Apartament de vacanta neincalzit iarna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdanlaurentiu
    Incepator
    • 20.nov.2009
    • 28

    Apartament de vacanta neincalzit iarna

    Am auzit ca o locuinta (de vacanta) nelocuita iarna ar trebui totusi incalzita, ca sa nu se degradeze. Numai ca nu inteleg in ce ar consta degradarea.

    De pilda, ca sa se formeze condens pe pereti cred ca ar trebui ca temperatura peretilor sa fie mai mica decat a aerului din interior. Dar daca apartamentul nu e incalzit, aerul si suprafata peretilor ar trebui sa fie la aceeasi temperatura. Sau gresesc?

    In ce priveste apa din instalatiile sanitare, am vazut ca in regiunile in care iarna nu e foarte rece (de ex. pe litoral) nu ingheata chiar daca locuinta nu e incalzita.

    Ce alte probleme ar putea aparea?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    La temperaturi foarte joase vor ingheta instalatiile interioare iar finisajele interioare se degradeaza la temperaturi joase deoarece in general sunt folosite materiale concepute pentru temperaturi mai ridicate. In general se recomanda ca in interiorul cladirii sa se pastreze o temperatura constanta de 10-15 grade.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2550

      #3
      La o casa nelocuita doi ani la rand si incalzita iarna pe la vreo 13-14 grade si aerisit de doua ori pe saptamana au mucegait hainele in dulapuri.
      Cand am cumparat casa in care locuiesc toate conductele de apa, robinetii erau crapati dupa o iarna nelocuita si neincalzita.
      Cu respect.

      Comentariu

      • bogdanlaurentiu
        Incepator
        • 20.nov.2009
        • 28

        #4
        Multumesc, e mai grav decat credeam.

        Comentariu

        Procesare...