Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • greenattic
    Incepator
    • 20.dec.2012
    • 10

    #91
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea bric

    Salut calduros tuturor!
    Cred ca oamenii trebuie sa stie ca atunci cand cumpara lemne cumpara apa, in proportie de cel putin 40%; daca mi-l arata cineva pe ala care vinde lemne uscate eu ma las de meserie.
    In alta ordine de idei, atunci cand arzi lemne arzi un volum de fibre oarecare, pe cand atunci cand arzi brichete, de orice natura, arzi aceleazi fibre dar densificate de vreo 7 ori, ca volum, in cazul bradului, iar de 5 ori in cazul esentelor tari(combustibile in totalitate, fapt care justifica si cantitatea mica de cenusa).

    Va salut din nou, ca sezonul se apropie de sfarsit!

    Comentariu

    • tora
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 55

      #92
      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      -multumesc frumos BODY76 pentru caracterizarea facuta , adevarul fiind ca anul acesta a-m adus brichete din alta parte[din-alea de miros si frumos..........sa fim seriosi]
      - te astept la vara sa cumperi brichete ieftine

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #93
        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        Mai am inca 10 pachete. Cu trei brichete incing teracota.

        Comentariu

        • tora
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 55

          #94
          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          pentru administrator : cand apare afisat de google ultimile postari sunt de acu" 10 ani si nimeni nu citeste

          Comentariu

          • Tedy28
            Incepator
            • 03.iun.2011
            • 5

            #95
            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            Buna ziua, am achizitionat si eu in urma cu aproximativ 5 zile, 10 pachete de brichete din rumegus de la Tora din comuna Jilava(am avantajul de a locui in zona).Sunt ambalate in cutie din carton, greutate 12 kg, pret per kg 0.7 lei. Le folosesc intr-o centrala Viadrus de 35 kw momentan fara sa le amestec cu lemne deoarece am ramas fara, au randament mai bun decat cele de la Ruf(tin mai mult si parca degaja si mai bine decat cele din rasinoase), iar mirosul degajat este chiar placut, poate este vorba de loturi diferite.Sper sa pastreze calitatea produsului in timp, in rest toate cele bune!
            P.S. Am primit bonus si niste aprinzatoare, merci pentru ele!

            Comentariu

            • tora
              Incepator
              • 30.nov.2011
              • 55

              #96
              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              -incepand din aceasta vara TORA vinde si PELETI din biomasa[paie] sau din rumegus ambalati in saci de plastic de 15kg.
              -in perioada 01 05 - 31 08 2013 pretul este unul PROMOTIONAL la peleti si redus la brichete
              Ultima editare de tora; 12.apr.2013, 17:11.

              Comentariu

              • popa alexandru
                Incepator
                • 10.iul.2013
                • 2

                #97
                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                salut!am urmarit discutia pe forum despre brichetele de rumegus si am zis sa incerc si eu.astazi am cumparat 200 de kg de brichete.o sa le folosesc la iarna in sobe de teracota...din ce am inteles sunt mult mai bune fata de lemne.va rog imi puteti spune care este echivalentul in kg a unui metru ster de lemne?eu as vrea sa folosesc in mare parte brichete dar nu stiu cat de rentabil ar fi..eu ard pe iarna in jur de 12-15 metri steri de lemne...imi este mult mai comod sa cumpar brichete decat lemne pt ca nu mai platesc taiatul si nu mai le sparg.va multumesc si va salut!

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  #98
                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  In general, 1 metru ster de lemne este situat intre 500 si 600 kg. Dar in functie de umiditatea lemnelor si felul in care sunt asezate, poate ajunge si la 650-670 kg sau poate scade pe la 450-470 kg.

                  S-a mai discutat pe aici despre "lemne vs brichete" rumegus si au reiesit urmatoarele:
                  - decat lemne ude, cumparate toamna tarziu sau chiar iarna, brichetele sunt mai avantajoase
                  - decat lemne cumparate cu un 8-10 luni inainte de folosire ce stau la uscat si au o umiditate de ~20%, brichetele nu mai sunt avantajoase (doar ca si bani, caci in cazul lemnelor mai este inclusa si munca cu spart/transport/depozitat/etc).

                  Intr-o soba de teracota (constructie veche cu fumuri, fara are secundar preincalzit, etc), pentru un randament mai mare, se recomanda arderea superioara ( adica asa http://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY ). Insa atrag atentia ca aceasta ardere nu este posibila daca avem lemne cu umiditate crescuta.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    Postat în original de popa alexandru
                    salut!am urmarit discutia pe forum despre brichetele de rumegus si am zis sa incerc si eu.astazi am cumparat 200 de kg de brichete.o sa le folosesc la iarna in sobe de teracota...din ce am inteles sunt mult mai bune fata de lemne.va rog imi puteti spune care este echivalentul in kg a unui metru ster de lemne?eu as vrea sa folosesc in mare parte brichete dar nu stiu cat de rentabil ar fi..eu ard pe iarna in jur de 12-15 metri steri de lemne...imi este mult mai comod sa cumpar brichete decat lemne pt ca nu mai platesc taiatul si nu mai le sparg.va multumesc si va salut!
                    Puteti compara puterea calorica a lemnelor pe care le foloseati pana acum cu cea a brichetelor achizitionate.

                    Comentariu

                    • tora
                      Incepator
                      • 30.nov.2011
                      • 55

                      Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      -metrul cub de lemn in functie de zona unde creste cu maxim 20% umiditate are 500-600 de kg,cineva spunea ca fagul are 670kg/m3 dar fara sa specifice umiditatea
                      -metrul ster [o gramada de lemne care ocupa un volum de 1 m3 ] reprezinta aproximativ 0,7% din metrul cub,asta insemnand ~470 kg din valoarea maxima de mai sus
                      - brichetele din rumegus au umiditate de 10-12 % si cantaresc ~1000 de kg/m3
                      -datorita umiditatii scazute, si in cazul unei bune depozitari,brichetele din rumegus pot fi vandute la kg deoarece masa acestora este aproximativ stabila,lucru care nu se poate spune despre lemn,acesta pierzand 20-25% din masa sa in primul an de depozitare,deci se recomanda cumpararea lor la metru ster
                      -RECOMAND folosirea cu atentie a brichetelor din rumegus in sobele de teracota deoarece acestea in timpul arderii i-si maresc volumul[brichetele mecanice]si cantitatea de caldura eliberata este mai mare,din acest motiv sfatul meu este sa introduceti brichete progresiv si cand soba este incinsa sa nu mai bagati

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        Cum adica isi maresc volumul? Se "sparg" si le scade densitatea?
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          Apropo, in septembrie va spun greutatea exacta pentru metrul cub de fag, salcam si de carpen cu umiditate 20% (din pacate doar aceste 3 specii le am la uscat) . Daca acestea cantaresc 800 kg sa stiti ca astept cele 10 tone de brichete. In felul acesta testez si eu eficienta lor.

                          Modificare ulterioara:
                          Sunt curios, daca densitatea fagului verde (50% umiditate) este de 0.95 kg/dm3, iar a celui uscat (cu umiditate ~13%) este de 0.75 kg/dm3, oare la 20% ce densitate pe m3 o avea?

                          Alta modificare ulterioara:
                          Degeaba isi maresc volumul brichetele daca soba nu ofera o cantitate de aer suficienta si la temperatura corespunzatoare. In final nu vom avea decat mult fum iesit pe cos. Oare degeaba la sobele pe rumegus focul se aprindea din partea superioara?

                          NU! acest lucru se facea pentru ca atat rumegusul cat si amestecul de gaze rezultate in urma gazeificarii sa profite de oxidant din belsug si arderea sa fie cat mai completa. Dar mai greu cu sobele si arderea corecta a lemnului la noi in tara.
                          Ultima editare de PowerMC; 19.iul.2013, 07:55. Motiv: eliminare pasaj irelevant pentru topic
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            Speram ca dupa ce am modificat cele doua mesaje de mai sus, o sa intelegeti faptul ca ati depasit limita acceptabila din punct de vedere al regulamentului forumului.
                            Tora, nu era nevoie sa reluati acelasi mesaj postat initial.
                            Punem punct discutiei ce nu se incadreaza in subiectul topicului, pentru a nu ajunge la alte discutii.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • greenattic
                              Incepator
                              • 20.dec.2012
                              • 10

                              Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              Salut toti utilizatorii!
                              Densitatea brichetelor de tipul PiniKay este de peste 1250kg/mc, indiferent de tipul de material folosit(eu folosesc foioase in proportie de 70-80% restul rasinoase);
                              Umiditatea rumegusului la intrarea in presa este cuprinsa intre 8 si 12%, iar umiditatea finala a brichetelor este de max. 5%, rezultand o ardere curata, soba nemaifiind nevoita sa evapore si apa din materialul combustibil(pentru evaporarea unui litru de apa sunt necesari aprox. 4KW caldura).
                              Cu stima!

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2298

                                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                                1 litru de apa ce se evapora are nevoie de 600 wh, nicidecum 4 kw.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...