Cazan lemne solid Fischer - Guntamatic GA 29 KW

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • astratc
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 83

    Cazan lemne solid Fischer - Guntamatic GA 29 KW

    Am cumparat un cazan lemne solid de 29 KW second hand din Germania. Vanzatorul l-a folosit foarte rar. Rolul sau a fost preluat de panouri solare, acesta fiind si motivul vanzarii. Este fabricat in 1984 si este din otel.
    Urmeaza sa incalzeasca o casa parter + mansarda, aproximativ 140 m2 cu o inaltime a camerelor de 2.6 m.
    Din ce am tradus eu de pe izolatia din spate ar avea 2 valve termice de siguranta, siguranta debit, tur, retur si 2 de intoarcere si golire.
    Atasez si 2 poze.
    Pe cartea tehnica scrie ceva si de incalzire apa menajera. Presupun ca ii mai trebuie un boiler cu serpentina?
    Rog daca se pricepe cineva la tipul asta de cazan si stie cum trebuiesc facute legaturile in spate sa ma lumineze si pe mine.
    Este bine cupru + radiatoare otel? Ce alt echipament mai trebuie cumparat pentru instalare cazan?
    Fișiere Atașate
  • danM
    Membru
    • 11.feb.2008
    • 199

    #2
    Ce fel de Guntamatik este ? Poate daca stiu exact tipul pot sa te ajut,ca o sa caut ceva detalii la nemti,ca ma descurc cu germana.Poate ne zici si pretul !?

    Comentariu

    • astratc
      Incepator
      • 08.oct.2010
      • 83

      #3
      Este Fischer-Guntmatic GA 25
      Atasez si o poza.
      Pretul a fost 362 de euro acolo. Am cumparat direct de la proprietar si l-am transportat singur.
      Mi-a dat si un manual, scrie pe el manual de instalare si utilizare, dar e in germana
      Se gaseau si mai ieftine, dar am vrut unul in stare buna. Are folie pe el in unele locuri. Poza 2 este facuta la proprietar acasa, se vede ca este langa un cazan mai mare, folosit doar ca solutie de rezerva cred.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • danM
        Membru
        • 11.feb.2008
        • 199

        #4
        Din pacate n-am gasit cartea tehnica pe net,poate poti sa scanezi pagina cu poza din spatele centralei unde sunt racordurile cu denumirile in limba germana si s-o atasezi aici,sau da-mi un PM

        Comentariu

        • astratc
          Incepator
          • 08.oct.2010
          • 83

          #5
          Scrie pe izolatia din spate:

          thermo - sicherheitsventil
          thermo - sicherheitsventil
          sicherheits - vorlauf
          kessel- vorlauf
          kessel - rücklauf
          sicherheits rücklauf und entleerung
          sicherheits rücklauf und entleerung

          Uite si un scan dupa manualul de instalare si utilizare
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • danM
            Membru
            • 11.feb.2008
            • 199

            #6
            Treaba cu aceste circuite sta in felul urmator : datorita faptului ca centrala e model mai vechi se racorda normal la un vas de expansiune deschis si de aceea ai 2 iesiri la tur si retur !!! Deci daca vrei s-o racordezi la un vas de expansiune deschis trebuie sa duci teava de la Sicherheitsvorlauf direct la vas in partea de sus si de la Sicherheitsrücklauf la vas in partea de jos.
            Turul normal (Vorlauf,Kesselvorlauf) il legi la teava de tur ce pleaca in casa si returul (Kesselrücklauf,Rücklauf) la returul instalatiei. Vad in poza ta ca ai deja vana de descarcare termica la supraincalzire montata,deci o racordezi la apa curenta(rece si presiune minima 1,5 bar parca) in partea dreapta unde e ventilul si teava din partea stg.sus o duci la canalizare.
            Vezi ca ai robineti pe amandoua circuitele !! de ce ?? pai de exemplu poti lega la cele 2 tevi care duc in pod la vasul de exp. deschis ( Sicherheitsvorlauf si Sicherheitsrücklauf) un boiler cu serpentina ptr. apa calda si pe timp de vara poti sa faci focul in centrala si daca inchizi robinetul de la turul mare (Vorlauf) si e deschis celalalt robinet (Sicherheitsvorlauf) o sa-ti faca numai apa calda fara sa mearga caldura in calorifere, sau chiar poti lega un calorifer din baie de exemplu si cand faci foc ptr. apa calda se incalzeste si acela,ca sa fie cald in baie.
            Sper sa fi inteles cam cum sta treaba cu circuitele !!
            Daca nu poti sa ma suni la 0744-245767
            Poate gasesc o schema sa ti-o trimit.
            Oricum ceea ce am scris aici am citit la nemti pe un manual mai vechi de incalzire,deci sa fii sigur ca asa e, eu numai am tradus ceea ce am citit.
            Sper ca ti-am fost de ajutor !
            Salutare

            Comentariu

            • astratc
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 83

              #7
              Cred ca am inteles cum vin montate. O sa fac o schema de montaj si o sa o postez aici pentru verificare.
              Multumesc mult pentru ajutor.

              Comentariu

              • astratc
                Incepator
                • 08.oct.2010
                • 83

                #8
                M-am mai documentat si cred ca am inteles ce inseamna acest tur si retur de siguranta.

                Avem prima varianta de montaj ca in schema de mai jos cu tur si retur de siguranta duse direct la vas de expansiune deschis.
                In primul caz pun un boiler cu serpentina pe circuitul de siguranta, nu isi justifica prezenta robinetul care il am deja pe turul de siguranta.
                In cazul 2 daca pun boilerul pe circuitul de tur normal, nu isi justifica prezenta robinetul de pe turul normal ( il inchid si raman doar cu conexiunea de siguranta la vasul de expansiune deschis)

                A doua varianta de montaj , tur de siguranta si retur de siguranta conectate la un boiler cu serpentina.
                Din circuitul de tur si retur normal fac si conexiunile catre vasul de expansiune deschis.
                Din cauza asta cred ca a doua varianta de montaj este varianta in care a fost montat cazanul din cauza robinetului de pe turul de siguranta pe care il are deja.
                Ramane si la schema asta dezavantajul ca daca inchid robinetul de incalzire, nu mai am legatura cu vasul de expansiune deschis.
                Ce varianta credeti ca este mai buna intrucat vreau sa prepar si ACM?

                Din cate inteleg, cazanul asta este varianta fara serpentina de racire, adica descarca apa fierbinte prin thermoventil si simultan alimenteaza cu apa rece.
                Cum pot sa il protejez impotriva inghetului iarna daca nu pot pune antigel in instalatie?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #9
                  Mentineti temperatura in camera peste temperatura de inghet a apei. Alta solutie nu prea aveti.

                  Comentariu

                  • astratc
                    Incepator
                    • 08.oct.2010
                    • 83

                    #10
                    Am fost la o cunostinta astazi sa vad o centrala pe lemne montata. Dupa ce m-am documentat pe forum, am reusit sa identific urmatoarele greseli: plecarile din centrala pentru tur si retur facute din teava de cupru mult prea subtire ( 15 sau maxim 18, inca nu le cunosc ) pana la distribuitor, vas de expansiune inchis cu toate ca nu are apa curenta.
                    O sa merg pe a 2-a schema de montaj.
                    Imi cumpar un boiler pentru ACM mixt cu serpentina si rezistenta pentru protectie antiinghet.
                    In ce masura s-ar putea realiza protectia antiinghet a instalatiei prin legarea in paralel a unei centrale electrice?

                    Comentariu

                    • astratc
                      Incepator
                      • 08.oct.2010
                      • 83

                      #11
                      Cred ca mai bine pun antigel in instalatie, renunt la alimentarea cu apa rece si raman cu termoventilul de siguranta si cu vasul de expansiune deschis si un UPS. In felul asta rezolv problema cu inghetul.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #12
                        Daca folositi antigel in instalatie intradevar nu va ingheta instalatia de incalzire dar exista pericolul sa inghete conductele de apa rece si calda din interiorul casei.

                        Comentariu

                        • astratc
                          Incepator
                          • 08.oct.2010
                          • 83

                          #13
                          Ma intereseaza mai mult pe partea de instalatie de incalzire sa nu inghete, pe partea de alimentare cu apa rece si calda e mai simplu de schimbat.
                          Vreau sa fac instalatia de incalzire din cupru aparent.
                          Ce imi recomandati: fittinguri prin presare sau prin lipire?
                          Pentru lipire merita pistolul de lipit de la R...s special pentru teava de cupru?

                          Comentariu

                          • astratc
                            Incepator
                            • 08.oct.2010
                            • 83

                            #14
                            Am chemat un instalator. Topic closed.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #15
                              Va felicit pentru decizie, totusi daca mai aveti intrebari legat de deciziile acestuia puteti reveni oricand.

                              Comentariu

                              Procesare...