Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tora
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 55

    Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

    daca nu reusiti sa cumparati lemne uscate atunci merita sa cumarati brichete chiar si hidraulice

    Comentariu

    • soarecul
      Incepator
      • 03.iul.2012
      • 31

      Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

      pai care e diferenta intre brichetele mecanice si cele hidraulice?nu ard la fel?

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

        Postat în original de soarecul
        multumesc de raspunsuri, lemne uscate nu se gasesc pe aici, 1 m3 costa 350 ron, iar metru ster 100-120, de aceea ma gindeam ca poate e mai bine sa folosesc brichete. aici se vind cu 500 de ron tona, brichete de fag de 8 cm grosime si 40 lungime, voi incerca sa vad in cit timp se duc 100 de kg si dupa aceea voi cedea ce aleger voi face
        Unde mai exact se gasesc bricheti la pretul asta?
        anda panda din ...

        Comentariu

        • tora
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 55

          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

          -brichetele hidraulice [ de obicei sunt ambalate in saci de 20 kg , au 5-7 cm. lungime si sunt deschise la culoare ] au densitatea aproximativ jumatate fata de cele mecanice , la acelasi volum aveti 1kg sau 0,5kg , de aici si perioada de ardere va fi mai mica si cantitatea de caldura mai putina
          -daca brichetele la care faceti referire sunt inchise la culoare si au o greutate de ~ 1,5 kg la dimensiunile spuse,cumparati
          -de unde se pot cumpara brichetele la care faceti referire

          Comentariu

          • soarecul
            Incepator
            • 03.iul.2012
            • 31

            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

            brichetele se gasesc in reghin, sunt deschise la culoare deci, cum am inteles din descriere, sunt presate hidraulic, si in comert, la magazinele gen dedeman, pracktiker, sunt tot asa dechise la culoare, brichetele nu le-am cintarit, dar sigur nu are 1,5 kg pe bucata, nu am incercat inca sa incarc centrala, doar le pun in combinatie, rup 2 brichete in doua si adaug lemn pina la incarcare

            Comentariu

            • soarecul
              Incepator
              • 03.iul.2012
              • 31

              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

              brichetii sunt ambalati cite 6 bucati, iar pachetul cintareste 10 kg, am alimentat centrala cu 10 kg, si a mers 5 ore, deci cumva cred ca sunt destul de rentabile, dar astept sa scada temperaturile sa vad cit merge la 60 grade temperatura centralei

              Comentariu

              • tora
                Incepator
                • 30.nov.2011
                • 55

                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                -stiu firma si brichetele la care faceti referire
                -parerea mea este ca merita

                Comentariu

                • papanis_girl
                  Incepator
                  • 18.aug.2015
                  • 1

                  Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                  Voi deschide un atelier de productie de brichete de rumegus din salcam, fag si brad. Pretul de deschidere va fi undeva la 350 ron/tona. Daca sunt persoane interesate in zona ma pot contacta. Puteti asista la procesul de fabricare pentru a vedea exact ce anume se pune in brichete, in felul asta veti sti exact ce cumparati.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                    Postat în original de papanis_girl
                    Voi deschide un atelier de productie de brichete de rumegus din salcam, fag si brad. Pretul de deschidere va fi undeva la 350 ron/tona. Daca sunt persoane interesate in zona ma pot contacta. Puteti asista la procesul de fabricare pentru a vedea exact ce anume se pune in brichete, in felul asta veti sti exact ce cumparati.
                    Pretul este interesant, dar care e ""zona""?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                      Postat în original de lisapet
                      Pretul este interesant, dar care e ""zona""?
                      Lehliu Gara ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • neverdream
                        Incepator
                        • 12.apr.2016
                        • 1

                        Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                        Buna ziua. Ma numesc Dan si sunt din Timisoara. Am achizitionat o presa de bricheti . Si am cateva intrebari pentru cei care deja sunt in domeniu si doresc sa ma ajute:
                        1) Ce cod CAEN se preteaza cel mai bine? (am fost la registru comertului si mi-au oferit ceva coduri dar nu sunt sigur ca nu pare a fi nimic concret)
                        2) Stie cineva un laborator de analiza a brichetilor in aria orasului Timisoara?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                          O idee CAEN 1629: Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din pluta, paie și din alte materiale vegetale impletite.

                          Comentariu

                          • m_3
                            Incepator
                            • 31.oct.2010
                            • 46

                            Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                            Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de aceste brichete.

                            Avand in vedere ca pretul lemnului este in crestere si anul asta a si fost un pic de "criza" in ceea ce priveste achizitionarea lemnelor, ma tenteaza sa trec pe brichete, intrucat am si un producator chiar in localitate.

                            Ma intereseaza daca se preteaza pentru o centrala cu gazeificare, un Atmos 32 kW mai exact? Stie cineva cam ce randament au comparativ cu lemnul la o astfel de centrala?

                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                              Nu vad niciun motiv sa nu puteti arde brichete.

                              Comentariu

                              • AdrianCalescu
                                Incepator
                                • 06.mar.2018
                                • 1

                                Răspuns la: Producatori de brichete rumegus si calitatea brichetelor

                                Salutare.Stiu ca pe acest subiect nu a mai fost scris nimic dar am o intrebare pentru cei care produceau sau produc brichete din rumegus.
                                Care este raportul de rumegus / tona brichete sau mai exact cat rumegus se consuma pentru 1 tona de brichete.
                                Multumesc anticipat !

                                Comentariu

                                Procesare...