Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    Da, am ceva de spus intotdeauna cand intalnesc oameni ... care vorbesc lucruri despre care nu au habar.
    In primul rand, pentru evaporarea apei este nevoie de kwh nu kw. Daca nu faceti diferenta intre unitatea de masura a energiei si puterii, problema voastra, puneti mana pe carti, sau ramaneti la produsele voastre.

    Apoi, 1 kg de apa inmagazineaza 4.18 kj/kg K .
    Asta inseamna ca pentru a ridica temperatura acelui litru de la 20*C (temperatura ambientala) pana la 100*C avem nevoie de 0.092 kwh <=> 92 wh.
    Peste 100*C, pana pe la 150-300*C cat au vaporii ce ies pe cos, si tinand cont de concentratia de vapori si presiune, litrul acela de apa transformata in vapori, inmagazineaza energie in valoare de ~500 wh.
    Total ~600 wh.

    Cand nu o sa mai "infloriti" atat lucrurile, poate si anumiti "forumisti" nu or sa mai comenteze.

    O zi buna.

    Power MC, imi cer scuze pentru iesire, aceasta este ultimul meu post legat de brichete, peleti, producatori, etc sau orice are legatura cu userul Tora.
    Ultima editare de cheluakame; 23.iul.2013, 15:10.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • gico
      Incepator
      • 10.iun.2012
      • 2

      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      Eu am cumparat de la http://depozituldebrichete.ro/livrare.html o masina de 3 tone.
      Am dat 550 RON pe tona cu tot cu transport. Materia prima din care sunt facute este majoritar din foioase. Pana sa faci focul cu ele poti sa-ti dai seama dupa miros si culoare.
      Calitatea este asemenea brichetelor din magazine de tipul Brico sau Praktiker care costau in jur de 10 lei toamna trecuta si mai mult in iarna. Nu se faramiteaza usor si sunt ambalate in folie de platic.

      Am sa mai cumpar o masina sau doua in functie de cum ma organizez cu spatiul de depozitare si cu banii pentru ca iarna asta vreau sa folosesc numai brichete.
      Persoana cu care am discutat la telefon mi-a facut o parere buna iar cu livrarea nu au fost probleme. La descarcat am primit o mana de ajutor si de la sofer.

      Comentariu

      • greenattic
        Incepator
        • 20.dec.2012
        • 10

        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        Va salut!
        Este vorba de apa inmagazinata in ceva(foarte dens, dealtfel, cum este lemnul). De ce credeti ca focarele de gezeificare se chinuie cu lemne ude?
        Nu conteaza, de 3 ani gasesc numai pers. gen "Gigi Contra" care au ceva de spus...
        Oricum, nu va obliga nimeni la nimic si puteti sparge lemne in continuare, spor la treburi!
        Suntem aici sa schimbam pareri, si as fi fost fericit sa posteze unul care chiar arde asa ceva in sobe/focare de centrala, sa ne spuna pareri obiective, nu cineva care baga resoul in priza.
        Concediu placut tuturor, eu ma intorc la treaba!

        Comentariu

        • claudiu17
          Incepator
          • 24.aug.2007
          • 19

          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          Sper sa nu gresesc topicul (prea mult) - foloseste cineva brichete la centrale cu gazeificare? Am asa ceva (de 38KW) si ma gandesc sa incerc.

          Comentariu

          • tora
            Incepator
            • 30.nov.2011
            • 55

            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            -pentru a avea un randament [la centralele cu gazeificare ]cat mai apropiat de cel specificat trebuie sa folosesti combustibil solid cu umiditate MAXIM 20%
            -tinand cont ca daca vei cumpara lemn natural acesta putin probabil sa indeplineasca aceasta conditie in urmatoarele trei luni faci cum crezi
            -in cazul combustibilului cu umiditate mare consumul aproape se dubleaza

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              Postat în original de claudiu17
              Sper sa nu gresesc topicul (prea mult) - foloseste cineva brichete la centrale cu gazeificare? Am asa ceva (de 38KW) si ma gandesc sa incerc.
              Puteti sa le folositi cu incredere sunt chiar recomandate.

              Comentariu

              • greenattic
                Incepator
                • 20.dec.2012
                • 10

                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                Iti pot trimite cateva zeci de kg brichete pinikay(cu gaura) de 50mm, esenta tare 80%, contra cost, cat sa-ti faci o idee(in cat timp ridica apa, comparatie cu o cantitate oarecare de lemne sau carbuni, etc.) Daca esti multumit, pe baza de comanda ferma ne putem apuca de treaba. Pentru cantitati de ordinul tonelor pretul este de 650 lei fara transport, ambalate in cutii de carton.
                Stima!

                Comentariu

                • tora
                  Incepator
                  • 30.nov.2011
                  • 55

                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  -tot raul spre bine,desi exista si "pesimisti",mai sunt si persoane care doresc sa verifice personal concluziile celor care au postat pe acest topic
                  -le multumesc tuturor celor care doresc sa verifice personal

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    Eu spun ca este de domeniul evidentei ca brichetele sunt mai bune decat lemnul, ideea este ca oamenii trebuie sa se convinga ca sunt mult mai eficiente, ca reduc spatiul de depozitare si ca costurile sunt aproximativ la fel.

                    Comentariu

                    • tora
                      Incepator
                      • 30.nov.2011
                      • 55

                      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      -in ultimul timp a-m observat ca toti mai multi vanzatori posteaza anunturi de vanzare brichete si pun fotografii care nu corespund cu produsul vandut
                      -cel mai tare e un "MOS" din bucuresti care are o fotografie datata cu brichete macanice,asezate paleti cu baxuri de 10kg, si el vinde brichete hidraulice la saci de 25kg
                      -CULMEA CULMILOR ACEEA ESTE O FOTOGRAFIE FACUTA DE MINE

                      Comentariu

                      • georgesecareanu
                        Membru
                        • 17.apr.2011
                        • 171

                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        Ai drept de autor pentru acea imagine, reprezinta proprietatea ta intelectuala. Eu zic sa-i dai un tel si sa-i spui ca e cel putin infractor. Sau un mail, sa fie dovada scrisa in care-i spui ca o sa va intalniti in instanta!

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          Daca publica poza fara nici o intentie comerciala atunci nu era nici o problema, daca o foloseste ca prezentare de produs atunci are o mare problema.

                          Comentariu

                          • dobcosnic
                            Incepator
                            • 11.dec.2013
                            • 2

                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            Buna ziua,
                            Sunt din Brasov si ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de posibilitatea existentei unui producator in zona, de unde sa pot cumpara brichete.Am cumparat pana acum din Codlea, dar nu mai produc.

                            Comentariu

                            • tora
                              Incepator
                              • 30.nov.2011
                              • 55

                              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              incearca la ALEX/CO din loc. CHICHIS sau la SEZAR FOREST o loc. spre FAGARAS

                              Comentariu

                              • dobcosnic
                                Incepator
                                • 11.dec.2013
                                • 2

                                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                                incearca la ALEX/CO din loc. CHICHIS sau la SEZAR FOREST o loc. spre FAGARAS
                                multumesc


                                !

                                Comentariu

                                Procesare...