Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #61
    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

    Centralele au duze speciale de schimb pentru gpl . Randamentul nu se modifica semnificativ .
    Puteti sa va faceti si un " cost " : o centrala consuma in jur de 3 mc gaz metan pe ora , la gpl circa 2 litri ora ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • drumetzu
      Incepator
      • 31.ian.2010
      • 83

      #62
      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

      am cautat pe net firme care sa aiba centrale care sa mearga cu gpl. m-ar interesa un cazan ca cel pe lemne pentru ca pentru acm am un boiler cu serpentina de 300l sunt sanse sa gasesc doar cazan?
      si atunci daca nu folosesc gpl-ul pentru acm. nu cred ca ar mai fi un consum asa de mare.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #63
        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

        http://www.centrale.ro/numai-incalzi...4-cf-p772.html / doar un model fara acm , desi se poate folosi orice centrala si nu legati apa calda .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • florin1108
          Membru
          • 04.apr.2012
          • 241

          #64
          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

          Aproape orice centrala pe gaz merge si cu gpl,insa la achizitionarea acesteia trebuie sa mentionati vanzatorului ca o veti folosi cu gpl pt a va da niste valve speciale.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #65
            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

            Postat în original de Mircea G
            O lucrare cu centrala alimentata pe butelii am avut si noi de curind , deci legala , deci se aproba , desi nimeni nu va poate intreba de " sanatate " .
            Rampa de alimentare pentru butelii ( centralina ) a fost cumparata de aici : http://www.lunagaz.com/produse-gpl.html .

            Care sunt costurile lunare sau anuale cu incalzirea pentru respectivul proiect. Daca nu a fost inca folosita centrala macar sa ne spuneti care sunt costurile estimate.

            Comentariu

            • florin1108
              Membru
              • 04.apr.2012
              • 241

              #66
              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

              Va spun eu,am scris si mai sus. La o casa veche cu o suprafata locuita de aprox.80mp in cea mai friguroasa luna a iernii a costat 900 ron toata incalzirea. Casa este stil vagon,are termopane si este izolata pe exterior cu polistiren de 5cm.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #67
                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                Postat în original de Consultant climatizare
                Care sunt costurile lunare sau anuale cu incalzirea pentru respectivul proiect. Daca nu a fost inca folosita centrala macar sa ne spuneti care sunt costurile estimate.
                Este instalata centrala dar nu cunosc costurile de exploatare , nu ma pot duce peste om sa intreb ...
                .........
                Este clar , sau sper ca este clar ca estimarile sau comparatiile sint inutile . Casele difera , numarul de locatari si obiceiurile difera , clima difera , temperatura interioara difera ....deci ce sa comparam ?
                Una este o casa cu patru persoane active ( un consum dar si venituri ) si alta este o casa cu o singura persoana care vine numai seara acasa .
                Ultima editare de Mircea_G; 16.dec.2012, 21:25.
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • florin1108
                  Membru
                  • 04.apr.2012
                  • 241

                  #68
                  Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                  Dupa discutia purtata azi cu socrul meu care are aceste butelii montate cu GPL, voi renunta intru totul la aceasta varianta. Mi-a spus ca acum cateva zile cand temperaturile au fost de aproape minus 20 grade a consumat o butelie in 3 zile si un pic, butelie in care intra GPL de 150 ron. Facand un calcul simplu mi-a dat o valoare de aprox 1500 ron pe luna,ceea ce mi se pare enorm.
                  Ca atare voi adopta varianta peletilor,chiar daca sunt ceva mai scumpi decat lemnul dar nu stau zilnic sa bag lemne in centrala,ci odata la saptamana.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    #69
                    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                    La ce spatiu , ce tip de constructie , ce temperatura interioara , cite persoane .....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • florin1108
                      Membru
                      • 04.apr.2012
                      • 241

                      #70
                      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                      Aprox.80mp,casa veche stil vagon,izolatie polistiren de 5 la exterior,termopane inlcusiv usi exterior,6 persoane,22grade la interior si asta fara a beneficia si de apa calda,doar caldura.

                      Comentariu

                      • drumetzu
                        Incepator
                        • 31.ian.2010
                        • 83

                        #71
                        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                        ok, am inteles ideea si cu centrala cu GPL, dar cum s-a zis mai sus depinde de gradul de izolatie, numarul membrilor de familie etc.
                        A auzit cineva de caloriferele dinamice?
                        Nu ca vreau sa fac reclama(de aceea nu scriu site-ul) dar am gast pe net., am vorbit cu cel care comercealizeaza asa ceva si as fi interesat.
                        Daca nu ati auzit sa vazut, din cate am inteles eu va explic si voua.
                        Ar fi vorba de un calorifer de otel care are in el antigel (sau chiar apa) cu senzor de temperatura si rezistenta....termostat, etc. produse in germania.
                        La o prima vedere par a fi simple calorifere de otel dar sunt independente.
                        Are cineva vreo idee?
                        Cica un calorifer din asta de 600/600 cu rezistenta (in el) de 700w ar ajunge pentru o camera de 12mp pe 2,75 inaltime si ca a r avea un randament net superior fata de cele pe ulei.
                        Pareri?

                        Comentariu

                        • florin1108
                          Membru
                          • 04.apr.2012
                          • 241

                          #72
                          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                          Si cam ce consum dau la ele ? Da-mi si mie,te rog, pe PM link sa vad despre ce este vorba.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #73
                            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                            Ce frumos suna : " calorifer dinamic " , " Dynamic Boost Effect " , ...sau mai ca pe la noi " frectie " !
                            Este vorba de un banal calorifer cu apa , la care s-a montat la partea inferioara un ventilator . Si pe forum gasiti discutii despre asa ceva ca s-au mai bricolat.
                            Minuni nu are cum sa faca , consum redus nu poate exista , poate doar o temperatura uniforma datorita ventilatorului . Cert este ca nu justifica pretul .
                            Daca aveti indeminare , puteti si dvs face asa ceva , mai ieftin si poate mai fiabil .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • drumetzu
                              Incepator
                              • 31.ian.2010
                              • 83

                              #74
                              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                              Este un calorifer cu apa dar are o rezistenta proprie nu trebuie legat la o centrala , sau merg ambele.
                              rezistente sunt incepand de la 700w pina pe la vreo 2000w.

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12229

                                #75
                                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                                Postat în original de drumetzu
                                Este un calorifer cu apa dar are o rezistenta proprie nu trebuie legat la o centrala , sau merg ambele.
                                rezistente sunt incepand de la 700w pina pe la vreo 2000w.
                                Am inteles ce este .
                                Nu va pot aprecia virsta , dar poate cunosteti baracile de santier din epoca de aur , baracile de pfl izolate cu vata . Doua ierni am incalzit o camera de circa 30 mp cu un calorifer cu apa . Era un banal calorifer dotat cu o rezistenta de frigider . Vreau sa spun ca facea o caldura de se putea sta dezbracat , indiferent de gerul de afara . Ideea este ca nu e nevoie de dat atitia bani pe aiureli . Daca va permiteti plata curentului , se poate bricola .
                                Schema aproximativa era asta :
                                Mai avea un robinet de golire .
                                Fișiere Atașate
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...