Tiraj soba metalica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • robaro
    Incepator
    • 20.mai.2011
    • 14

    Tiraj soba metalica

    Salut.Problema este urmatoarea:am cumparat in vara o soba metalica,mi s-a asigurat si montajul,dupa montare am facut imprudenta de a nu o testa.Acum ca a dat frigul,am vrut sa o folosesc si surpriza tot fumul il scoate in camera,pe cos nu iese nimic.
    Am verificat cu o lumanare in interiorul sobei la gaura de evacuare a fumului si aerul intra inauntru in loc sa iasa(sa fie tras spre cos).
    Traseul de evacuare fum este facut astfel:
    un cot la 90 grade,care pleaca direct din gaura de evacuare a sobei;
    urmat de un burlan de 1 m lungime,pus orizontal(care trece prin perete);
    apoi alt cot la 90 de grade,care face legatura intre burlanul orizonta si cele verticale;
    si in final 4 buc. de burlan,cu o lungime totala de aprox. 4 m;
    Care este solutia ca sa mearga corect?
  • victori
    Incepator
    • 23.iun.2011
    • 20

    #2
    Burlanul exterior este cumva "depasit" in inaltime de un obstacol apropiat-gen casa, zid, pom- ?

    Daca da, asta e cauza, inalta burlanul.
    Conteaza si ca ai 2 coturi, si asta micsoreaza tirajul. Poate ar fi fost mai bine sa ai coturi deschise (45 grd). Portiunile orizontale reduc dramatic tirajul cosului.

    Comentariu

    • robaro
      Incepator
      • 20.mai.2011
      • 14

      #3
      Nu are nimic in jur mai inalt,este mai sus de acoperis.Asa ma gandeam si eu sa mai inalt cosul,dar cum cel care a montato se ocupa cu asa ceva m-am gandit ca stie ce face,dar se pare ca m-am inselat.
      O sa mai cumpar burlan si in weekend o sa-l montez.
      Intre timp orice idee e binevenita.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        Puteti atasa niste poze cu soba si burlanele?

        Comentariu

        • cosmintr
          Membru Marcant
          • 30.iul.2006
          • 567

          #5
          Buna, sunt mai multe datele problemei dvs. In opinia mea ar fii ideal ca portiunea de burlan pe orizontala sa o inclinati la cateva grade, creste tirajul. Sa fie inclinat inspre soba. Sigur va permit coturile un pic de inclinatie. Niciodata nu se pun burlanele pe orizontala perfect. Apoi conteaza inaltimea hornului, cu cat e mai lung se face tiraj mai mare. Depinde si diametru aici. Mai conteaza ca in camera cu soba sa deschideti un geam pe verticala sau pe orizontala (daca e geam clasic), ca sa intre aer proaspat necesar arderii, si se creeaza un tiraj astfel. Intre pe geam iese pe horn. Fumul iese pe horn. Pina aveti primu jar format, geamu se lasa deschis mai tare, apoi semi inchis. Am inteles ca portinuea pe verticala este numai din burlan, inteleg ca nu ajunge la temperatura optima hornul, nu se creeaza tiraj, poate ar trebui izolat cu vata minerala si inca un rand de tabla. Sau zidit din caramida plina arsa, si cat mai inalt posibil.
          Sper ca a-ti inteles cele semnalate si va urez succes!

          Comentariu

          • robaro
            Incepator
            • 20.mai.2011
            • 14

            #6
            poze in weekend,atunci ajung acolo.burlanul este izolat pana ce trece de acoperis,restul nu.burlanul are diametrul de 130,ca si gaura de evacuare.geamul era deschis.Burlanul orizontal are o mica inclinatie,dar daca mai este necesar se mai poate ajusta.

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #7
              Daca nu este tiraj natural, se poate folosi un exhaustor de fum, ca solutie extrema.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Asteptam cu foarte mare interes pozele.

                Comentariu

                • robaro
                  Incepator
                  • 20.mai.2011
                  • 14

                  #9
                  S-a rezolvat problema,prin adugarea inca unui segment de burlan si izolarea acestuia(a ramas neizolat doar 50 cm in partea de sus).Multumesc pt sfaturi.

                  Comentariu

                  Procesare...