Centrala vs plasme termice vs folie termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AutoCristi
    Incepator
    • 04.ian.2011
    • 20

    Centrala vs plasme termice vs folie termica

    Care credeti ca ar fi cea mai economica solutie de incalzire a unei case perfect izolate si cam la ce costuri lunare s-ar ridica incalzirea acesteia?
    Este vorba despre o vila in Slatina destul de mare de 554 mp din care vreau sa incalzesc aproximativ 370 mp (Restul sunt garajul de la subsol, atelier, sala de sport care nu o folosesc iarna si etc.) Care credeti ca ar fi cea mai economica solutie dintre cele prezentate de mine si cam la cat m-ar duce/luna sa zicem o temperatura de 23 de grade constanta in casa? Precizez ca toata casa este izolata, inclusiv mansarda + usi lemn masiv si geamuri cu rama stejar deci nu cred ca ar fi pierderi prea mari. Va multumesc!
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    Re: Centrala vs plasme termice vs folie termica

    Postat în original de AutoCristi
    Care credeti ca ar fi cea mai economica solutie de incalzire a unei case perfect izolate si cam la ce costuri lunare s-ar ridica incalzirea acesteia?
    Este vorba despre o vila in Slatina destul de mare de 554 mp din care vreau sa incalzesc aproximativ 370 mp (Restul sunt garajul de la subsol, atelier, sala de sport care nu o folosesc iarna si etc.) Care credeti ca ar fi cea mai economica solutie dintre cele prezentate de mine si cam la cat m-ar duce/luna sa zicem o temperatura de 23 de grade constanta in casa? Precizez ca toata casa este izolata, inclusiv mansarda + usi lemn masiv si geamuri cu rama stejar deci nu cred ca ar fi pierderi prea mari. Va multumesc!
    In momentul de fata in romania cea mai ieftina solutie de incalzire este centrala termica pe gaz.

    Comentariu

    • AutoCristi
      Incepator
      • 04.ian.2011
      • 20

      #3
      Din calule mie imi iese un cost mult mai mic cu plasmele termice, dar acum nu stiu randamentul lor real asa ca astept ceva pareri de la cei care au folosit!

      Comentariu

      • cosmin tudor
        Incepator
        • 09.dec.2011
        • 7

        #4
        Nu cred ca e afacere foarte mare cu plasmele termice. Consuma foarte mult curent. Am cumparat o plasma termica Lompro Orizontal 2400w. E recomandata pt o camera de 20-25 mp. Camera in care am montat-o are 19mp si 2 pereti exteriori. Unul este izolat cu vata de 10 si rigips celalalt e spre balcon care e si el inchis. Am folosit-o decat seara de la orele 19 la ora 8 dimineata si am reglat temperatura din termostat pe 23 grade. Stau in Bucuresi deci in luna noiembrie 2011 nu au fost temperaturi extreme. Cu toate asta o singura plasma mi a consumat 300 (trei sute) kw. Mult in comparatie cu ce spun reclamele. Si inca o problema constatata pe termostat cumparat de la ei apare temperatura de 23 grade in casa la alte termometre clasice imi apar 21 grade. Nu as recomanda asa ceva !!! Foarte scumpa si achizitia 410 euro si consumul lunar.

        Comentariu

        Procesare...