alegere TIP microcentrala, functie de nr. utilizatori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • e dragomir
    Incepator
    • 30.mar.2006
    • 3

    alegere TIP microcentrala, functie de nr. utilizatori

    Am o mare nelamurire, in alegerea unui tip de centrala de apartament bloc - 60 mp, 2 camere, 1 baie, 1 bucatarie.

    Intrebarea este urmatoarea: daca la baie se foloseste dusul in timp ce alta persoana deschide robinetul de apa calda la bucatarie 10-15 minute (ptr. spalarea veselei, nu ptr. umplerea unui pahar cu apa) sunt probleme in furnizarea continua si la temperatura constanta, aleasa, a apei calde ?

    As dori achizitionarea unei microcentrale, in asa fel incat sa nu am probleme pe circuit, precizez ca stau la parter si presiunea apei reci se incadreaza in limite normale.
    Multumesc
  • lGp
    Incepator
    • 14.apr.2005
    • 80

    #2
    exact aceeasi problema si aceeasi intrebare am pus-o si eu acum un an, pentru acelasi tip de apartament. am intrebat toti vanzatorii la care m-am dus sa ma documentez.
    concluzia care am tras-o a fost ca singura solutie ca sa nu se intample asa ceva ar fi achizitionarea unei microcentrale cu acumulare (cred ca asa se numeste, sau cu cazan). acest tip de microcentrala are, pe langa aparatul propriu zis, si un "bazin" de 45-60 de litri, sau mai putin(9-10litri). in acest bazin se acumuleaza o cantitate de apa preincalzita, astfel incat in momentul furnizarii catre 2 consumatori, sa nu fie in detrimentul unuia dintre ei.
    acest cazan , din pacate, mareste considerabil dimensiunile centralei, asa ca am renuntat la idee, si am luat o centrala normala, de 24 de kilowati.
    nu imi pare rau, n-am avut probleme, iar in timp ce fac un dus si la bucatarie se spala vasele, pot afirma ca nu ma spal cu apa rece, ci doar ca apa calda are o presiune mai mica, un debit mai mic.
    asa ca nu imi pare rau de alegerea facuta.
    daca as fi la casa, cu spatiu mai mult, si suprafata mai mare de incalzit, poate ca as opta pentru o astfel de centrala cu cazan, si putere mai mare decat cea de 24 care o am.

    atentie insa la un mic detaliu important, cand vei ajunge sa montezi centrala: cosul de evacuare trebuie sa aiba o inclinatie minim aspre exterior, astfel incat, iarna, condensul produs sa curga in exterior, sa nu curga inspre centrala, si sa inghete.

    bafta
    ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

    Comentariu

    • e dragomir
      Incepator
      • 30.mar.2006
      • 3

      #3
      multumesc ptr. raspunsul prompt.

      voi rasuci problema din toate punctele de vedere, as face plecaciuni adinci daca ai scrie ce marci de centrala ai analizat, si in final ce ai ales.

      cred ca ptr. mine ar fi buna, chiar ideala, in ceea ce priveste miscsorarea debitul apei calde, eventual o presiune mai mica.
      cind intra fiica-mea la spalat podoaba capilara foloseste dusul fix 2 ORE continuu, tabieturi complete !
      nevasta sta doar 1 ORA !

      Comentariu

      • lGp
        Incepator
        • 14.apr.2005
        • 80

        #4
        nu am la birou toata documentatia care am adunat-o atunci, dar din cate imi aduc aminte:
        1. eram "setat" pe Junkers Bosch ... dar nu mi-a convenit lipsa protectiei metalice a camerei de ardere...cand deschizi capacul, nu exista o protectie metalica suplimentara a interiorului - sper ca nu am gresit in ce imi aduc aminte
        2. Viessman era prea scumpa pentru optiunile mele
        3. Baxi dadea garantie 8 ani, dar nu pe toate componentele, erau vreo 2 parca, pe care nu dadea garantie - dar nici un vanzator nu zicea nimic, iar daca ii intrebam direct nu stiau sau ziceau ca are garantie - numai reprezentantul oficial a recunoscut
        4. Motan, si alte romanisme nu am vrut de la inceput
        5. Jaguar si pantera - parca - ceva produse cehesti nu m-au convins, la fel nici Westen
        6. Ariston nu am prea gasit
        7. am luat Immergas - cu tiraj fortat - dupa ce am vazut 2 la fel instalate cu o luna inainte la mine in bloc

        si nu imi pare rau
        ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

        Comentariu

        • Lucian_hml
          Incepator
          • 28.mar.2006
          • 3

          #5
          Dar daca vrei sa fii sigur ca nu ai probleme de genul asta, poti sa previi la dus sau vana un simplu robinet melangeur cu termostat, fiindca atunci iti reduce debitul nu si temperatura.

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            poti sa testezi si vaillant, eu am d-asta si nu am nici cea mai mica problema cu ea, merge zeiss

            Comentariu

            Procesare...