Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Un subiect foarte bun.

    Ii rog pe toti utilizatorii forumului ce utilizeaza brichete si peleti de lemn sa scrie detalii despre producator / comerciant si calitatea peletilor / brichetelor de lemn.

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Chiar daca am vazut ca mai exista niste postari legate de brichetele de rumegus in acest topic vreau sa vb de producatorii de brichete de rumegus si calitatea acestora. Este bine sa cunoastem ce producatori ofera intradevar produse de calitate si sa-i sanctionam pe cei care fac rabat de la aceasta, de unde apare si nemultumirea unora dintre noi care le-au incercat si nu au fost multumiti de rezultate.

    Multi dintre voi cunosc probabil ce anume se trambiteaza in scop de marketing vizavi de puterea calorica a brichetelor net superioara fata de lemne sau alti combustibili fosili. Chiar daca se spune ca puterea calorica este dubla fata de lemne uneori raportul calitate pret este unu' disporportionat in comparatie cu lemnele.

    Folosesc brichete de rumegus de aproape 5 ani, in primul an cumparand brichete de brad de la firma Barbulet din judetul Alba de care am fost satisfacut privind raportul calitate/pret.
    Am achizitionat apoi 2 ani la rand brichete de rumegus de fag de la firma Image Clean din Targoviste de care am fost multumit atat de raportul calitate/pret cat si promtitudinea in livrare. Brichetele acestora au avut cea mai buna putere calorica de pana acum, pastranduse foarte bine o perioada indelungata, inca mai am din cele cumparate in urma cu un an si jumatate si se prezinta foarte bine fara sa se faramiteze.
    Deasemenea am mai cumparat circa 1.5 tone de la un depozit din Jilava. Din punct de vedere caloric au fost ok insa la ardere degajau un miros nespecific lemnului, de aceea tind sa cred ca erau facute cu un liant chimic

    Anul acesta am cumparat de la firma Anteco din Ploiesti pe baza unei mostre trimise in avans, asta pentru ca cei de la Targoviste le-a lipsit materia prima si cererea a fost mai mare decat stocul disponibil.

    Nu stiu ce calitate ofera firma Anteco la mobilierul produs, insa cand e vorba de brichete sunt departe de orice pretentii de calitate.
    Marfa livrata a fost de o calitate slaba, chiar mai slaba decat brichetele de brad cumparate in primul an. Saci aveau perspiratie pe interior de ceva timp, fapt ce a determinat umflarea brichetelor si un miros de mucegai, comprimarea este una slaba faramitandu-se foarte repede. Amestecarea prafului rezultat in urma slefuiri cu rumegusul nu este cea mai buna idee rezultand intr-o putere calorica mai slaba si o disipare a brichetelor cu o durata mai scurta de ardere.

    In primul an am cumparat o cutie de proba de la firma Ecolemn, care are depozit in Otopeni. De departe sunt brichetele cu cea mai buna calitate folosite pana acum, insa un pic cam scumpe pentru mine.

    Astept parerile voastre privind si alti producatori si calitatea brichetelor pe care le-ati folosit.
Procesare...