Nisip,moloz pe circuitele de IP

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru Marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Nisip,moloz pe circuitele de IP

    Am o problema urgenta si va rog sa ma ajutati.Mesterii mei mari calfe si zidari au montat IP si nu stiu cum diavolului au facut ca au bagat moloz si nisip si resturi pe circuitele de incazlire.se aude cum mergh si cum joaca prin tevi cand bagi aer pe instalatie.Cum fac sa scot aceste particule? Apa nu am bagat inca.Ce se poate intampla rau in acest caz? Multumesc anticipat si astept raspuns urgent ca maine vin iar si sa stiu ce le fac.Bani nu le-am dat nici un leu pana acum.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu poti desface un racord ceva si sa sufli circuitele?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru Marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #3
      pai se pot desface si suflu pe tur si astept sa iasa pe retur? distribuitoarele cum sa le curat? scartaie toate a nisip.niste imbecili.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        desfacute traseele din distribuitoare si suflat aer cu un compresor pe fiecare circuit. ar trebui sa mearga.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Cu aer daca nu puteti incerca si cu apa cu unul din capete legat la reteaua de canalizare si celalalt la o sursa de apa.

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru Marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            #6
            o sa incerc intai cu un compresor cu aer la 8 bari,apoi cu un hidrofor setat pe 4 bari.Va multumesc si o sa va tin la curent.

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 889

              #7
              Re: Nisip,moloz pe circuitele de IP

              Postat în original de ivan_turbinca
              Mesterii mei mari calfe si zidari au montat IP si nu stiu cum diavolului au facut ca au bagat moloz si nisip si resturi pe circuitele de incazlire.
              Iti spun eu cum au facut, fiindca asa fac cei mai multi dintre ei... Au dat gauri in zidarie si au trecut tevile de cupru prin acele gauri fara sa aibe macar bunul simt sa-l intrebe pe proprietar daca are un aspirator cu care curete acele gauri de moloz rezultat la gaurire, sau macar sa puna putina banda adeziva pe capatul tevii, atunci cand aceasta este trecuta prin zid, ca sa previna intrarea molozului. Si fireste ca acel moloz va intra in tevi, uneori in cantitate destul de mare. Deci nu-i pune sa gandeasca ca nu mai pot sa munceasca !

              Comentariu

              • ivan_turbinca
                Membru Marcant
                • 25.feb.2009
                • 494

                #8
                Am suflat cu un compresor fiecare teava la 8 bari pana nu a mai iesit fir de praf sau pietricica.Toate circuitele sunt curate inclusiv distribuitoarele.

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  #9
                  si berea unde e? ar trebui sa o dea ,,meseiasii" !

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Postat în original de ivan_turbinca
                    Am suflat cu un compresor fiecare teava la 8 bari pana nu a mai iesit fir de praf sau pietricica.Toate circuitele sunt curate inclusiv distribuitoarele.
                    Felicitari, ca sa fiti sigur poate ar treui sa le spalati si cu apa.

                    Comentariu

                    Procesare...