Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Stephano
    Incepator
    • 06.nov.2012
    • 13

    #46
    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

    Postat în original de Eugen R.
    Vad ca nimeni nu ia in calcul panourile radiante. Poate cineva sa faca un mic bilant cost/randament pe acest subiect? Functioneaza pe 220, nu necesita nici un fel de investitii auxiliare in afara de cateva dibluri si holdsuruburi.
    Nu ai nevoie de acelasi necesar de caldura ca sa acoperi pierderile? Crezi ca atunci cand ai un necesar de 24-30 kw pentru o casa, solutia de 220 care suporta maxim 10kW o sa acopere necesarul pentru casa? Din cate stiu eu panourile radiante consuma 1KWh energie electrica si degaja 1KW de caldura.
    Atentie un panou radiant merge la 220, mai multe panouri nu este echivalent cu 1 singur consumator.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #47
      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

      Consumul de energie electrica a panourilor radiante este foarte mare, de aia nu prea se discuta despre ele.

      Comentariu

      • IPEL
        Membru
        • 19.oct.2012
        • 104

        #48
        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

        Efectele nocive ale acestora ii fac pe cei ce inteleg acest aspect sa se fereasca de ele.
        . ro

        Comentariu

        • Speed
          Incepator
          • 08.dec.2012
          • 3

          #49
          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

          Buna seara!
          Sunt nou pe forum si am zis sa apelez la cunoscatori!
          Am finalizat casa proprie si m-am apucat de mobilat dar imi lipseste un lucru de baza ....centrala!
          Nu stiu ce sa fac .....am studiat o gramada de variante si tot nu m-am hotarat la tipul de centrala!
          Am calorifele si instalatia facuta in toata casa si toate trase in " camera centralei"
          Aici apare asa problema ... multi meseriasi imi spun ca este prea mica pt o centrala pe lemne sau peleti!
          Are o suprafata de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara , geam si inca o usa din termopan catre baia de jos!
          Casa este izolata cu polistiren de 10cm , in tavane am rigips si polistiren de 3 cm si la parter si la etaj , 160 mp utili , 2 placi din beton (parter si etaj). Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala ...aici mai apare o problema ( din spusele unor meseriasi) si anume ca este din pexal cu insertie de aluminiu si n-ar rezista la presiunea unei centrale pe lemne sau peleti! Curent am tras la 220 si reteaua de gaze este la 100m si m-ar costa cam 20000 Ron sa ma leg la retea!

          Mai pe scurt o sa adresez 5 intrebari:
          1. Ce parere aveti despre o centrala in condensare alimentata de la butelii de propan de 35l(butelie mare de gpl nu pot monta ca nu am teren foarte mult si nu pot respecta distanta de 25 m de casa)?
          2. Pot monta o centrala pe lemne sau peleti in sp de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara si geam?
          3. Rezista instalatia din pexal cu insertie de aluminiu la centrala pe lemne sau peleti?
          4. De cate ori trebuie alimentata o centrala pe lemne cu gazeificare pe zi(plecam la 8 dimineta si ne intoarcem pe la 18.30 seara) ?
          5. Ce alt tip de centrala imi recomandati la care sa nu am chelt mai mari de 1000 ron/luna iarna?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #50
            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

            Foarte interesant cum s-a gindit constructia , cu instalatie termica dar fara spatiu tehnic pt o centrala pe lemne , fara cos dimensionat ... In spatiul dvs nu se poate instala un cazan pe lemne .
            La 160 mp , sa prevedeti 10 mil pentru incalzire , este enorm . "Normal " ar fi undeva la 5 mil !!!!
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • orzgam
              Incepator
              • 24.sep.2012
              • 61

              #51
              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

              interesanta varianta: centrala in condensare alimentata cu butelii de propan de 35l. se dau avize pentru asa ceva? ce consum are in conditii ideale de izolatie?
              R

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #52
                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                O lucrare cu centrala alimentata pe butelii am avut si noi de curind , deci legala , deci se aproba , desi nimeni nu va poate intreba de " sanatate " .
                Rampa de alimentare pentru butelii ( centralina ) a fost cumparata de aici : http://www.lunagaz.com/produse-gpl.html .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • orzgam
                  Incepator
                  • 24.sep.2012
                  • 61

                  #53
                  Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                  interesant, este o varianta pentru cei ce nu sunt racordati la gaze - eventual provizoriu pana la momentul la care ajung gazele in zona. care este consumul? are cineva montat, este rentabil?
                  R

                  Comentariu

                  • florin1108
                    Membru
                    • 04.apr.2012
                    • 241

                    #54
                    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                    Exact acelasi lucrur il voi face si eu,insa cu o centrala normala fara condensare. Socrul meu are la casa lui o asemenea instalatie,insa casa este veche,izolata cu polistiren de 5 si in cea mai friguroasa luna a consumat de 900 ron asta reprezentand caldura pt 5 camere dispuse in stil vagon. Daca ma iau dupa consumul lui nu este rentabil,insa,pana vin gazele este un compromis de luat in calcul.
                    Multumesc lui Mircea pt acel link,trebuie sa achizitionez asa ceva.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #55
                      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                      Firma respectiva este distribuitoare pentru marile firme si de regula nu vinde cite o bucata , mai ales la persoanele fizice . Totul depinde de abilitatile dvs sau poate si-au mai schimbat politica .

                      Eu zic ca este o solutie extrem de rentabila .
                      -cit ai bani , incarci buteliile , consumi ,fara facturi restante ...
                      - nu exista taxa de instalare , revizii
                      - nu ai nevoie de VTP la centrala , nu vrei , nu faci ...
                      Toata afacerea este rentabila .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • IPEL
                        Membru
                        • 19.oct.2012
                        • 104

                        #56
                        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                        Postat în original de orzgam
                        are cineva montat, este rentabil?
                        R
                        Nu este rentabil.
                        Costul este mai mare decat daca ati adopta o centrala electrica si radiatoare.
                        . ro

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #57
                          Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                          Postat în original de IPEL
                          Nu este rentabil.
                          Costul este mai mare decat daca ati adopta o centrala electrica si radiatoare.
                          CE nu este rentabil ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • drumetzu
                            Incepator
                            • 31.ian.2010
                            • 85

                            #58
                            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                            am si eu o intrebare despre asa ceva (centrala cu GPL)
                            sunt centrale mai deosebite sau sunt normale cu gaz si daca merg la butelii care se inacrca la benzinarii de la pompa de GPL?
                            Daca merge mi-ar conveni ca as putea sa fac rost de niste butelii din alea rosii rusesti care sunt dublu ca volum fata de astea mici ale noastre.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #59
                              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                              Postat în original de drumetzu
                              am si eu o intrebare despre asa ceva (centrala cu GPL)
                              sunt centrale mai deosebite sau sunt normale cu gaz si daca merg la butelii care se inacrca la benzinarii de la pompa de GPL?
                              Daca merge mi-ar conveni ca as putea sa fac rost de niste butelii din alea rosii rusesti care sunt dublu ca volum fata de astea mici ale noastre.
                              Centrale normale cu duze pentru butelie .
                              Buteliile se incarca cu gpl , cu un"pistol " special .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • drumetzu
                                Incepator
                                • 31.ian.2010
                                • 85

                                #60
                                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                                aha, deci sa inteleg ca duzele se schimba sau sunt centrale direct facute pentru gpl?
                                se schimba randamentul centralei?

                                Comentariu

                                Procesare...