Instalatie apartament in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kubera
    Incepator
    • 07.mar.2011
    • 4

    Instalatie apartament in casa

    Detin un apartament intr-o casa veche si doresc sa renunt la sobele de teracota in favoarea unei instalatii termice cu calorifere. Problema este ca nu stiu exact ce tip de incalzire sa fac. Mentionez ca nu am posibilitatea sa pun gaz. M-am gandit la o termosoba dar am vazut ca functioneaza la presiuni mici si trebuie vas de expansiune deschis dar eu nu am posibilitatea sa il pun in pod deoarece ar ingheta. Orice sfat ar fi binevenit. va multumesc
  • moshu2
    Membru
    • 05.feb.2010
    • 124

    #2
    Va trebuie un spatiu ceva mai mare pentru un cazan pe combustibil solid, plus spatiu pentru depozitarea combustibilului (aveti beci?) Volumul sobelor care dispar se "transfera" spre centrala.
    De asemeni, e bine sa va ganditi serios la imbunatatirea izolatiei; in afara de scaderea costului incalzirii, exista si problema volumului stocului de combustibil (gazul vine pe teava, insa lemnele trebuie stocate inaintea sezonului rece).
    Adica veti avea ceva cheltuieli...
    Spor!
    Cateva notiuni de fizica ajuta...

    Comentariu

    • kubera
      Incepator
      • 07.mar.2011
      • 4

      #3
      Pot monta un cazan aratos in sufragerie iar in dormitor as putea in locul sobei sa montez un boiler de 200 de litri. cam asa ar fi spatiul pe care il pot folosi. in rest pentru stocarea lemnelor am gradina si probabil as putea amenaja un loc unde sa tin lemnele o perioada indelungata. Casa nu are beci, este la demisol un apartament.Multumesc

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Postat în original de kubera
        Pot monta un cazan aratos in sufragerie iar in dormitor as putea in locul sobei sa montez un boiler de 200 de litri. cam asa ar fi spatiul pe care il pot folosi. in rest pentru stocarea lemnelor am gradina si probabil as putea amenaja un loc unde sa tin lemnele o perioada indelungata. Casa nu are beci, este la demisol un apartament.Multumesc
        Nu prea exista un cazan aratos, plus orice tip de cazan are nevoie si de un cos de fum. Plus ca mai aveti nevoie si de ceva spatiu tehnic pentru pompe de circulatie vas de expansiune. E destul de complicata situatia dumneavoastra incercati sa faceti o descriere mai amanuntita a situatiei poate reusim sa va ajutam cu ceva idei.

        Comentariu

        • kubera
          Incepator
          • 07.mar.2011
          • 4

          #5
          Apartamentul este situat in casa. Am acces la cos de la vechile sobe. Cosul are 30cmx40cm. Peretii sunt din caramida grosi de 55 cm cu tot cu tencuiala. Probleme ar fi ca sunt geamuri termopane foarte mari de 4 mp in total in camera mare care este de 36 mp. in camera mica geamul insumeaza 1,8 mp si are 30 mp. Am avut niste sobe de teracota vechi pe care le-am demolat si in locul lor pot amenaja pentru o termosoba si boiler plus celelalte accesorii cred eu. Nu stiu ce alte detalii sa va ofer dar am sa raspund la orice intrebare. multumesc

          Comentariu

          • moshu2
            Membru
            • 05.feb.2010
            • 124

            #6
            D-l consultant a pus bine problema. Din modesta mea experienta de exploatare a unui cazan cu combustibil solid:
            1 Destul de des mi-a iesit fum; in subsolul meu tehnic nu-i mare lucru, insa in camera...
            2 E necesara curatirea periodica (eu il cam neglijam, il periam la 2-3 saptamani; un cunoscut - pensionar, cu mai mult timp la dispozitie o facea la 3-4zile pana la maxim o saptamana) Problema e ca iese funingine=mizerie in camera
            3 Chiar si eu, care nu-s pretentios, mi se pare cam uratel. Solutia unei termosobe probabil ca e mai aratoasa, insa la noi asemenea agregate sunt mai putin cunoscute si utilizate (este un domn din Italia, Piancada sau cam asa ceva care cunoaste subiectul ceva mai bine)
            Chiar daca aveti fereastra asa de mare (4 mp e mult, chiar si la o camera de 36 de mp, insa poate aveti o expunere mai umbrita), amplasarea la demisol are avantajul ca beneficiati de o "aplatisare" a variatiilor de temperatura (actualmente lucrez intr-un demisol: e singurul spatiu din toata cladirea care nu are nevoie de climatizare in acest anotimp, si iarna utilizez doar unul din cele 2 calorifere si pe acela doar la jumatate, si doar cand sunt temperaturi negative)
            Spor!
            Cateva notiuni de fizica ajuta...

            Comentariu

            Procesare...