Plita pe gaz, probleme presiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirceas
    Incepator
    • 07.ian.2008
    • 9

    Plita pe gaz, probleme presiune

    Salutare,

    Nu stiu daca am nimerit unde trebuie... dar: mi-am montata o plita incorporabila pe gaz.
    Toate bune, doar ca presiunea e foarte scazuta. Daca aprind doar un ochi e ok, dar cu fiecare ochi suplimentar pe care il aprind flacara scade la toate.
    Plita e reglata din fabrica pentru gaz metan.
    Conexiunea e facuta cu racord flexibil. Robinetul e dat la maximum.
    Nu am pus regulator de presiune.
    Inainte aveam un aragaz clasic care mergea bine.
    Am si centrala termica care functioneaza bine deci nu cred ca e presiunea de pe retea.

    Ceva sfaturi? Multumesc.
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Postat în original de mirceas
    Nu am pus regulator de presiune.
    incearca si cu regulator

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 890

      #3
      Ai verificat si la un vecin sa vezi daca la el totul este ok cu presiunea?

      Comentariu

      • mirceas
        Incepator
        • 07.ian.2008
        • 9

        #4
        Asa imi zicea cineva din familie, sa pun regulator. Am zis sa intreb inainte sa dau banii pe unul. Eu stiu ca un regulator nu creste presiunea ci o stabilizeaza.

        Cum mentionam, am centrala pe gaz care merge foarte bine.
        Ultima editare de mirceas; 11.dec.2011, 13:59.

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          esti sigur ca ai diuzele adecvate tipului de gaz? pentru propan/butan au gaurile mai mici
          Postat în original de mirceas
          Am zis sa intreb inainte sa dau banii pe unul.
          n-ai un amic sa-ti imprumute unul de proba sau du-te cu placa la regulator, cred ca-i mai simplu
          Ultima editare de da_n; 11.dec.2011, 14:05.

          Comentariu

          • mirceas
            Incepator
            • 07.ian.2008
            • 9

            #6
            Da, duzele sunt pentru gaz metan. In cutie erau separat si duzele pentru GPL care intradevar au orificiile mai mici.
            Ar fi o varianta sa merg cu plita la centrala pentru ca acolo evident ca am regulator, desi as prefera sa nu umblu la el.

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #7
              Dupa simtomele expuse ar trebui sa fie de vina regulatorul montat inaintea postului de masurare , se pare ca nu functioneaza in parametri nominali si nu poate asigura un debit constant de gaz pe instalatia de utilizare , probabil e model mai vechi , a intrat apa in el si acuma iarna ai probleme , da drumul la ct la apa calda menajera si verifica presiunea pe instalatie cu un manometru , ar trebui sa ai in jur de 20-30 mbar in regim dinamic, daca sunt fluctuatii de presiune regulatorul e de vina , mai exista situatia ( mai rara )in care contorul sa se blocheze pe deschis , adica sa permita trecerea unui debit mic de gaz prin el care sa nu poata asigura functionarea normala a consumatorilor , , orcum trebuie sa adresezi distribuitorului de gaz o reclamatie pentru remedierea situatiei

              Comentariu

              Procesare...