Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1008

    #76
    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Postat în original de Cristina Constantin
    Sotul meu a cumparat din Tartasesti, Dambovita, de la un magazin care este vis-a-vis de posta din localitate. Sunt brichete de fag 80%+rasinoase 20% parca, insa dau o caldura extraordinara. Sunt ambalate la cutii de carton de 18 Kg si a dat 14.5 lei/cutie.
    Ar veni un pret per kg de : 0.805 lei/kg.
    Eu am pus un pret/kg de 0.44 lei.

    Posibil sa creasca si mai mult diferenta dintre lemnul de fag si brichetele de fag.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • tora
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 55

      #77
      Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      MAI........INTRANSIGENTULE

      acelasi tip,model,varianta de centrala care functioneaza intr-o casa noua construita din caramida cu izolatie si termopane si o casa veche de 50 ani fara izolatie si termopane ,din BCA............CONSUMA LA FEL???????
      din pacate nu a-ti inteles nimic.....fiecare locuinta are AMPRENTA ei de consum
      din acest motiv calculele facute de dumneavoastra nu au suport si nu pot fi considerate concludente
      toti consumam KCAL/KG/Wh/L/NM3
      din acest motiv repet intrebarea:CAT COSTA 1000KCAL/KG DE LEMN ASTAZI
      BRICHETELE DIN RUMEGUS AU O PUTERE CALORIFICA DE ~4500-5000KCAL/KG

      Comentariu

      • constantin57
        Membru
        • 11.dec.2005
        • 194

        #78
        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        Puterea calorica a lemnului, brichetelor si peletilor
        Print Friendly

        Puterea calorică a lemnului reprezintă cantitatea de căldură, exprimată în kcal degajată prin ardere de unitatea de greutate sau volum a lemnului.

        Lemnul absolut uscat asigură cca. 4500 kcal/kg, iar cel cu umiditatea de 30% are o putere calorică de doar 2870 kcal/kg. Puterea calorică diferă de la specie la specie fiind mai mare la speciile cu un conţinut mai mare de lignină (răşinoase), cunoscându-se că puterea calorică a ligninei este de 6000 kcal/kg, iar cea a celulozei şi hemicelulozei, mai sărace în carbon este de 4150 kcal/kg. (Cartea Silvicultorului, 2006).

        brichete din rumagus = 4800-5200 kcal /kg
        Specia Puterea calorica [kcal/kg]
        Stejar 3460
        Molid 3700
        Fag 3600
        Carpen 3120
        Salcâm 3600
        Plop 3220
        sursa: silvicultorul.wordpress.com

        tora Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor
        acelasi tip,model,varianta de centrala care functioneaza intr-o casa noua construita din caramida cu izolatie si termopane si o casa veche de 50 ani fara izolatie si termopane ,din BCA............CONSUMA LA FEL???????
        din pacate nu a-ti inteles nimic.....fiecare locuinta are AMPRENTA ei de consum

        Ce am inteles eu :
        Vei consuma mai multe lemne daca incalzesti o casa neizolata termic.
        Vei consuma mai putine brichete intr-o casa izolata termic.
        Corect ?

        Comentariu

        • todorovicim
          Membru
          • 31.dec.2010
          • 181

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          Postat în original de constantin57
          Puterea calorica a lemnului, brichetelor si peletilor
          Print Friendly

          Puterea calorică a lemnului reprezintă cantitatea de căldură, exprimată în kcal degajată prin ardere de unitatea de greutate sau volum a lemnului.

          Lemnul absolut uscat asigură cca. 4500 kcal/kg, iar cel cu umiditatea de 30% are o putere calorică de doar 2870 kcal/kg. Puterea calorică diferă de la specie la specie fiind mai mare la speciile cu un conţinut mai mare de lignină (răşinoase), cunoscându-se că puterea calorică a ligninei este de 6000 kcal/kg, iar cea a celulozei şi hemicelulozei, mai sărace în carbon este de 4150 kcal/kg. (Cartea Silvicultorului, 2006).

          brichete din rumagus = 4800-5200 kcal /kg
          Specia Puterea calorica [kcal/kg]
          Stejar 3460
          Molid 3700
          Fag 3600
          Carpen 3120
          Salcâm 3600
          Plop 3220
          sursa: silvicultorul.wordpress.com

          tora Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor
          acelasi tip,model,varianta de centrala care functioneaza intr-o casa noua construita din caramida cu izolatie si termopane si o casa veche de 50 ani fara izolatie si termopane ,din BCA............CONSUMA LA FEL???????
          din pacate nu a-ti inteles nimic.....fiecare locuinta are AMPRENTA ei de consum

          Ce am inteles eu :
          Vei consuma mai multe lemne daca incalzesti o casa neizolata termic.
          Vei consuma mai putine brichete intr-o casa izolata termic.
          Corect ?
          Cel mai mare avantaj la brichete e ca sunt uscate.Lemnele nu se vor usca 100% si asa scade totusi randamentul lor.Inca pretul e cam"marisor",dar merita.Ai si alte avantaje.Spatiu de depozitare mai mic ca si la lemne,nu ai probleme cu uscatul lor,taiatul si crapatul sunt excluse...

          Comentariu

          • jidanu
            Membru marcant
            • 13.ian.2011
            • 690

            #80
            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            Aceste brichete se pot folosi la sobe de teracota? Daca da,in ce cantitate si daca trebuiesc bagate impreuna cu lemne?

            Comentariu

            • Cristina Constantin
              Incepator
              • 18.ian.2013
              • 2

              #81
              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              Pot sa va impartasesc experienta noastra. Nu am facut nici un calcul referitor la putere calorica, kw, umiditate, etc insa avem o soba de teracota care deserveste o bucatarie unde avem o plita pe care si gatim eventual si prin perete comunica cu soba din dormitor. Deci este o singura soba ptr doua camere. Casa este izolata cu polistiren de 10 cm si este suficient sa facem focul o singura data pe zi, si el arde 3-3,5 ore ca soba sa se incinga puternic. Facem jar cu lemne de brad si folosim 4 kg brichete care costa 3,2 lei. In zilele foarte friguroase puneam in plus sa zic un kg, dar cu mai mult de 5kg nu am facut niciodata focul fiindca nu a fost nevoie. Faptul ca trebuia sa cumparam o caruta de lemne care valora cam 7-8 milioane, trebuiau descarcate, taiate, sparte, stivuite, carate iar in casa ne-a motivat sa incercam brichetele. Calitatea este constanta si am terminat cu bataia de cap.

              Comentariu

              • todorovicim
                Membru
                • 31.dec.2010
                • 181

                #82
                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                Omul de la tara sau cel cu un buget mai mic isi cumpara lemne.Inca exista o reticenta inca fata de brichete in zona noastra din N-V.Oamenii abia acum incep sa faca comparatii intre brichete si lemn(mai ales cei cu bani au si pe peleti)...Rumegusul era folosit de pe vremea anilor 1960,in sobe din tabla cilindrice facute de meseriasi.Depozitarea rumegusului era o problema...

                Comentariu

                • body76
                  Membru
                  • 18.nov.2008
                  • 179

                  #83
                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  Eu folosesc brichete de rumegus de mai bine de 4 ani si nu ma voi intoarce la lemn. Am 3 sobe de teracota, care se incing cu 4 brichete in greutate de ~800 de grame. Pe langa faptul ca sunt usor de stivuit imi place ca nu lasa cenusa aproape deloc.

                  Comentariu

                  • greenattic
                    Incepator
                    • 20.dec.2012
                    • 10

                    #84
                    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    Salut din nou!
                    Asa cum am intervenit prima data in discutiile Dvs. privitoare la mijloace alternative de incalzire decat lemnele din padure, voi reveni cu explicatii, de data asta pur subiective, pentru lamurirea unora, care chiar vor produse apropiate de 0,1lei/tona, eventual.
                    Multi poate isi inchipuie ca brichetele astea se fac batand din palme si numarand banii!
                    Total gresit, si am sa va spun de ce: rumegusul este, fara indoiala, unul dintre cele mai poluante produse secundare ale industrializarii lemnelor; de multe ori gratuit, rumegusul il iei "as is"(adica asa cum e - am gasit in gramezile de rumegus de la prezervative si papuci la sticle de vodca si bucati de gresie), dar transportul lui costa cam 200 de lei /tona/100km, in conditiile de mai sus si cu umiditate de 40-50%. Va las sa faceti voi calculele...
                    E nevoie sa mai spun ca urmeaza sortare, uscare, tocare granule mari(ex. talas)?
                    E nevoie sa mai spun ca brichetarea unei tone consuma curent de 150-200 de lei?
                    Am inceput aceasta "intreprindere" din sincera dorinta de a nu mai arde in sobe lemn ud, platit exagerat, ci de a arde un produs ecologic(pentru multi pare pompos, dar pentru copiii nostri sigur nu e) si rentabil financiar(din perspectivele mentionate in posturile anterioare) si nu din dorinta de imbogatire subita specifica, din pacate, multor conationali.
                    Multa lume isi inchipuie ca, si am sa va citez din zisele unor cunoscuti:"ce liant bagi de ies asa tari?", "rumegusul e moka!","pai tu faci bani multi!". Sunt intrebari si afirmatii inepte pe care mi-e greu sa le iau in seama si raspund, specific romanesc cu un sirag de injuraturi neaose printre dinti.

                    Am incercat sa iau "fonduri"! O mare gluma, din toate punctele de vedere! Te "mulge" firma de consultanta de-ti merg fulgii, cu toate ca oricum ai obtine punctaj bun, dar n-are cine dracu sa-ti desluseasca rahaturile de cerinte si imbarligaturi din masurile APDRP 312(de exemplu, dar deloc intamplator), ca acolo, tre' sa le spui tu ce cod CAEN ar avea activitatea pe care vrei sa o desfasori, ca fabricarea de brichete din rumegus nu apare nicaieri, poate doar la peleti si impletituri din rachita(1629).Ma opresc aici ca intru in fibrilatii cu astea!

                    Deci, cei care isi inchipuie ca pot arde in sobe material combustibil 100%, sa nu munceasca la spart, taiat si asezat la bani putini, se inseala; sa-si cumpere arzatoare pe C.L.U., petrol, ulei ars sau orice altceva si sa se incaiere cu vecinii din cauza fumului, sa arda 10 lei/ora pe timp de iarna!

                    Multumiri pentru posturi, multe sunt relevante si ridica intrebari care nu pot fi decat constructive.

                    Raspuns pentru jidanu: da, desigur. Eu le ard in sobe de teracota(sunt presate din rumegus de provenienta, granulatie si esente diferite); de asemenea am un prieten care le foloseste cu succes la o forja, inlocuind cu brio mangalul, acesta fiind mai hidrofil.

                    Respectuoase salutari, greenattic

                    Comentariu

                    • greenattic
                      Incepator
                      • 20.dec.2012
                      • 10

                      #85
                      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      Salut din nou!
                      Asa cum am intervenit prima data in discutiile Dvs. privitoare la mijloace alternative de incalzire decat lemnele din padure, voi reveni cu explicatii, de data asta pur subiective, pentru lamurirea unora, care chiar vor produse apropiate de 0,1lei/tona, eventual.
                      Multi poate isi inchipuie ca brichetele astea se fac batand din palme si numarand banii!
                      Total gresit, si am sa va spun de ce: rumegusul este, fara indoiala, unul dintre cele mai poluante produse secundare ale industrializarii lemnelor; de multe ori gratuit, rumegusul il iei "as is"(adica asa cum e - am gasit in gramezile de rumegus de la prezervative si papuci la sticle de vodca si bucati de gresie), dar transportul lui costa cam 200 de lei /tona/100km, in conditiile de mai sus si cu umiditate de 40-50%. Va las sa faceti voi calculele...
                      E nevoie sa mai spun ca urmeaza sortare, uscare, tocare granule mari(ex. talas)?
                      E nevoie sa mai spun ca brichetarea unei tone consuma curent de 150-200 de lei?
                      Am inceput aceasta "intreprindere" din sincera dorinta de a nu mai arde in sobe lemn ud, platit exagerat, ci de a arde un produs ecologic(pentru multi pare pompos, dar pentru copiii nostri sigur nu e) si rentabil financiar(din perspectivele mentionate in posturile anterioare) si nu din dorinta de imbogatire subita specifica, din pacate, multor conationali.
                      Multa lume isi inchipuie ca, si am sa va citez din zisele unor cunoscuti:"ce liant bagi de ies asa tari?", "rumegusul e moka!","pai tu faci bani multi!". Sunt intrebari si afirmatii inepte pe care mi-e greu sa le iau in seama si raspund, specific romanesc cu un sirag de injuraturi neaose printre dinti.

                      Am incercat sa iau "fonduri"! O mare gluma, din toate punctele de vedere! Te "mulge" firma de consultanta de-ti merg fulgii, cu toate ca oricum ai obtine punctaj bun, dar n-are cine dracu sa-ti desluseasca rahaturile de cerinte si imbarligaturi din masurile APDRP 312(de exemplu, dar deloc intamplator), ca acolo, tre' sa le spui tu ce cod CAEN ar avea activitatea pe care vrei sa o desfasori, ca fabricarea de brichete din rumegus nu apare nicaieri, poate doar la peleti si impletituri din rachita(1629).Ma opresc aici ca intru in fibrilatii cu astea!

                      Deci, cei care isi inchipuie ca pot arde in sobe material combustibil 100%, sa nu munceasca la spart, taiat si asezat la bani putini, se inseala; sa-si cumpere arzatoare pe C.L.U., petrol, ulei ars sau orice altceva si sa se incaiere cu vecinii din cauza fumului, sa arda 10 lei/ora pe timp de iarna!

                      Multumiri pentru posturi, multe sunt relevante si ridica intrebari care nu pot fi decat constructive.

                      Raspuns pentru jidanu: da, desigur. Eu le ard in sobe de teracota(sunt presate din rumegus de provenienta, granulatie si esente diferite); de asemenea am un prieten care le foloseste cu succes la o forja, inlocuind cu brio mangalul, acesta fiind mai hidrofil.

                      Respectuoase salutari, greenattic

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 181

                        #86
                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        Postat în original de greenattic
                        Salut din nou!
                        Asa cum am intervenit prima data in discutiile Dvs. privitoare la mijloace alternative de incalzire decat lemnele din padure, voi reveni cu explicatii, de data asta pur subiective, pentru lamurirea unora, care chiar vor produse apropiate de 0,1lei/tona, eventual.
                        Multi poate isi inchipuie ca brichetele astea se fac batand din palme si numarand banii!
                        Total gresit, si am sa va spun de ce: rumegusul este, fara indoiala, unul dintre cele mai poluante produse secundare ale industrializarii lemnelor; de multe ori gratuit, rumegusul il iei "as is"(adica asa cum e - am gasit in gramezile de rumegus de la prezervative si papuci la sticle de vodca si bucati de gresie), dar transportul lui costa cam 200 de lei /tona/100km, in conditiile de mai sus si cu umiditate de 40-50%. Va las sa faceti voi calculele...

                        Deci, cei care isi inchipuie ca pot arde in sobe material combustibil 100%, sa nu munceasca la spart, taiat si asezat la bani putini, se inseala; sa-si cumpere arzatoare pe C.L.U., petrol, ulei ars sau orice altceva si sa se incaiere cu vecinii din cauza fumului, sa arda 10 lei/ora pe timp de iarna!

                        Multumiri pentru posturi, multe sunt relevante si ridica intrebari care nu pot fi decat constructive.

                        Raspuns pentru jidanu: da, desigur. Eu le ard in sobe de teracota(sunt presate din rumegus de provenienta, granulatie si esente diferite); de asemenea am un prieten care le foloseste cu succes la o forja, inlocuind cu brio mangalul, acesta fiind mai hidrofil.

                        Respectuoase salutari, greenattic
                        Fabricarea de brichete este un proces complex si noi muritorii de rand(unii)nu ne hazardam la asa ceva(poate un I.I. sau SRL atunci da) dar Deci, cei care isi inchipuie ca pot arde in sobe material combustibil 100%, sa nu munceasca la spart, taiat si asezat la bani putini, se inseala; sa-si cumpere arzatoare pe C.L.U., petrol, ulei ars sau orice altceva si sa se incaiere cu vecinii din cauza fumului, sa arda 10 lei/ora pe timp de iarna!...Eu deocamdata amestec brichete cu lemne(dupa 2-3 focuri cu lemne introduc brichete cat e nevoie).Miar placea sa folosesc numai brichete,insa lemnele sunt mult mai accesibile la noi in nord...

                        Comentariu

                        • tora
                          Incepator
                          • 30.nov.2011
                          • 55

                          #87
                          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          i-mi place sa vad ca si altii se informeaza la fel cum a-m facut si eu acum 6 ani cand m-am apucat de aceasta afacere,dar realitatea nu este cea din carti
                          a-m intrebat un vanzator de lemne cat cantareste un M3 de lemn [un zar din lemn]
                          RASPUNS:vezi tu muntele ala din fata noastra,daca tai din dreapta e mai greu ca acolo bate vantul,in staga e mai adapost si de aceea diferenta poate fi si de 100kg la M3
                          intrebare : de pe care fata a muntelui a fost taiat lemnul pentru care s-au dat valorile de putere
                          cand v-ei putea sa obtii umiditatea la care s-au facut analizele,cel putin 2 ani acoperite
                          pretul unei tone de brichete de buna calitate este aproximativ egal cu pretul a 3 M3ster
                          din carti se cunoaste faptul ca un M3ster cantareste~350kg
                          PUTEREA CALORICA A BRICHETELOR ESTE NET SUPERIOARA LEMNULUI

                          Comentariu

                          • todorovicim
                            Membru
                            • 31.dec.2010
                            • 181

                            #88
                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            Pai la noi in magazine, un bax de brichete la 10kg(format din vreo 6 brichete) costa 8 lei.La gerurile noastre, trebuie pe putin 3-5 tone de brichete(fie incalzire centrala,sobe cu registru sau sobe de teracote,iarna fiinde de 8 luni->focarit)).Daca faci o inmultire simpla ajungi la niste sume(cel putin 2400 lei->la 3 tone,dar nu cred ca ajunge 3 tone)...Sigur facem calcule, deocamdata pana se poate cumpara lemne de foc aici la noi...Insa 4-5 care de lemn verde+brichete(il pui la uscat)lung nu taiat->carul cost 200 lei,lemnele nu le cumperi toate deodata ,fie cu un car,apoi altul.. fie cumperi 3 care,le rezolvi(taiat,crapat stivuit pt.uscare)pentru a face loc la alte 3 care cu lemne...Sigur,eu de exemplu mai cumpar si brichete(cam o tona pe iarna)...Dar altii poate dac altfel...

                            Comentariu

                            • body76
                              Membru
                              • 18.nov.2008
                              • 179

                              #89
                              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              Am cumparat si eu de la Tora brichete de fag. Sunt foarte bune. Arderea este foarte buna, de lunga durata, cenusa aproape inexistenta.

                              Comentariu

                              • todorovicim
                                Membru
                                • 31.dec.2010
                                • 181

                                #90
                                Postat în original de tora
                                i-mi place sa vad ca si altii se informeaza la fel cum a-m facut si eu acum 6 ani cand m-am apucat de aceasta afacere,dar realitatea nu este cea din carti
                                a-m intrebat un vanzator de lemne cat cantareste un M3 de lemn [un zar din lemn]
                                RASPUNS:vezi tu muntele ala din fata noastra,daca tai din dreapta e mai greu ca acolo bate vantul,in staga e mai adapost si de aceea diferenta poate fi si de 100kg la M3
                                intrebare : de pe care fata a muntelui a fost taiat lemnul pentru care s-au dat valorile de putere
                                cand v-ei putea sa obtii umiditatea la care s-au facut analizele,cel putin 2 ani acoperite
                                pretul unei tone de brichete de buna calitate este aproximativ egal cu pretul a 3 M3ster
                                din carti se cunoaste faptul ca un M3ster cantareste~350kg
                                PUTEREA CALORICA A BRICHETELOR ESTE NET SUPERIOARA LEMNULUI
                                Corect,sunt de acord cu tine tora,mai ales ca arderea este completa si nu raman bucatele de carbune ca si la lemne...

                                Postat în original de body76
                                Am cumparat si eu de la Tora brichete de fag. Sunt foarte bune. Arderea este foarte buna, de lunga durata, cenusa aproape inexistenta.
                                Esti aproape de Tora si e ok...

                                Comentariu

                                Procesare...