Oferte centrale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cata.maican
    Incepator
    • 23.iun.2010
    • 27

    Oferte centrale

    Buna ziua,

    am o casa in constructie in Brasov, P+M, ~180 ml locuibili.

    Acum caut oferte de centrale si distributie. Am primit oferta din fisierul atasat. Ce parere aveti?

    Multumesc,
    Catalin
    Fișiere Atașate
  • musu
    Membru Marcant
    • 09.oct.2009
    • 414

    #2
    in mai mi,am facut si eu instalatia termica 147 m2 utili (centrala protherm panther 25 kw, radiatoare d,eg dunaffer si radox ptr bai, teava cu halcor gr si din aia englezeasca (am un lapsus acum), manopera) - total: 7113 lei
    la tine facand diferenta cu instalatia solara raman 7000 eur. Mi se pare cam mare difenta, fiind vorba de 30 m2 diferenta.
    Ideea e sa nu te arunci direct, sa cauti si sa negociezi cati poti. Eu personal am facut,o la sange

    Comentariu

    • cata.maican
      Incepator
      • 23.iun.2010
      • 27

      #3
      Postat în original de musu
      in mai mi,am facut si eu instalatia termica 147 m2 utili (centrala protherm panther 25 kw, radiatoare d,eg dunaffer si radox ptr bai, teava cu halcor gr si din aia englezeasca (am un lapsus acum), manopera) - total: 7113 lei
      la tine facand diferenta cu instalatia solara raman 7000 eur. Mi se pare cam mare difenta, fiind vorba de 30 m2 diferenta.
      Ideea e sa nu te arunci direct, sa cauti si sa negociezi cati poti. Eu personal am facut,o la sange
      mersi de informatie... cu sau fara distribuitoare?

      catalin

      Comentariu

      • musu
        Membru Marcant
        • 09.oct.2009
        • 414

        #4
        fara distribuitoare, CU aparent. Yorkshire e numele tevii, acu mi,am adus aminte. Intr,adevar, intr,una din camere (47 m2 utili) am pus un singur calorifer (1,40 m). Pe viitor mai trebuie sa prelungesc conducta si sa mai adaug un radiator, momentan n,am mai avut "timp", dar, conform calculelor preliminare ar mai fi vreo ~ 700 lei (cu totul).

        Comentariu

        • musu
          Membru Marcant
          • 09.oct.2009
          • 414

          #5
          iar manopera: 90 lei/radiator, 180 lei / centrala, firma autorizata, toate actele, a fost si pusa in functiune fara nicio opreliste. Scria ceva in fisierul tau de transport, pai, in Sb nici nu se pun astfel de probleme, toti transporta gratis. E adv ca Sb e ceva mai mic ca Bv, si implicit si consum mai mic de benzina

          Comentariu

          • cata.maican
            Incepator
            • 23.iun.2010
            • 27

            #6
            si mie pretul mi se pare ENORM dar am cautat pe net si preturile din oferta sint mai mici comparativ cu ce am gasit pe site-uri, cel putin la centrala si o parte din materiale....

            in plus, nu stiu ce se poate scoate de acolo (in afara de instalatia de solar)

            Am primit si oferta pe CU, fara distribuitoare si fara instalatie de solar (atasata)
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • musu
              Membru Marcant
              • 09.oct.2009
              • 414

              #7
              ce mi se pare ciudat, e ca inca mai intalnesc oferte de pret de tip proforme in euro. De ce nu e direct in lei? In Bv este Melinda Instal, unul dintre cei mai mari distribuitori si vanzatori de instalatii din tara. Incearca acolo, sunt si distribuitori Viessmann, dc asta iti doresti. Plus ca in Bv e poarta de intrare viessmann in tara, incearca direct la ei, trebuie sa fie si cu vanzare directa, ca si in Sb e. Pe o factura totala cel mai mult un vanzator pulseaza la fitingaraie (coturi, mufe, etc), acolo poate "jongla" cat doreste, deci mare atentie la acest punct, spre exemplu, si la mine erau facturi umflate cu peste 1000 lei doar aici, si chiar aceeasi calitate. Si nu uita: negociaza!!!! Toti vor sa vanda, si sunt dispusi sa lase clar din pret.
              PS: teava de Cu, dc mergi pe asta, dupa parerea mea doar Halcor sau Yorkshire, nu neglija acest aspect, e curata instalatia de poti bea apa din ea

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Eu consider ca atunci cand se oferteaza materialele si executia unei instalatii unele din cele mai importante lucruri sunt : timpul de executie si calitatea acesteia.

                Comentariu

                • musu
                  Membru Marcant
                  • 09.oct.2009
                  • 414

                  #9
                  @consultant: pentru a intelege un muritor de rand, cam cum poate oferta cineva calitatea lucrarii pe care o face??? sa nu mai zic si de timpul de executie
                  PS: 1. si mai apoi, nu zice nimeni ca trebuie totul achitionat dintr,un loc, de multe ori o diversificare e binevenita
                  2. de cele mai multe ori pretul mare nu reflecta intocmai calitatea

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    • 26.apr.2024

                    #10
                    Postat în original de musu
                    @consultant: pentru a intelege un muritor de rand, cam cum poate oferta cineva calitatea lucrarii pe care o face??? sa nu mai zic si de timpul de executie
                    PS: 1. si mai apoi, nu zice nimeni ca trebuie totul achitionat dintr,un loc, de multe ori o diversificare e binevenita
                    2. de cele mai multe ori pretul mare nu reflecta intocmai calitatea
                    Calitatea unei lucrari se vede din portofoliu firmei respective si timpul de executie se stabileste prin contract.

                    Comentariu

                    Procesare...