la bucatarie (stiu nu are ce cauta acolo dar este o chicineta provizorie, improvizata). Voi monta o siguranta 1p+n 16A din care voi pleca cu cablu MYYP 3x2,5 prin pat canal pana in zona boilerului. Apoi, priza cu protectie IP44 si priza programabila mecanica. Ar fi o idee sa montez priza in alta parte? Daca da, unde?

                            Alte sugestii ati avea ?


                            Multumesc anticipat!
                            Dan

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1192

                              #15
                              Răspuns la: Montare boiler

                              Sal Dan,
                              Trebuuie sa te gandesti, daca din pacate, se rupe vreun racord de apa, si apa ajunge la acea priza. Ideal este sa pui priza, cat mai departe de un sistem de apa, gen chiuveta, boiler, etc, orice contine un racord flexibil. Totodata este bine sa iei racoarde de o calitate mai buna! Nu uite se supapa de sens !
                              P.S. Am un boiler de vanzare, tot Ariston, de 80 L, 1200 W, ai pozele in anuntul de vanzare. Daca esti interesat....

                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...