Probleme circuite incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #16
    Postat în original de olaroiu
    am schimbat radiatorul (adica am facut rocada cu unu care mergea cu tot cu robinetul de tur), am inversat turul si returul in distribuitor si tot nimik si am inchis toate celelalte radiatoare si se incalzeste pana la urma tot dar intr un timp foarte lung fata de cum se incalzesc toate celelalte 5 deoadata.
    Daca distribuitorul deschide circuitul ( in caz ca are robineti ) si ati facut tot felul de probe raminind teava principala suspecta , luati o teava de pexal sau furtun cu stuturi si racorduri , si faceti o proba tragind o teava direct din distribuitor la calorifer , asta pina sa distrugeti casa si sa faceti un traseu aparent definitiv .
    Un caz asemanator am avut si eu , la o mansarda , un calorifer facea fite ...
    Rezolvarea a fost din marirea vitezei la pompa si echilibrare . Tot asa , se incalzea mai greu , dar o lua si apoi mergea ....( daca are importanta / caloriferul respectiv era subdimensionat ...)
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • olaroiu
      Membru
      • 01.feb.2009
      • 173

      #17
      ms mult, asa o sa fac o sa cumpar teava pexal si o leg direct in distribuitor sa vad ce rezultat am.centrala ii de 32 kw vaillant si pompa isi alege singura viteza de pompare.

      Comentariu

      • olaroiu
        Membru
        • 01.feb.2009
        • 173

        #18
        am rezolvat problema...a fost ceva simplu din pacate...eu cand am schimbat rebonetul termostatic nu am schimbat tot robinetul ci numai capul termostatic...din pacate sistemul de printere (t-ul) era obturat intra foarte putina apa in el...bine ca nu am spart si altele.va multumesc la toti.

        Comentariu

        • dizzzy
          Incepator
          • 05.oct.2011
          • 12

          #19
          Probleme circuite incalzire

          Buna ziua,

          Iaca si durerea mea:
          Am instalat centrala termica pe gaz marca Vaillant.
          Instalatia de incalzire a fost trasa in tot apartamentul.
          Penultimul calorifer este de mari dimensiuni 1600mm/800mm, celelalte sunt mai mici gen 1200/800 si unul mic 400/800.
          6 calorifere se incalzesc bine, inclusiv ultimul, numai penultimul, cel mare de 1600mm nu se incalzeste mai jos de jumate.
          Aer nu are, l-am aerisit de cateva ori, pana a iesit apa fara aer.
          Le-am aerisit pe toate, am scos ceva aer din ele
          Infundat nu este.
          Singura chestie e ca intr-un loc, din cauza configuratiei apartamentului, turul trece pe sub retur pe o distanta de 30cm.
          Meseriasul a ajuns la capatul meseriei, nu mai stie ce sa faca.
          Dati-mi va rog o solutie, inclusiv pe bani.
          Le Radet c'est moi!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #20
            Cit timp a durat proba respectiva ?
            Aveti termostat de camera , de calorifer , dati mai multe detalii .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • dizzzy
              Incepator
              • 05.oct.2011
              • 12

              #21
              Salut Mircea,
              Proba a durat 3 zile, dar fiind cald afara nu am bagat temperatura mai sus de 50.
              Nu am termostat de camera inca, nici pe calorifer.
              Asta seara am facut urmatorul test:
              Am inchis toate robinetele de la calorifere, mai putin de la cel mare.
              Am pus centrala pe 70 grade.
              Intr-un sfert de ora s-a incins tot caloriferul. L-am aerisit apoi.
              Deci caloriferul functioneaza, nu e infundat, ceea ce ma bucura.
              Ma gandesc ca cel de dinaintea lui fiind cel mic, are rezistenta mult mai mica, deci ii fura debitul de apa.
              Le Radet c'est moi!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #22
                Re: Probleme circute incalzire

                @ dizzzy: Caloriferele sînt racordate în sistem "telescopic"? Ce diametre au conductele? S-a făcut (sau măcar încercat) echilibrarea hidraulică a sistemului?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • dizzzy
                  Incepator
                  • 05.oct.2011
                  • 12

                  #23
                  @RaduCA nu a facut nimeni nici o echilibrare hidraulica. Ceva documentatie despre asta unde gasesc?
                  Ce inseamna sistem telescopic?
                  Instalatia arata cam asa

                  CMediu CMare Cmic Cmediu Cmediu Cmediu Centrala Cmediu

                  Exista conducte de tur si de retur, ele sunt dispuse ca niste rezistente in paralel.
                  Banuiala mea e ca radiatorul cel mic, avand o "rezistenta" mica fura debitul de agent termic.
                  Le Radet c'est moi!

                  Comentariu

                  • dizzzy
                    Incepator
                    • 05.oct.2011
                    • 12

                    #24
                    Cam asa e schita calorifereleor
                    si schita cu retur peste tur
                    Fișiere Atașate
                    Le Radet c'est moi!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #25
                      Postat în original de dizzzy
                      [...] nu a facut nimeni nici o echilibrare hidraulica. Ceva documentatie despre asta unde gasesc? [...]
                      Sincer, nu cunosc unde aţi putea găsi o documentaţie pe acest subiect.

                      Postat în original de dizzzy
                      [...] Ce inseamna sistem telescopic? [...]
                      Înseamnă că agentul termic "pleacă" din centrală pe conducta cu diametrul cel mai mare, iar apoi acest diametru tot scade pînă la ultimul calorifer. La Dvs. ce diametre de conducte s-au folosit?

                      Postat în original de dizzzy
                      [...] Banuiala mea e ca radiatorul cel mic, avand o "rezistenta" mica fura debitul de agent termic.
                      Ceva, ceva, aţi intuit.
                      Deschideţi la maxim toate robinetele de tur şi pe cele de retur, iar apoi închideţi parţial (să zicem, în prima fază, pe jumătate) robinetele de pe returul caloriferelor 1-4, 6-7. Dacă (,) caloriferul "problemă" se încălzeşte aşa cum trebuie, verificaţi apoi cum se încălzesc şi celelalte calorifere. La cele de care nu sînteţi mulţumit, mai deschideţi un pic robinetul de retur şi apoi verificaţi iar modul de încălzire. Şi tot aşa, "jonglaţi" cu robinetele de retur pînă reuşiţi să echilibraţi instalaţia de încălzire. O să vă trebuiască ceva timp şi răbdare, dar pînă la urmă toate caloriferele vor funcţiona aşa cum trebuie.
                      Fișiere Atașate
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • dizzzy
                        Incepator
                        • 05.oct.2011
                        • 12

                        #26
                        Aha, deci treaba se regleaza din retur, bine de stiut.
                        Empiric, as fi incercat sa le reglez pe tur.
                        Momentan l-am inchis pe ala mic de tot.
                        La retea de apa calda si caldura s-a folosit teava de cupru de 18mm si 15 mm diametru, dar nu pot sa iti zic pana diseara care pe unde este.
                        O sa incerc echilibrarea dupa ce da frigul, ca acum sincer nu-mi vine sa transpir si sa arunc caldura pe fereastra.
                        Le Radet c'est moi!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #27
                          Postat în original de dizzzy
                          Aha, deci treaba se regleaza din retur, bine de stiut. [...]
                          La fel de bine s-ar putea face şi de pe tur, dar sînt două aspecte care înclină balanţa în favoarea turului:
                          - dacă pe tur sînt montate capete termostatate, este mai complicat a se face echilibrarea hidraulică;
                          - la robinetele de retur nu poate umbla oricine aşa de uşor, evitîndu-se astfel modificările reglajelor deja făcute.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1104

                            #28
                            Documentatie este posibil sa gasiti aici.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #29
                              Instalaţiile termice nu sînt instalaţii sanitare. Şi nici nu se încadrează în ele.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Adamescu Ion
                                Living Legend
                                • 21.sep.2008
                                • 1104

                                #30
                                Cautati la ultima adresa si veti gasi si instalatii termice. Trebuie sa dau si adresa documentului?

                                Comentariu

                                Procesare...