Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalz

    Postat în original de RaduCA
    De acord cu afirmaţia Dvs., dar nu văd legătura cu
    Intradevar m-am exprimat gresit. Il rog pe domnul IPEL sa-si schimbe poza.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #32
      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

      Necesarul de energie pt incalzirea unui spatiu / camera , se modifica cu 25-30 % in functie de modul de amplasare al instalatiei incalzire ?????
      Ma scuzati , dar si fara argumente clare , nu pot crede . Logica spune ca nu se poate , poate cei interesati de vinzarea unor asa sisteme , sa sustina asta !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #33
        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

        Postat în original de Mircea G
        Necesarul de energie pt incalzirea unui spatiu/camera, se modifica cu 25-30% in functie de modul de amplasare al instalatiei incalzire ????? [...]
        Să încerc o altă formulare, poate ceva mai clară şi mai exactă: necesarul de energie necesară pentru ca o persoană să se simtă confortabil din punct de vedere termic este mai mic în cazul încălzirii prin pardoseală.
        Părere personală: diferenţa de 25-30% ar putea fi maximul de diferenţă, o valoare mai apropiată de realitate ar fi aproximativ 10-15%.


        Postat în original de Mircea G
        [...] Ma scuzati, dar si fara argumente clare, nu pot crede. Logica spune ca nu se poate, poate cei interesati de vinzarea unor asa sisteme, sa sustina asta!
        Uitaţi că, pe lîngă alţii, şi eu susţin acest lucru! Am şi spus de ce, un pic mai sus. Oricum, eu prezint potenţialului beneficiar şi sistemul cu radiatoare şi cel prin pardoseală (fiecare cu plusurile şi minusurile sale), apoi, în funcţie de caracteristicile imobilului, recomand unul dintre ele. Din acest moment, alegerea depinde doar de beneficiar şi o respect, indiferent de varianta aleasă de el. Eu nu sînt comerciant/vînzător de materiale, ci prestator de servicii, aşa că nu mă interesează care din variantele prezentate de mine alege clientul, atîta timp cît eu mi-am făcut datoria de a-l informa cît mai corect asupra lor.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #34
          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

          Bun , 10-15 % ! Putin cite putin , mai scadem . Este corecta explicatia daca am vorbi de un sistem static si de o inaltime a camerei de max 1, 8 m . Caldura ar ajunge in zona noastra de interes si ar ramine acolo , sa ne fie bine . Din pacate incalzirea este posibila si datorita curentilor de aer , deci ea nu va sta in zona noastra de interes ci va pleca si in zonele neinteresante direct pt noi , adica sus , si sa vezi poveste , iar trebuie produsa alta ....deci nici celei 10-15 % nu mai par reale , deci ne apropiem de necesarul termic al unui spatiu , indiferent de sistemul de incalzire ! Ce gresesc ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #35
            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

            Postat în original de Mircea G
            Bun, 10-15%! Putin cite putin, mai scadem. [...]
            Nu scădem nimic! Acele procente reprezintă DOAR părerea mea, nu rezultatul vreunui studiu sau vreo certitudine.


            Postat în original de Mircea G
            [...] Este corecta explicatia daca am vorbi de un sistem static si de o inaltime a camerei de max 1,8 m. [...]
            Cred că în mai toate cazurile se ia în considerare un sistem "static". Totuşi, de unde această limitare a înălţimii la 1,8 m?


            Postat în original de Mircea G
            [...] ea nu va sta in zona noastra de interes ci va pleca si in zonele neinteresante direct pt noi, adica sus, si sa vezi poveste, iar trebuie produsa alta [...]
            DA şi NU... pentru că este un proces mai complex decît îl prezinţi tu, care nu se limitează doar la "plecarea căldurii"... mai intervine şi "venirea căldurii", dar cea mai importantă este stratificarea temperaturilor aerului.


            Postat în original de Mircea G
            [...] deci nici cele 10-15% nu mai par reale [...]
            Cînd am făcut referire la acele procente, eu am spus
            Postat în original de RaduCA
            [...] o valoare mai apropiată de realitate ar fi aproximativ 10-15%. [...]
            Şi cînd am spus "realitate", m-am referit la realitate şi nu la condiţiile de laborator, pentru că, în acest caz, aş fi vorbit de acele 25-30 procente.


            Postat în original de Mircea G
            [...] Ce gresesc?
            Părerea mea: nu iei în considerare stratificarea/distribuţia temperaturilor pe verticală şi modul în care corpul omenesc percepe confortul termic. Dacă greşesc, atunci acceptă scuzele mele.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #36
              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

              1,8 m , o inaltime medie a omului , pt a nu lua in calcul spatiul incalzit de deasupra capului .
              Sint multi factori de luat in calcul , evident . Vorbim si de stratificare , dar sint si pierderi , ventilatii , mod de percepere si ce mai doriti dvs , important este ca sint atitea necunoscute si variabile in ecuatia asta incit a calcula un procent de eficacitate al unui sistem fata de altul , imi pare total nerealist .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • IPEL
                Membru
                • 19.oct.2012
                • 104

                #37
                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                Va rog cititi si aplicati SR 1907 ce calculeaza necesarul energetic a unei camere.

                O sa vedeti acolo de ce are o eficienta energetica mai mare cu 25-30% incalzirea in pardoseala.

                . ro

                Comentariu

                • hot
                  Membru
                  • 12.nov.2010
                  • 200

                  #38
                  Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                  Eu nu am citit normativul dar propagarea caldurii pe verticala de la podea in sus este perceputa cel mai bine de corpul uman.Daca picioarele noastre sunt calde atunci tot organismul va resimti senzatia placuta de caldura,lucru testat personal.Iarna cand e rece daca pun o pereche de botosei in picioare parca se schimba temperatura in casa,cu toate ca nu intervin la termostatul centralei.
                  merg ca melcul cu casa dupa mine

                  Comentariu

                  • IPEL
                    Membru
                    • 19.oct.2012
                    • 104

                    #39
                    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                    Cam asa ceva @hot.
                    . ro

                    Comentariu

                    • costinell_mc
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2011
                      • 346

                      #40
                      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                      eu am incalzire prin pardoseala si este cu totul altceva decit o soba sau calorifere c a si confort (chiar si psihic)
                      ceea ce este un minus ar fi timpul mare de incalzire (nu merge sa dai drumul la maxim si intr-o ora sa stai in maieu)
                      iar afirmatia ca se duce sus caldura si nu circula este gresita
                      cit priveste necesarul de combustibil, este clar mai scump decit o centrala pe lemne si calorifere (eu am pe gaz).
                      anul trecut m-a speriat, probabil ca a fost casa la prima utilizare (deci rece) si noi nu stam zi de zi acolo.
                      instalatorul mi-a zis ca un consum normal ar fi de 1000-1200 ron pentru suprafata mea (cam 130 mp locuibili)

                      Comentariu

                      • georgesecareanu
                        Membru
                        • 17.apr.2011
                        • 171

                        #41
                        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                        Cautand o solutie pentru incalzit mansarda, cu lemne, exclus teracota, am descoperit sobele zidite. In acest moment mi se pare cea mai buna solutie de incalzit o casa, folosind lemne pentru foc. Este o redescoperire a rotii pot spune.
                        Cred ca nu degeaba rusii au o intreaga industrie, cercetare si stiinta in spatele acestor sobe. Asemeni lor si tarile scandinave.
                        La o pana de curent stai pe intuneric, dar nu tremuri...
                        La fel si in cazul unei defectiuni in reteaua de gaz.
                        Sa nu uitam ce s-a intamplat la Fucushima, noaptea erau -10 si pana de curent i-a facut pe toti sa indure frigul...

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #42
                          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                          Postat în original de georgesecareanu
                          Cautand o solutie pentru incalzit mansarda, cu lemne, exclus teracota, am descoperit sobele zidite. In acest moment mi se pare cea mai buna solutie de incalzit o casa, folosind lemne pentru foc. Este o redescoperire a rotii pot spune.
                          Cred ca nu degeaba rusii au o intreaga industrie, cercetare si stiinta in spatele acestor sobe. Asemeni lor si tarile scandinave.
                          La o pana de curent stai pe intuneric, dar nu tremuri...
                          La fel si in cazul unei defectiuni in reteaua de gaz.
                          Sa nu uitam ce s-a intamplat la Fucushima, noaptea erau -10 si pana de curent i-a facut pe toti sa indure frigul...
                          Intradevar daca e sa privim lucrurile din acest punct de vedere aveti dreptate.

                          Comentariu

                          • IPEL
                            Membru
                            • 19.oct.2012
                            • 104

                            #43
                            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                            Te rog sa ne spui ce izolatie ai sub sapa si ce izolatie perimetrala.
                            Ce grosime are sapa?
                            Cand pleci de acasa la cat lasi termostatul?
                            . ro

                            Comentariu

                            • IPEL
                              Membru
                              • 19.oct.2012
                              • 104

                              #44
                              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                              Intrebarile mele sunt adresate domnului @costinell_mc .
                              . ro

                              Comentariu

                              • Eugen R.
                                Incepator
                                • 12.ian.2007
                                • 53

                                #45
                                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                                Vad ca nimeni nu ia in calcul panourile radiante. Poate cineva sa faca un mic bilant cost/randament pe acest subiect? Functioneaza pe 220, nu necesita nici un fel de investitii auxiliare in afara de cateva dibluri si holdsuruburi.

                                Comentariu

                                Procesare...