Obturare teava calorifer veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 480

    Obturare teava calorifer veche

    Buna ziua ,

    Teava se poate vedea in foto .

    Caloriferul este dezactivat . Teava a fost la capat obturata , cu un capac , acum 2 ani . Cind a fost lucrata , am vazut ca o parte filetul era cam mincat ; mesterul chiar a pus acolo ceva lipici cind a insurubat . In acest an a picurat si trebuie rezolvata , mai ales ca se pune ceva faianta .

    Mesterul actual , a analizat teava [ a ciocanit-o cu un topor] si a declarat teva buna . Pentru capat , s-au gindit la 2 solutii .
    a. sa puna o cupla metalica , la rece care sa inchida prin stingere .
    b.sa sudeze teava , cred ca , prin sudura electrica .

    Ambele variante nu imi ofera incredere , astfel :
    -daca se pune cupla , cupla etanseaza pe teava cu ceva cauciuc ; teava la exterior este ruginita si evident nu mai este perfect rotunda .; ar putea etansa ?
    -daca se sudeaza , din cauza ruginii din interior , este posibil sa iasa cu pori ; posibil teava sa aibe grosimea afectata .

    Problema mea este ca trebuie sa fie lucrarea sigura , deoarece cind se va baga presiune in tevi , nu va fi nimeni care sa mai observe ceva .

    Eu ma gindisem sa desfaca teava de la ramificatie si sa puna acolo un dop . Mesterul mi-a zis ca ansamblarea este facuta cu sudura si nu poate sa faca operatia .

    Care varianta ar fi mai buna ?
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Normal se desface din ramificatie . Daca ramificatia respectiva este sudata , se poate schimba coloana intre doua teuri sau mufe .
    Cupla rapida este ok , nu sint probleme .
    Daca este meserias si are scule iar variantele de sus nu sint posibile , sa taie teava din zona dreapta , sa dea filet si sa puna un dop .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 480

      #3
      1. Cind se fileteaza , nu este pericol de rupt teava ? teava are 40 de ani vechime ; este posibil ca la interior sa fie atacata ? sau sa se rupa din sudura .

      2. Cupla rapida indicata a fost GEBO QI de 0.5 " ; varianta cu cupla rapida , in timp , ce dezavantaje are ? este posibil ca sa se deprecieze ?

      3.De moment ce cupla rapida este o varianta buna , de ce totusi ar fi mai bine sa fileteze teava ?

      Tinind cont ca este teava de retur circuit , uzual cam ce presiune exista [bloc cu 4 etaje ] ?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Postat în original de hspinache
        1. Cind se fileteaza , nu este pericol de rupt teava ? teava are 40 de ani vechime ; este posibil ca la interior sa fie atacata ? sau sa se rupa din sudura .

        2. Cupla rapida indicata a fost GEBO QI de 0.5 " ; varianta cu cupla rapida , in timp , ce dezavantaje are ? este posibil ca sa se deprecieze ?

        3.De moment ce cupla rapida este o varianta buna , de ce totusi ar fi mai bine sa fileteze teava ?

        Tinind cont ca este teava de retur circuit , uzual cam ce presiune exista [bloc cu 4 etaje ] ?
        Daca se rupe teava cind se face filet , este mai mult decit bine caci stiti clar ca va trebui facuta o reparatie generala .
        N-am vazut INCA o cupla rapida sa se " strice " dar am refolosit unele cuple . Asta spune ca nu sint de unica folosinta .
        Filetul este verificat in timp , deci ofera totusi o garantie mai mare .
        ??? NU cunosc dar cuplele ( mufa rapida in limbaj popular ) rezista la 10 bari .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 480

          #5
          Si eu sint de aceasi parere privind filetul si ce este infiletat . Dar daca eu insist sa faca filet si mesteru spune ca nu este bine , daca se va intimpla sa curga sau se va rupe teava cind fileteaza [ presupunind ca poate] , va spune ca eu sint de vina .

          Deci , revenind la mufa rapida ; daca prin rezistenta la 10 bar , sa inteleg ca la 10 bar crapa mufa sau la 10 bar este azvirlita afara ? . In cazul de fata , inelele metalice care se string pe teava , trebuie sa tina mufa sa nu fie azvirlita afara . In acesta situatie , ea rezista la 10 bar ? Este calculata pentru un astfel de caz [cind este pe post de dop .]

          Am cautat prin prospecte mufa si nu am gasit nimic referitor la acest caz .

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Postat în original de hspinache
            Si eu sint de aceasi parere privind filetul si ce este infiletat . Dar daca eu insist sa faca filet si mesteru spune ca nu este bine , daca se va intimpla sa curga sau se va rupe teava cind fileteaza [ presupunind ca poate] , va spune ca eu sint de vina .
            ... daca prin rezistenta la 10 bar , sa inteleg ca la 10 bar crapa mufa sau la 10 bar este azvirlita afara ? . In cazul de fata , inelele metalice care se string pe teava , trebuie sa tina mufa sa nu fie azvirlita afara . In acesta situatie , ea rezista la 10 bar ? Este calculata pentru un astfel de caz [cind este pe post de dop .]....
            Sa se rupa teava cind se da filet , ori este teava praf , ori nu sti sa dai filet .
            In orice lucrare exista si neprevazut iar cel ce face reparati trebuie sa-si asume terminarea reparatiei indiferent de probleme . Cind eram mai activ cu instalatiile , deoarece nu stiu sa sudez si sudurile fara probe sint dificile , chemam un sudor de la Metav !!! , un om care n-a gresit in viata lui . Orice meseriasi trebuie sa colaboreze in situatii critice.
            Cred ca cei 10 bari se refera la smulgere caci piesa nu poate crapa .
            Luati prin comparatie mufele de pexal montate pe incalzire la termoficare . Cite au sarit si care ? Putine si numai cele de la taraba . Mufa rapida cu inelul ei metalic infipt in teava , mai greu sa fie aruncata afara .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • hspinache
              Membru Marcant
              • 07.iun.2009
              • 480

              #7
              Probabil ca varianta cu filetul este dificila pentru mester , mai incomod . Teava a fost taiata si am observat ca are in "carne" , in medie , 2.5 mm.
              Teava este infundata cam 70% . A curatat teava de vopsea prin ardere si apoi cu ceva smirghel . Deoarece nu am fost prea ferm , a montat mufa rapida . Cind a montat dopul , dopul s-a rupt , pe motivul ca nu este dopul bun .
              A dat din nou cupla jos de pe teava , a reusit sa scoata restul de dop din cupla , a pus din nou cupla pe teava si a strins . A strins cu doi papagali 30 cm lungime , cam cit a putut , apoi a pus un nou dop , cu cilti.

              Nu stiu daca toata acesta tehnologie este corecta ; dupa ce aveam suspiciuni cu acesta mufa rapida , a facut 2 montaje . Dupa cum spune user Mircea G , "N-am vazut INCA o cupla rapida sa se " strice " dar am refolosit unele cuple " ; adica inteleg ca aceasi cupla , a fost demontata , montata iar , a functionat , a fost demontata , a fost montata , etc ;Sper ca am inteles bine .
              Ce parere aveti in cazul de fata ? Sint sanse sa nu curga ?

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Postat în original de hspinache
                ....Sint sanse sa nu curga ?
                Nu cred sa curga .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 480

                  #9
                  OK . Acum ma obsedeaza daca au montat corect , daca au strins cit este necesar ; am pus si eu mina pe un papagal , cam de 30cm , si cu 2 miini , daca incerc sa misc de holender , are tendinta sa se rotesca la o forta mare [eu totusi nu sint deosebit de fortos ; este normal ?

                  Mai anexez 2 fotografii cu sectiunea tevi si cupla montata.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 480

                    #10
                    Am masurat teava si am constatat ca nu este perfect rotunda ; are o abatere maxima de 0.4 mm .
                    Intrebarea ar fi : ce eroare poate prelua acesta mufa rapida ?
                    Acuma poate ca sint pisalog , dar nu am nici o expeienta in acesta problema . daca montam macar 10 astfel de mufe si le observam efectele in timp , ...

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 480

                      #11
                      Da , probabil ca subiectul nu este prea interesant ....

                      Nu stiu daca a fost bine sau nu , ca am insistat la mester cu temerile mele . Ca sa fie mai convingator , a desfacut din nou cupla , a batut pe teava un dop din lemn de brad si apoi a pus din nou cupla la loc . Un sistem sistem dublu , dupa cum spunea el , de inchidere , dupa urmatoarea ideie : vine apa , da de dopul de brad , dopul se umfla , nu va mai iesi nimic afara . Daca totusi va scapa ceva , se va opri in cupla rapida .???? Adica nu va fi in cupla aceasi presiune ca in teava ?
                      Treba cu dopul de brad ... eu ce sa zic ??
                      Cupla deci are trei stringeri pina acum ; eu nu cunosc daca acel inel de cauciuc poate sa ofere elesticitate dupa 3 stringeri .

                      Poate cine a mai montat cuple rapide , poate sa faca un comentariu .

                      Comentariu

                      Procesare...