Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • greenattic
    Incepator
    • 20.dec.2012
    • 10

    #61
    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Salut tuturor!

    Sunt membru proaspat pe acest forum si m-am inscris din dorinta de a aduce putina lumina in privinta brichetelor din rumegus.

    Brichetele din rumegus sunt un material combustibil de umiditate scazuta care arde in totalitate(lasa foarte putina cenusa), nu lasa gudron pe peretii sobelor sau cosurilor si nici funingine.
    Atunci cand cumperi lemne de foc, in 90% din cazuri acesta este verde, umiditatea naturala a lemnului verde trecand lejer de 40%, deci, la o tona, iei si cateva sute de litri de apa care, din cate stiu eu, nu arde. Vorbind despre operatiile conexe, este alta poveste, dar spun atat: taiat la lungime, spart, depozitat, curatenie, munca fizica, timp, rotatie sezoniera a materialului combustibil(vezi centralele cu gazeificare). Vazand acestea, am studiat problema si am ajuns la concluzia ca eficienta consumului de brichete pentru incalzire este net superioara altor tipuri de combustibili.

    Brichetele se impart, dupa modul de fabricatie in 2 mari categorii: presate cu piston(hidraulic sau mecanic) cu o forta de cca. 250kgf/cm2 si presate cu surub melcat cu o forta de cca. 750kgf/cm2(PiniKay).

    Dupa aspect, primele sunt albe/deschise la culoare, umiditatea rumegusului care intra in componenta lor nu este restrictiva(pana la 20%), granulatia materialului de presat de asemenea nu este restrictiva aceasta putand depasi usor 20mm(se pot presa cu succes talas, paie, etc.), prezentandu-se in forma cilindrica sau paralelipipedica(brichetele RUF). Puterea calorica a acestor brichete este sensibil mai mica decat a celor PiniKay, din motivele enumerate mai sus(umiditate, granulatie material, forta de presare).

    Al doilea tip de brichete este de departe mai eficient energetic decat primul din mai multe considerente: umiditatea rumegusului care intra in componenta lor este de maxim 12%, din cauza ca extrudorul prin care trece materialul este incalzit la temperaturi cuprinse intre 300-500 grade(motivul pentru care acestea sunt inchise la culoare si miros puternic a ars) pentru a facilita termoformarea si activarea rasinilor naturale ale lemnului(lignine), indiferent daca rumegusul provine de la foioase sau rasinoase. Un alt considerent este granulatia materialului de brichetat care este cuprinsa intre 0,5-3mm maxim, fapt care reduce interstitiile dintre particulele presate si mareste densitatea. Acestea au sectiunea cilindrica cu nervuri la exterior, hexagonala sau patrata, cu gaura la interior si o putere calorica masurata si atestata de min. 6300kcal/kg, umiditate de max. 3,1%, si o densitate de 1250kg/mc(retineti ca acesta este NUMAI material combustibil).

    Ce mai deosebeste cele 2 tipuri de brichete este costul de productie: cele formate prin presare la rece(piston) se bricheteaza mai usor, atat umiditatea cat si granulatia nu sunt restrictive, fapt care duce la un cost real de productie de max. 200lei/tona; brichetele pinikay, insa, necesita un cost marit de productie, de cca. 300lei/tona, din cauza ca apar si alte utilaje care conditioneaza rumegusul(tocator, sortator, uscator - de multe ori o sarja de rumegus ajunge, din cauza umiditatii, sa fie trecuta de 2-3 ori prin uscator).

    Despre materialul care intra in compozitia lor mai sunt cateva de spus: oamenii intreaba daca mai bagam si altceva in compozitie decat rumegus, iar raspunsul este invariabil:NU, din 2 considerente: nu vrem sa ne sinucidem(orice aditiv am baga, la temperaturile care se dezvolta la brichetare, s-ar transforma instantaneu in vapori care, oricat ai exhausta gazele de distilare uscata care se dezvolta oricum, ar intra fix in plamani.), iar al 2 lea motiv este ca nu exista vreo solutie cu intarire instantanee, iar costurile de productie ar urca semnificativ.

    Legat de esentele de lemn din care provine rumegusul, conteaza foarte putin, din cauza ca, la densitatea la care se ajunge, fibrele lemnoase se densifica atat de mult(de fapt nu se bricheteaza daca nu au o anumita densitate) incat nu mai conteaza esenta asa cum se observa diferenta cand ardem diferite esente de lemn.

    Nu ma refer aici la brichetele din paie, coceni sau coji de seminte pentru ca nu am avut contact direct cu acestea, dar banuiesc ca sunt, de asemenea, foarte eficiente energetic comparandu-le cu lemnul de foc.

    Eu personal produc brichete PiniKay nu industrial, deocamdata pentru consumul propriu(in sobe de teracota), utilajele o parte le-am reconditionat iar o parte le-am confectionat singur(un uscator de 6 metri), in aproape 2 ani.

    Daca as vinde, va spun sincer ca nu le-as da mai jos de 150E/tona, pentru ca este o munca enorma si, la banii astia, italienii si grecii vin si le iau direct din hala, puse la paleti.

    Ar mai fi multe de spus, dar astept bucuros intrebarile celor interesati si raspund, nu imi fac reclama.

    Incheiasem, dar mi-am adus aminte cat fura tiganii si romanii tiganizati hoti padurile! Cand vad dealurile transformate in stepa de parca ar fi trecut peste ele stoluri de lacuste uriase, transformand codrul tarii in bani nefiscalizati, ma apuca toti dracii si ma apuc de treaba, iar!

    Sarbatori fericite, TUTUROR!
    Ultima editare de greenattic; 20.dec.2012, 12:27.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3632

      #62
      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      Postat în original de greenattic
      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor
      Salut tuturor!

      Sunt membru proaspat pe acest forum si m-am inscris din dorinta de a aduce putina lumina in privinta brichetelor din rumegus.

      Brichetele din rumegus sunt un material combustibil de umiditate scazuta ...

      Incheiasem, dar mi-am adus aminte cat fura tiganii si romanii tiganizati hoti padurile! Cand vad dealurile transformate in stepa de parca ar fi trecut peste ele stoluri de lacuste uriase, transformand codrul tarii in bani nefiscalizati, ma apuca toti dracii si ma apuc de treaba, iar!
      TUTUROR!
      Va rog sa ne spuneti mai mult despre echipamentele pe care le folositi pentru productie si despre costul initial al acestora. Va multumesc.

      Comentariu

      • tora
        Incepator
        • 30.nov.2011
        • 55

        #63
        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        mie-mi vin toti dracii si spun ca de maine fur si eu....... dar nu pot
        intrebare:daca se stie ca temperatura de aprindere a lemnului este de aproximativ 250 de grade,trecandu-le prin masina de brichetat la temp. de 300-400 grade[inchise la exterior si mirosind puternic a ars] nu sunt "jumatate arse" ?

        Comentariu

        • georgesecareanu
          Membru
          • 17.apr.2011
          • 171

          #64
          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          Eu am folosit aceste brichete "jumatate arse". Au fost mult mai bune decat cele "nearse". Erau presate mult mai bine, flacara ardea o perioada mai lunga de timp iar partea "arsa" era doar la exterior, in interior nu erau arse nici macar 1mm sub pelicula "arsa". Multa vreme m-am intrebat cum se face aceasta pelicula, era asa lucioasa si dura de parca erau lacuite brichetele. La ultimul transport am primit brichete proaspete, produse in noaptea precedenta, erau calde. Asa am aflat ca presa este fierbinte insa rumegusul nu arde in interior, se oxideaza doar partea care ia contact direct cu presa. Daca ar arde, probabil ar fi un incendiu permanent la producatorii de asemenea brichete. )

          Comentariu

          • tora
            Incepator
            • 30.nov.2011
            • 55

            #65
            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            Daca ar arde, probabil ar fi un incendiu permanent la producatorii de asemenea brichete.
            apa nu fierbe la 100 grade SUB PRESIUNE
            pe internet gasiti clipuri cu astfel de masini,odata cu bricheta iese si o mare cantitate de fum
            "pe jumatate arse "din punct de vedere [ chimic] a-l proprietatilor calorifice ramase in compozitie

            Comentariu

            • greenattic
              Incepator
              • 20.dec.2012
              • 10

              #66
              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              Salut din nou pe toata lumea, vad ca topicul este interesant si instructiv, deopotriva.
              Brichetele sunt "arse" la exterior pentru ca abia la temperaturi mari rumegusul devine termoplastic, adica ia o forma oarecare si particulele se lipesc.
              La trecerea rumegusului prin presa se produce o gazeificare, in termeni mai tehnici este vorba, de fapt, de distilare uscata a lemnului(asemanatoare cu tehnologia de producere a mangalului) care, in lipsa oxigenului atmosferic, inchide la culoare bricheta si permite rasinilor naturale ale lemnului sa se activeze, formand, in cazul rumegusului de rasinoase, acel strat lucios si dur(stratul este si la foioase dar, din cauza faptului ca sunt mai sarace in rasini, nu este asa pregnant).

              Cu stima, Florian Ghioculescu

              Comentariu

              • Dosarele x
                Membru Marcant
                • 22.iul.2012
                • 522

                #67
                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                Desi nu contest puterea calorica,randamentul si faptul ca in felul asta padurea ramane in picioare mai mult timp (nu se stie cat pt ca au alti grija), pretul mi se pare totusi mult mai mare decat lemnul de foc.
                Tinand cont ca totusi sunt facute din resturi ar trebui sa fie mai ieftine.

                Acesta este si motivul principal pe care tot romanul se bazeaza si dupa care alege :PRETUL.
                Ultima editare de Dosarele x; 15.ian.2013, 15:44.
                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                Comentariu

                • tora
                  Incepator
                  • 30.nov.2011
                  • 55

                  #68
                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  Pt. d-nul Florian....frumos raspuns,ma inclin,......DAR?
                  substanta liant LIGNINA care actioneza la temperatura medie de 72-74 grade la iesirea brichetei din cilindrul de presare FARA FUM si
                  bricheta are o suprafata lucioasa si mai inchisa la exterior[alt model de masina de brichetat]
                  deci.....de la 74 la 400 de grade ESTE O DIFERENTA

                  pt. dosarele x

                  cine cumpara o tona de lemn = idiot in stare pura
                  1m3 lemn = 1,4-1,7 m3steri[parerile sunt impartite]
                  1m3lemn fag = ~750 kg [pt. 10 ZECE % umiditate]
                  1kg lemn la 20% umiditate [minim 18 luni la uscat acoperit] are ~1800kcal/kg

                  intrebare:CAT COSTA 1000 [O MIE] DE KCAL/KG DE LEMN AZI ?

                  P.S. NU ESTE O GLUMA

                  Comentariu

                  • tora
                    Incepator
                    • 30.nov.2011
                    • 55

                    #69
                    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    daca salamul doar s-ar manca si CHOPIN s-ar asculta atunci PRETUL a-r fi motivant pentru multi

                    Comentariu

                    • todorovicim
                      Membru
                      • 31.dec.2010
                      • 181

                      #70
                      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      Totusi cand cumper brichete trebuie sa verifici cele scrise pe el-pachetul de 8 sau 10kg.Au aparut firme"ca si ciupercile dupa ploaie"si fac amestecuri de fag cu rasinoase,iar pretul este mai mic decat la firmele mai serioase dar ai sanse sa ai depuneri pe cos mai mult-gudron si bitum din ala lucios.Pretul brichetelor nu va fi mai mic ca si al lemnelor de foc stiidu-se costurile de fabricatie.Aici la noi"omul muncii"merge in padure,taie cu drujba cam 2-3 m cub si il vinde la pers.fizice cu 200 de lei...Lumea"clasa de jos"ii convine.Acum cu scumpirea energiei sigur vor creste"si brichetele"...
                      Ultima editare de todorovicim; 16.ian.2013, 09:25.

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Living Legend
                        • 26.iul.2012
                        • 1008

                        #71
                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        Intrebare:
                        Daca cumpar 1000kg de brichete de la "Tora" care ar fi afacerea?
                        Voi iesi mai ieftin decat lemnul de fag spre exemplu?
                        Ce avantaje sunt daca folosesc brichete?

                        Da ca ma luati si pe mine cu salamul si cu muzica clasica atunci chiar nu inteleg ce vreti sa spuneti!
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3632

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          Postat în original de intransingentul
                          Intrebare:
                          Daca cumpar 1000kg de brichete de la "Tora" care ar fi afacerea?
                          Voi iesi mai ieftin decat lemnul de fag spre exemplu?
                          Ce avantaje sunt daca folosesc brichete?

                          Da ca ma luati si pe mine cu salamul si cu muzica clasica atunci chiar nu inteleg ce vreti sa spuneti!
                          Avantajele utilizarii brichetelor de lemn sunt :

                          - spatiu de depozitare necesar mult mai mic;
                          - intretinere mai usoara a centralei;
                          - ardere mai buna a birchetelor;

                          Nu va pot spune daca este mai ieftin pe lemn sau brichete deoarece acest lucru depinde de pretul la care cumparati dumneavoastra in mod normal lemnele. Teoretic ar trebui sa fie cam la fel desi brichetele sunt mai scumpe dar au o putere calorica mai mare.

                          Comentariu

                          • tora
                            Incepator
                            • 30.nov.2011
                            • 55

                            #73
                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            pt. INTRANSIGENTUL
                            la o postare anterioara a-m oferit cateva date tehnice si a-m pus o intrebare
                            pentru dumneavoastra personal raspundeti si vedeti unde este avantajul

                            Comentariu

                            • Cristina Constantin
                              Incepator
                              • 18.ian.2013
                              • 2

                              #74
                              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              Sotul meu a cumparat din Tartasesti, Dambovita, de la un magazin care este vis-a-vis de posta din localitate. Sunt brichete de fag 80%+rasinoase 20% parca, insa dau o caldura extraordinara. Sunt ambalate la cutii de carton de 18 Kg si a dat 14.5 lei/cutie.

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Living Legend
                                • 26.iul.2012
                                • 1008

                                #75
                                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                                Am facut un calcul:
                                Pret lemn fag - pret brichete fag.
                                Consum lunar fag -consum lunar brichete fag.
                                Pt consum 25 kw/h functionare 6h/zi : 301.4 lei lemn fag - 400.25 lei brichete fag. diferenta in favoarea lemnului de fag 98.85 lei.
                                Pt consum 40 kw/h functionare 6h/zi : 482.24 lei lemn fag - 640.4 lei brichete fag. diferenta in favoarea lemnului de fag 158.16 lei.

                                Acum in functie de fiecare consumator si de gradul de izolatie al cladiri aceste calcule pot diferentia.
                                Cea ce observ este diferenta de luat in calcul, mai ales ca perioada de incalzire a cladirilor este in jur de 5 luni pe an.
                                5 x 301.4 = 1507 lei pt lemn fag, centrala 25kw fata de : 5 x 400.25 = 2001.25 lei pt brichete fag. Diferenta de 494.25 lei.
                                5 x 482.24 = 2411.2 lei pt lemn fag, centrala 40 kw fata de : 5 x 640.4 = 3202 lei pt brichete fag. Diferenta de 790.8 lei.

                                Acum stau si ma intreb?
                                Cum este mai bine?
                                Sa cumpar brichete, si sa nu sparg lemne?
                                Sau sa cumpar lemn de fag si sa sparg lemne?
                                Voi merge in continuare pe varianta lemnului de fag adus in curte cu camionul si spart de mine cu toporul.
                                Parerea mea este ca spargand lemne faci si economie (mai arzi lemne inca o luna si ceva) si faci si miscare.

                                P.S. Am luat in calcul si umiditatea si raportul pret/calitate ca sa nu se supere nimeni.
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...