Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • drumetzu
    Incepator
    • 31.ian.2010
    • 83

    #91
    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

    trifazic si centrala pe curent sau incalzire in pardoseala pe electric fara "cotet" si alte cele doar cu o factura la curent.
    Sunt si seminee elctrice chiar frumoase

    Comentariu

    • drumetzu
      Incepator
      • 31.ian.2010
      • 83

      #92
      Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

      fiti atenti la ce varianta de incalzire m-am gandit.
      Un semineu de 10 kw care are iesirea de 150 de la care trag iesirea printr-un recuperator de caldura pe baza de apa din otel refractar cu vol de 40 de litri care sa imi incalzeasca 4 calorifere.
      Plus de deasupra semineului ceva tubulaturi de aer catre fiecare camera.
      Pareri si idei?

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #93
        Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

        Postat în original de drumetzu
        fiti atenti la ce varianta de incalzire m-am gandit.
        Un semineu de 10 kw care are iesirea de 150 de la care trag iesirea printr-un recuperator de caldura pe baza de apa din otel refractar cu vol de 40 de litri care sa imi incalzeasca 4 calorifere.
        Plus de deasupra semineului ceva tubulaturi de aer catre fiecare camera.
        Pareri si idei?
        Cam mare bazinul, ceva la 15-20 l.

        Comentariu

        • drumetzu
          Incepator
          • 31.ian.2010
          • 83

          #94
          Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

          stiu si eu ca e cam mare dar acel recuprator are 115 cm inaltime , un diametru de aproape 30 cm si pe lungimea lui trec 3 tevi cu diametrul de 5 cm dispuse echidistant plus ca e din otel refracta si gros cam de 3 mm (in carne)
          Asa ca daca reusesc sa incalzesc volumul ala de apa eu zic ca va fi ok.
          Pina se incalzeste apa , o sa am caldura de la aerul cald degajat de semineu.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            #95
            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

            Si tot condensul care se formeaza in recuperator coboara iar in semineu...
            Cat costa toata distractia? (semineu, recuperator, tevi pentru apa din recuperator)
            Vezi ca exista deja termoseminee de 12 (8 apa calda + 4 degaja el) kw cu preturi care incep de la vreo 900 ron.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • drumetzu
              Incepator
              • 31.ian.2010
              • 83

              #96
              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

              pai semineu de 10 kw 1400 lei de la 2000 , recuperator (care va fi in alta parte si nu deasupra semineului) 220 ron gata facut.
              Ideea e ca nu prea ma incanta un termosemineu (cele ieftine mai ales) pentru ca daca se duce vreun element de la incalzire care sunt de fier si nu fonta nu mai poti face nimic nici cu semineul.
              Dar daca m-i se gata schimbatorul de caldura pot folosi semineul mai departe ca sursa de caldura.
              Nu dau nume sa nu fac reclama.
              Pentru condens am gandit si asta.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2395

                #97
                Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                Tocmai, pentru ca sunt de fier se pot remedia mult mai usor, il poate suda oricine. Fonta se poate remedia si ea, dar este mai complex, pentru ca trebuie preincalzita si multe altele.
                Cu diferenta de la 900-1000 ron cat este termosemineul, pana la 1600+ (cat te costa pe tine distractia) iti cumperi si accesoriile pentru montaj.

                Dar de, fiecare face ce vrea cu banii lui.
                Succes.

                P.S. Si la termo, daca se fisureaza, poti scoate apa din el si il poti folosi ca pe soba, dar intrebarea este, cum te vei descurca cu 10 kw intr-o singura camera (ma indoiesc ca ai o camera de 7.5 x 7.5 x 2.5 ca sa ai un necesar termic de 10 kw) ?
                Ultima editare de cheluakame; 12.ian.2013, 11:40.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • drumetzu
                  Incepator
                  • 31.ian.2010
                  • 83

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                  P.S. Si la termo, daca se fisureaza, poti scoate apa din el si il poti folosi ca pe soba, dar intrebarea este, cum te vei descurca cu 10 kw intr-o singura camera (ma indoiesc ca ai o camera de 7.5 x 7.5 x 2.5 ca sa ai un necesar termic de 10 kw) ?[/QUOTE]

                  Avand in vedere faptul ca acum fac tavanul si inaltimea camerei e de 2,8m, il cobor cu 10-15 cm si in spatiu liber bag tubulatura de aluminiu cu care iau caldura de pe semineu si o duc in alte camere.
                  Ca idee daca te referi la termosemineele prity (cele mai ieftine) sunt nasoale, tabla subtire care se stramba la un foc mai zdravan, si miroase luni de zile si nu e de vina vopseaua.Asta spun oamenii pe alte forumuri care regreta ca au luat asa ceva.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2395

                    #99
                    Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                    Cum am mai spus, banii tai, planul tau.

                    Tot ce pot sa adaug este ca de cand ma stiu cand vine vorba de incalzire am invatat 3 lucruri:
                    - Incalzirea electrica este cea mai scumpa
                    - O camera izolata pe interior este cea mai proasta (are intertie termica foarte mica, trebuie sa ai sursa de caldura/racoare permanenta pentru a putea locui in ea, daca nu, vara mori de cald si iarna de frig, o rezolvare ar fi incalzirea in pardoseala intr-o asemenea camera dar astea nu sunt singurele probleme pe care le are)
                    - Si cu legatura la concluzia anterioara, doar aer incalzit introdus printr-un tub nu este eficient. Odata ce aerul nu mai este incalzit (nu se mai face foc, nu mai este radiator/convector in functiune) brusc scade temperatura. Si ma indoiesc ca o sa faceti focul permanent la semineu sau o sa incalziti atat de bine camerele prin acele conducte de aluminiu incat peretii sa acumuleze o cantitate considerabila de energie termica.

                    Si legat de subiectul topicului, daca intr-adevar va doriti confort si consum redus, cautati in primul rand o sursa de caldura cu consum mic, randament mare, si inertie termica ridicata.
                    La ora actuala, cea mai fiabila solutie de incalzire (atat durata lunga de viata, consum redus, confort ridicat) mi se pare centrala termica in condensatie + incalzire in pardoseala.
                    Acolo unde nu este posibilitatea folosirii unei centrale in condensatie, se preteaza si un cazan cu gazeificare si vas de acumulare.

                    Mie cel putin asa ceva mi se pare ... http://dl.dropbox.com/u/3712780/Incalzire/P1050528.JPG
                    Fiecare camera cu pompa ei de circulatie si senzor de temperatura in sapa. Unde mai pui ca este conectata la o centrala in condensatie Arca Pixelfast120/31FC. Si singurele legaturi ale tevilor sunt cele din imagine, deci, cum spune si propietarul, uiti ca ai un sistem de incalzire in casa.
                    Sper ca proprietarul sa nu se supere ca am postat aici sistemul sau.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                      Postat în original de cheluakame
                      ..............................
                      Fiecare camera cu pompa ei de circulatie si senzor de temperatura in sapa. Unde mai pui ca este conectata la o centrala in condensatie Arca Pixelfast120/31FC. Si singurele legaturi ale tevilor sunt cele din imagine, deci, cum spune si propietarul, uiti ca ai un sistem de incalzire in casa.
                      ........................
                      Sistemul prezentat nu este nici pe departe fiabil , este o aiureala fara rost .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2395

                        Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                        Faptul ca dupa spusele propietarului functioneaza din 2006 pana in prezent fara nicio interventie eu zic ca este un semn de fiabilitate ... Pe un alt forum unde a fost prezentat proiectul, cineva spunea ca de ce nu a folosit distribuitori cu servomotoare in locul atator pompe si cred ca tot fiabilitatea este un raspuns (nu cred ca un robinet cu servomotor rezista cat o pompa).
                        Fiecare vede ceea ce vrea.

                        Si daca va referiti la materialul utilizat, este multistrat de la unipipe, cu fitting-uri prin sertizare. Si la o temperatura de 40-45 grade ...
                        Ultima editare de cheluakame; 13.ian.2013, 11:51.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • drumetzu
                          Incepator
                          • 31.ian.2010
                          • 83

                          Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                          Postat în original de cheluakame
                          Cum am mai spus, banii tai, planul tau.

                          Tot ce pot sa adaug este ca de cand ma stiu cand vine vorba de incalzire am invatat 3 lucruri:
                          - Incalzirea electrica este cea mai scumpa
                          - O camera izolata pe interior este cea mai proasta (are intertie termica foarte mica, trebuie sa ai sursa de caldura/racoare permanenta pentru a putea locui in ea, daca nu, vara mori de cald si iarna de frig, o rezolvare ar fi incalzirea in pardoseala intr-o asemenea camera dar astea nu sunt singurele probleme pe care le are)
                          - Si cu legatura la concluzia anterioara, doar aer incalzit introdus printr-un tub nu este eficient. Odata ce aerul nu mai este incalzit (nu se mai face foc, nu mai este radiator/convector in functiune) brusc scade temperatura. Si ma indoiesc ca o sa faceti focul permanent la semineu sau o sa incalziti atat de bine camerele prin acele conducte de aluminiu incat peretii sa acumuleze o cantitate considerabila de energie termica.

                          Si legat de subiectul topicului, daca intr-adevar va doriti confort si consum redus, cautati in primul rand o sursa de caldura cu consum mic, randament mare, si inertie termica ridicata.
                          La ora actuala, cea mai fiabila solutie de incalzire (atat durata lunga de viata, consum redus, confort ridicat) mi se pare centrala termica in condensatie + incalzire in pardoseala.
                          Acolo unde nu este posibilitatea folosirii unei centrale in condensatie, se preteaza si un cazan cu gazeificare si vas de acumulare.

                          Mie cel putin asa ceva mi se pare ... http://dl.dropbox.com/u/3712780/Incalzire/P1050528.JPG
                          Fiecare camera cu pompa ei de circulatie si senzor de temperatura in sapa. Unde mai pui ca este conectata la o centrala in condensatie Arca Pixelfast120/31FC. Si singurele legaturi ale tevilor sunt cele din imagine, deci, cum spune si propietarul, uiti ca ai un sistem de incalzire in casa.
                          Sper ca proprietarul sa nu se supere ca am postat aici sistemul sau.
                          Sa o luam altfel , cu semineul si tutbulatura de aluminiu incalzesc repede aerul din camere si cu schimbatorul de caldura (aer -apa) mentin caloriferele calde o perioada.
                          Legat de incalzirea in pardoseala si de centrala cu condensatie sau gazeificare , sincer si mie mi-ar place dar aici deja vorbim un pic si de buget ca daca mi-as fi permis as fi cautat o firma si sa platesc la sfarsit tot dar nu ma prea dau banii afar din casa.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2395

                            Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                            Bun, eu am inteles asta, daca dumneavoastra reusiti cu un semineu de 10 kw sa incalziti si calorifere si aerul din alte camere si camera in care este semineul si pe deasupra sa mai consume putin ati dat lovitura
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • drumetzu
                              Incepator
                              • 31.ian.2010
                              • 83

                              Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                              Il scot afara sa se incalzeasca de la soare ) , ziua si noaptea de la luna si stele.
                              m-am gandit la un semineu de 15kw care ar fi in acelasi pret care imi place tare mult dar mi-e teama sa nu fie tzeapa si comentarii pe net nu am gasit despre astfel de produs nici in alte tari.
                              Poate ma ajuta cineva daca a vazut semineul Koper model "Odin" dupa cum e facut m-ar ajuta estul de mult cu recuperarea caldurii.


                              P.S: Nu vreau sa fac reclama produsului.

                              Comentariu

                              • Infrared-Tech
                                Incepator
                                • 03.feb.2013
                                • 1

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cea mai fiabila solutie pentru incalzire

                                Tendintele actuale sunt de producere de energie ELECTRICA ecologica si nu altfel de energie. Ca vorbim de panouri solare, hidrocentrale, eoliene etc, toate capteaza energii inepuizabile si le convertesc in CURENT ELECTRIC. Locomotivele pe abur au fost inlocuite cu cele electrice. Deja au aparut masinile hibrid. In niciun model de casa pasiva din lume nu mai exista ca si combustibil gazul sau lemnele.
                                Exemplu: am inchiriat un spatiu comercial intr-o vila d+p+1+2+m, la etaj 2. Fiecare spatiu este dotat cu centrala pe gaz. Deoarece noi promovam incalzirea prin panouri radiante, am scos centrala din uz. Pe lunile noiembrie si decembrie am avut aceeasi valoare a facturii cu firma de la etajul 1. Mentionez ca am tarif de persoana juridica la energia electrica.
                                Panourile au functionat 9-21 la 21 grade, iar restul timpului la 18 grade, cu termostat. Similar au si vecinii program de lucru.
                                Mai mentioneaz ca spatiul este de aprox. 56 mp cu 14 ml spatiu vitrat, tripan si low e, iar ca putere instalata am mers pe 1500w, mult sub necesar. Factura a fost de 300 lei pe cele doua luni.
                                Problema cea mai importanta se pune in zona sigurantei in exploatare, al confortului si al modului de producere a caldurii.

                                1. garantie 5 ani si durata de viata de 25-30 ani.
                                2. incalzire uniforma in toata locuinta cu diferenta de maxim 2-3 grade prin radiatie infrarosie. Este folosita in medicina pentru recuperare si tratamente de peste 30 ani.
                                Nici nu se pune vorba de nocivitate. Sunt raze similare celor solare in aceeasi lungime de unda responsabile cu producerea caldurii. Si un radiator emite infrarosii si nu a spus nimeni pana acum ca ar fi nociv!
                                3. randament foarte bun, 98,5%, din care 90% prin radiatie.
                                4. Este eliminat aerul ca intermediar in procesul de transfer termic. Principiul este bine cunoscut: Radiatia solara incalzeste pamantul, iar la randul lui, acesta incalzeste aerul.
                                Soarele incalzeste corpurile, iar vara aerul este de multe ori irespirabil. Acelasi principiu si cu panourile: sunt incalzite corpurile, care inmagazineaza caldura, si, ulterior, fac transfer si catre aerul din incinta. Aerul va avea pana la 3-4 grade mai putin fata de temperatura si confortul termic resimtit.
                                5. Siguranta in utilizare si fara costuri de intretinere ori aprobari necesare.
                                6. Sunt si produse care vin impregnate cu un mineral numit "turmalina" care emite ioni negativi atat de vitali pentru improspatarea aerului si mentinerea unui mediu steril. Echipamente separate de ionizare sunt utiliate in prezent fara a le desconsidera cineva. Cantitatea de emisie este masurata.
                                7. Montaj pe perete sau tavan! Practic nici nu exista in casa. Pot fi si personalizate cu imagini, gen tablou.
                                8. Incalzirea in pardoseala a venit pentru a elimina disconfortul temperaturilor scazute la nivelul podelei. Panourile au eliminat TOATE disconforturile sistemelor de incalzire prin convectie.
                                9. Elimina condensul si igrasia.
                                10. NU sunt cele mai economice sisteme de incalzire, DAR ofera toate avantajele mai sus mentionate.


                                Cam acestea sunt motivele pentru care nu se discuta despre panourile radiante. Daca optati pentru ele, aveti grija la dimensionare puterii necesare.
                                Necesita investitie similara celorlalte sisteme si multi comercianti, din dorinta de a vinde le subdimensioneaza.

                                Comentariu

                                Procesare...