Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • georgesecareanu
    Membru
    • 17.apr.2011
    • 171

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Postat în original de tora
    Conform producatorului, nu e diferenta sesizabila intre cele doua categorii de brichete produse de ei.


    diferenta a-i sa o vezi cand o sa cureti cosul din doua in doua saptamani[pt. brichetele din rasinoase]
    Multumesc, nu m-am gandit la asta! iarna trecuta am ars brichete din esenta tare, lemne uscate dar spre sfarsitul iernii am ars si lemn verde, proaspat taiat. Tocmai ce am desfacut semineul si surpriza, abia daca e negru in interior racordul la cos.
    La fel si cosul de fum, a acumulat zgura (sau cum ii spune) dar toata era depozitata la usa de vizitare iar condens nu a curs deloc din el.

    Raman pe brichetele de esenta tare.

    Comentariu

    • Dosarele x
      Membru Marcant
      • 22.iul.2012
      • 552

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      Postat în original de georgesecareanu
      Multumesc, nu m-am gandit la asta! iarna trecuta am ars brichete din esenta tare, lemne uscate dar spre sfarsitul iernii am ars si lemn verde, proaspat taiat. Tocmai ce am desfacut semineul si surpriza, abia daca e negru in interior racordul la cos.
      La fel si cosul de fum, a acumulat zgura (sau cum ii spune) dar toata era depozitata la usa de vizitare iar condens nu a curs deloc din el.

      Raman pe brichetele de esenta tare.
      Cred ca cineva aici cauta sa-si faca reclama.
      Stiti la cine ma refer!
      Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

      Comentariu

      • georgesecareanu
        Membru
        • 17.apr.2011
        • 171

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        Postat în original de Dosarele x
        Cred ca cineva aici cauta sa-si faca reclama.
        Stiti la cine ma refer!
        Citandu-ma pe mine, cred ca tot la mine te referi!
        Da, imi fac reclama, sunt cel mai de incredere cumparator de brichete.
        In alta ordine de idei, referitor la brichete, am intrat in panica in momentul in care furnizorul vechi nu mai a raspuns la telefon. Frigul e aproape si nu am nici lemne. Mi-a fost destul de greu sa gasesc in apropiere brichetele de care vorbesc, de asta am spus despre ele, poate e si altcineva in situatia mea si orice informatie ii e de ajutor. Nu am dat numele firmei, nu e a mea si nici reducere nu-mi face daca vorbesc de ea...
        Daca posturile mele sunt considerate reclama, rog un moderator sa le stearga.

        Comentariu

        • Dosarele x
          Membru Marcant
          • 22.iul.2012
          • 552

          #49
          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          Vam citat ca sa va atentionez ca altineva isi face putina reclama.
          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

          Comentariu

          • georgesecareanu
            Membru
            • 17.apr.2011
            • 171

            #50
            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            Am inteles, scuze!
            Si o intrebare off topic: cunoasteti ceva despre arborii paulownia? Se spune ca au o putere calorica foarte mare, daca sunt folositi la foc. As cultiva cativa si as scapa de o cheltuiala...

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #51
              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              Postat în original de georgesecareanu
              Am inteles, scuze!
              Si o intrebare off topic: cunoasteti ceva despre arborii paulownia? Se spune ca au o putere calorica foarte mare, daca sunt folositi la foc. As cultiva cativa si as scapa de o cheltuiala...
              Din ce stiu sunt arbori cu crestere rapida, ajungand la maturitate in 3 ani, pana acum puterea calorica mare spusa de vanzatorii de seminte nu mi-a fost confirmata de nimeni.

              Comentariu

              • dl_io
                Incepator
                • 05.aug.2009
                • 21

                #52
                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                Salut ,
                Anul acesta mi`am construit un semineu pe care vreau sa-l alimentez , in mare parte , cu brichete de rumegus . Pana acum l`am aprins de vreo 7-8 ori , ca sa-i ard vopseaua ( chiar recomand asta tuturor posesorilor de seminee noi - sa nu astepte iarna pana fac primul foc ca miroase destul de urat ) . Problema mea , daca-i pot spune asa , e ca am un dedeman aproape de mine si mi`e mult mai usor sa cumpar de la ei . La primele focuri am folosit niste brichete , poloneze parca , mi s-au parut ok dar , repet, nu stiu ce inseamna o bricheta buna . Oricum , fata de lemn , mi se pare lux . La inceput puneam diferite deseuri lemnoase pentru a aprinde focul si pocneau toate de imi era frica sa deschid usa ca sa mai bag un alt lemn .
                Dar sa revin . Am vazut , mai nou , ca la dedeman au bagat inca 2 feluri de brichete .
                Deci , ar fi 3 modele :
                - ala polonez , incercat prima data
                - unul nou, ruf , din romania
                - si ultimul , niste brichete cilindrice ; la inceput am fost foarte incantat de ele , crezand ca-s si lungi dar am vazut ca, de fapt , sunt bucatele mici .
                Ideea e ca mi`ar fi greu sa ma aprovizionez din alta parte si voiam sa stiu care din cele 3 tipuri sunt cele mai eficiente .
                Astept , cu interes , un raspuns ,
                Numai bine !

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #53
                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  Postat în original de dl_io
                  Salut ,
                  Anul acesta mi`am construit un semineu pe care vreau sa-l alimentez , in mare parte , cu brichete de rumegus . Pana acum l`am aprins de vreo 7-8 ori , ca sa-i ard vopseaua ( chiar recomand asta tuturor posesorilor de seminee noi - sa nu astepte iarna pana fac primul foc ca miroase destul de urat ) . Problema mea , daca-i pot spune asa , e ca am un dedeman aproape de mine si mi`e mult mai usor sa cumpar de la ei . La primele focuri am folosit niste brichete , poloneze parca , mi s-au parut ok dar , repet, nu stiu ce inseamna o bricheta buna . Oricum , fata de lemn , mi se pare lux . La inceput puneam diferite deseuri lemnoase pentru a aprinde focul si pocneau toate de imi era frica sa deschid usa ca sa mai bag un alt lemn .
                  Dar sa revin . Am vazut , mai nou , ca la dedeman au bagat inca 2 feluri de brichete .
                  Deci , ar fi 3 modele :
                  - ala polonez , incercat prima data
                  - unul nou, ruf , din romania
                  - si ultimul , niste brichete cilindrice ; la inceput am fost foarte incantat de ele , crezand ca-s si lungi dar am vazut ca, de fapt , sunt bucatele mici .
                  Ideea e ca mi`ar fi greu sa ma aprovizionez din alta parte si voiam sa stiu care din cele 3 tipuri sunt cele mai eficiente .
                  Astept , cu interes , un raspuns ,
                  Numai bine !
                  Depinde ce fel de lemn contin fiecare dintre ele.

                  Comentariu

                  • tora
                    Incepator
                    • 30.nov.2011
                    • 55

                    #54
                    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    cauta brichetele mecanice sunt mai dense si daca nu miros a brad[sau miros foarte putin]sunt OK

                    Comentariu

                    • dl_io
                      Incepator
                      • 05.aug.2009
                      • 21

                      #55
                      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      Deci sa le evit pe cele din foioase ?

                      Comentariu

                      • tora
                        Incepator
                        • 30.nov.2011
                        • 55

                        #56
                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        NU.....evita brichetele exclusiv din rumegus de rasinoase...brad....molid.

                        brichetele din foioase care au in compozitie si rumegus de rasinoase dar nu mai mult de 30% sunt OK

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #57
                          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          De ce nu sunt bune cele de conifere ?

                          Comentariu

                          • tora
                            Incepator
                            • 30.nov.2011
                            • 55

                            #58
                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            brichetele exclusiv din rumegus de conifere contin in mod natural rasina.....aceasta[rasina] se depune si atunci transferul de caldura se face mai greu.....scade randamentul

                            Comentariu

                            • georgesecareanu
                              Membru
                              • 17.apr.2011
                              • 171

                              #59
                              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              Pana anul trecut am folosit brichete de foioase. Erau cilindrice, cam 10cm diametru si lungime de aprox 30cm. Unele erau asa bine presate incat nu puteam sa le rup lovindu-le de ceva tare, altele erau mai putin presate, se vedea locul in care erau imbinate "portiile" de rumegus si acolo puteau fi rupte, destul de greu insa. Nu am mai putut lua legatura cu producatorul si am fost nevoit sa cumpar alte brichete, de data aceasta integral de rasinoase. Nu sunt la fel de bine presate, sunt bucatele de 10cm lungime si aprox 8cm diametru. Modul in care ard e diferit, cele de foioase ardeau ca si un lemn de esenta tare, acestea de rasinoase ard cu flacara mai mica, se transforma intr-o masa incandescenta si degaja caldura fara sa mai arda cu flacara. Nu stiu nimic despre depuneri inca, dar as alege in continuare brichetele de foioase. Asta in functie si de felul in care sunt presate.
                              Producatorul de la care am luat acum, face si de foioase, in cantitate mai mica, insa presate la fel, nu atat de mult ca cele din anii trecuti. Ca idee, brichetele presate bine aveau partea exterioara lucioasa si foarte dura, nu se distingea rumegusul prin acea suprafata. Cele de anul acesta, clar se vede ca sunt din rumegus.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                                Postat în original de tora
                                brichetele exclusiv din rumegus de conifere contin in mod natural rasina.....aceasta[rasina] se depune si atunci transferul de caldura se face mai greu.....scade randamentul
                                Multumim pentru raspuns.

                                Comentariu

                                Procesare...