Incalzire sala sport

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • AutoCristi
    Incepator
    • 04.ian.2011
    • 20

    Incalzire sala sport

    Lucrurile stau cam asa: Am o sala de sport de 168 mp adica destul de uriasa, si as fi interesat de un sistem de incalzire pe care sa il pun in practica pana la iarna. Ce imi recomandati?
    - Panouri solare;
    - Centrala terminica;
    - Plasme termice.

    Precizez ca nu am pierderi termice, izolatia este mai mult decat perfecta si geamurile sunt termopan cu rama din stejar deci nu cred ca a probleme cu pierderile de caldura, dar problema ar fi cu incalzirea. Cat credeti ca m-ar costa incalzirea incapaerii iarna sa tin o temperatura de 22 de grade aproximativ si care ar fi cea mai ieftina solutie?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Pt a propune o solutie trebuie sa dati mai multe amanunte despre constructie / izolatie , chiar si finisaje interioare .
    Precizati dimensiunile spatiului , suprafata / inaltime .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • AutoCristi
      Incepator
      • 04.ian.2011
      • 20

      #3
      Suprafata am specificat-o 168 mp, inaltime 3,2 metrii, constructia este din caramida, izolata cu polistiren de 10 nu stiu daca au si alta denumire cei din domeniu stiu mai bine, altceva nu prea am ce sa spun, este langa Bucuresti intr-o zona relativ ok nu zona de munte ca sa fie exagerat de frig, geamuri am specificat termopan cu geamuri de stejat, usa de stejar, in rest nu prea stiu ce detalii sa va dau daca mai aveti nevoie de ceva spune-ti!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #4
        La un necesar estimat de 30 Kw solutia ar fi o centrala termica .
        Costurile nu pot fi estimate deoarece va trebui sa faceti o incalzire temporizata nu numai termostatata in functie de programul de folosinta , adica un program cu temperatura minima de conservare a spatiului si una de intrebuintare .
        Solar nu vad sa aveti sanse , despre plasme informatiile sint contradictorii .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 889

          #5
          Re: Incalzire sala sport

          Postat în original de AutoCristi
          22 de grade aproximativ si care ar fi cea mai ieftina solutie?
          Sala este doar pentru tine sau este una publica? Te intreb deoarece si eu prefer o temperatura in jurul a 22 grade in sala de sport, dar am observat ca cei mai multi prefera temperaturi cu vreo 3 grade mai mici, deci s-ar putea sa iesi ok cu o centrala ceva mai ieftina...

          Comentariu

          • AutoCristi
            Incepator
            • 04.ian.2011
            • 20

            #6
            Sala nu este doar pentru mine dar nici deschisa publicului, suntem un cerc restrans de vre-o 7 persoane care ne antrenam, deobicei la ore diferite!

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              Fiind vorba de o singura incapere si bine izolata eu cred ca o centrala termica cu o putere de 24kW este foarte buna pentru sala respectiva de sport.

              Comentariu

              • AutoCristi
                Incepator
                • 04.ian.2011
                • 20

                #8
                Daca as pune centrala credeti ca ar fi ok o incalzire prin pardoseala? Este o sala de sport si Doamne fereste nu stii cum nimeresti cu capul in vre-un calorifer deci nu m-ar tenta sa le pun in sala! Ce parere aveti?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #9
                  Singur insa aveti foarte mare grija la dimensionarea acesteia. Va sfatuiesc sa apelati la un proiectant de instalatii astfel veti evita destul de multe probleme.

                  Comentariu

                  • AutoCristi
                    Incepator
                    • 04.ian.2011
                    • 20

                    #10
                    Evident ca voi apela la o firma specializata nu am deloc cunostiinte legate de instalatii deci voi apela la persoane cu experienta in domeniu!

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Va asteptam oricand daca aveti nevoie de sfaturi sau intrebari legate de solutia tehnica aleasa de proiectant.

                      Comentariu

                      Procesare...