Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lisapet
    Membru marcant
    • 02.ian.2012
    • 467

    Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

    Postat în original de scristib
    Am uitat sa mentionez, ..Fiind in stadiul de cercetare este foarte posibil sa suplimentez grosimea izolatiei... sunt din Maramures, deci avem si noi friguri destule
    Ar fi o prima mutare intelegenta.

    P.S. Tineti cont de cele mentionate de colegul @cheluakame la grosimile minime - dansul stie ce vorbeste.
    Ultima editare de lisapet; 20.dec.2014, 07:59.

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      Răspuns la: Soba cu clopote

      La focarul sobei
      Note:  This blog post outlines upcoming changes to Google Currents for Workspace users. For information on the previous deprecation of Googl...
      anda panda din ...

      Comentariu

      • lisapet
        Membru marcant
        • 02.ian.2012
        • 467

        Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

        Postat în original de anduvirgil
        Exceptional! Bravo! Si ca tot suntem la inceput de an, va urez daca va va fi greu, sa nu aveti mai putine bunataturi decat ce am vazut in poze. Meritati toate laudele!

        Acum ca o curiozitate, caci nu stiu cum sunt la acest capitol sobele de teracota consacrate in Romania. S-ar putea gati si in focarele acestora, a incercat cineva?

        Comentariu

        • uforom89
          Incepator
          • 11.nov.2009
          • 68

          Răspuns la: Soba cu clopote

          In focarul sobei de teracota n-am incercat dar in cuptorul sobei de caramida in afara de ciorba cred ca am facut cam de toate: placinte, dovlecei, carnati, friptura, tocana, etc. Ce m-a surprins este ca se pastreaza foarte fierbinte (si aici ma refer la temp de peste 200 grade) mult timp dupa ce s-a stins focul. Zilele astea am folosit soba in mod curent (am adus si casa in regim) si pot spune ca temperatura in cuptor nu coboara sub 150*C deloc pe parcursul a 24h. Pt exemplificare am atasat o filmare cu arderea si temperaturile pe suprafata sobei. Tineti cont ca in filmulet temperaturile sunt cele care s-au pastrat de la focul de dimineata (la ora 08.00; al doilea foc aprins la 18.00, filmarea a fost facut la aprox.18.30). Si inca ceva...cuptorul fiind in podul clopotului, desi bat flacarile in el dedesupt totusi temperatura vetrei este mai scazuta cu cateva grade decat peretii si mai ales decat bolta cuptorului (parca asa se si cere, mai ales la cuptoarele de pizza).

          Comentariu

          • lisapet
            Membru marcant
            • 02.ian.2012
            • 467

            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

            Postat în original de uforom89
            In focarul sobei de teracota n-am incercat dar in cuptorul sobei de caramida in afara de ciorba cred ca am facut cam de toate: placinte, dovlecei, carnati, friptura, tocana, etc. Ce m-a surprins este ca se pastreaza foarte fierbinte (si aici ma refer la temp de peste 200 grade) mult timp dupa ce s-a stins focul.
            Multumesc pentru raspuns. Deci, in caz de o pana de curent pentru mai multe zile - familia iti este asigurata cu mancare calda.. In alte zone mai nordice se prepara si ciorbe/bors, si terciuri la cuptor, nu stiu sa va dau retete (trebuie cautate) dar stiu ca se puneau de cu seara la cuptor si dimineata erau gata..
            Postat în original de uforom89
            ..Zilele astea am folosit soba in mod curent (am adus si casa in regim) si pot spune ca temperatura in cuptor nu coboara sub 150*C deloc pe parcursul a 24h. Pt exemplificare am atasat o filmare cu arderea si temperaturile pe suprafata sobei. Tineti cont ca in filmulet temperaturile sunt cele care s-au pastrat de la focul de dimineata (la ora 08.00; al doilea foc aprins la 18.00, filmarea a fost facut la aprox.18.30). Si inca ceva...cuptorul fiind in podul clopotului, desi bat flacarile in el dedesupt totusi temperatura vetrei este mai scazuta cu cateva grade decat peretii si mai ales decat bolta cuptorului (parca asa se si cere, mai ales la cuptoarele de pizza)..
            Mi se umple sufletul de bucurie constatand ca aceasta traditie frumoasa in a folosi astfel de sobe revine si in Romania, insa pe "'o alta spira"', pe "'una de performanta""... Romania are nevoie de ele insa ezita in a le primi pentru ca nu le re-cunoaste (a fost prea lunga ruptura).. Dar procesul a inceput si doar oamenii deosebiti vor cauta astfel de sobe deosebite.
            Bravo colegilor care ne prezinta aceste minunatii de ""aparate"'. Sa traiti si sa le stapaniti sanatosi!

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 346

              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

              Focul a fost aprins de sus sau de jos ?
              Postat în original de uforom89
              In focarul sobei de teracota n-am incercat dar in cuptorul sobei de caramida in afara de ciorba cred ca am facut cam de toate: placinte, dovlecei, carnati, friptura, tocana, etc. Ce m-a surprins este ca se pastreaza foarte fierbinte (si aici ma refer la temp de peste 200 grade) mult timp dupa ce s-a stins focul. Zilele astea am folosit soba in mod curent (am adus si casa in regim) si pot spune ca temperatura in cuptor nu coboara sub 150*C deloc pe parcursul a 24h. Pt exemplificare am atasat o filmare cu arderea si temperaturile pe suprafata sobei. Tineti cont ca in filmulet temperaturile sunt cele care s-au pastrat de la focul de dimineata (la ora 08.00; al doilea foc aprins la 18.00, filmarea a fost facut la aprox.18.30). Si inca ceva...cuptorul fiind in podul clopotului, desi bat flacarile in el dedesupt totusi temperatura vetrei este mai scazuta cu cateva grade decat peretii si mai ales decat bolta cuptorului (parca asa se si cere, mai ales la cuptoarele de pizza).
              https://www.youtube.com/watch?v=WxQTRtAcTjs

              Comentariu

              • lisapet
                Membru marcant
                • 02.ian.2012
                • 467

                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                Postat în original de stefan1
                Focul a fost aprins de sus sau de jos ?
                Sa aiba o asa soba si sa nu stie despre aprinderea corecta a stivei de lemne? Nu cred.

                Comentariu

                • uforom89
                  Incepator
                  • 11.nov.2009
                  • 68

                  Răspuns la: Soba cu clopote

                  In mod uzual focul este aprins de sus. Cd sunt necesare doua focuri pe zi al doilea foc mai poate fi aprins astfel: se trage jarul ramas in fata (sau spatele focarului), se aseaza lemnele cat ma compact, fara spatii intre ele a.i. arderea sa se produca din fata spre spate (focarul fiind lung permite acest lucru).
                  Ultima editare de uforom89; 23.ian.2015, 12:29.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de lisapet
                    [ATTACH=CONFIG]77280[/ATTACH]
                    Astazi am fost in vizita la detinatorul unei sobe in clopote care a incalzit cu brio doua sezoane si nu m-am putut abtine sa fac o poza..
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0140.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	152,9 KB 
ID:	620622Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0132.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	144,6 KB 
ID:	620623

                    Iar astazi atasez doua imagini transmise recent de la o soba in clopote construita in 2000 si exploatata, din spusele beneficiarului, ca sursa principala de incalzire incepand cu 2003, consumul anual - 6mc de lemne.
                    Ultima editare de lisapet; 06.feb.2015, 07:01.

                    Comentariu

                    • constantin57
                      Membru
                      • 11.dec.2005
                      • 194

                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Sunt novice. Va rog sa-mi spuneti pot sa construiesc o soba asa cum apare in desen?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 841

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Parca era asa.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,4 KB 
ID:	620630

                        Comentariu

                        • constantin57
                          Membru
                          • 11.dec.2005
                          • 194

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          Postat în original de Scifficus
                          Parca era asa.

                          [ATTACH=CONFIG]88219[/ATTACH]
                          Vezi ce baiat destept esi? Exact asa!

                          Comentariu

                          • hakiuq
                            Incepator
                            • 28.iul.2014
                            • 7

                            Răspuns la: Soba cu clopote

                            Am recitit acest topic si am niste intrebari... mai din urma...
                            1.pentru a obtine termosifonarea ce ar trebui sa indeplineasca instalatia?
                            2.nu mai avem nici o veste despre soba domnului Secareanu? Eram curios de rezultate, nu ca m-as indoi de ele...
                            3.este careva de pe acest topic care m-ar putea ajuta contra-cost sa modific focarul unui semineu + clopot+registru?
                            Multumesc.
                            Ultima editare de hakiuq; 10.feb.2015, 00:14.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                              Postat în original de hakiuq
                              Am recitit acest topic si am niste intrebari... mai din urma...
                              1.pentru a obtine termosifonarea ce ar trebui sa indeplineasca instalatia?
                              Presiunea disponibila (presiunea obtinuta in urma stratificarii) sa fie mai mare decat pierderile de presiune/rezistente hidraulice din instalatie

                              Postat în original de hakiuq
                              2.nu mai avem nici o veste despre soba domnului Secareanu? Eram curios de rezultate, nu ca m-as indoi de ele...
                              Din cate stiu, George a mai facut foc in soba, insa mansarda nu este finisata. Focurile au fost facute mai mult pentru uscarea sobei si desing. Inca nu a inceput folosirea ei propriu zisa.

                              Deasemenea stiu ca mai doreste inca un proiect la parter parca, tot cu o soba de zidarie.
                              Nu mai stiu exact daca pe forumul acesta a postat si cateva arderi in soba aceasta.

                              Postat în original de hakiuq
                              3.este careva de pe acest topic care m-ar putea ajuta contra-cost sa modific focarul unui semineu + clopot+registru?
                              Multumesc.
                              Daca nu pe acest topic sau forum, sigur este cineva care va poate ajuta. In ce zona a tarii aveti nevoie, poate pot recomanda pe cineva.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • hakiuq
                                Incepator
                                • 28.iul.2014
                                • 7

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                                Sunt din Brasov iar problema este ca avand doi copii si o singura sufragerie, nu-mi pot permite sa experimentez singur caci ar dura prea mult... as prefera sa ma ajute cineva...

                                Comentariu

                                Procesare...