Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Postat în original de uforom89
    Acum ceva timp va spuneam cam ce am de gand si promiteam sa va tin la curent cu rezultatele. http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post559958

    Deocamdata am finalizat soba si incalzirea in pardoseala. Cam asa arata in stadiul actual. Cu aceasta ocazie invit aici pe toti cei interesati sa discutam care sunt posibilitatile sobelor in zilele noastre. Dupa cum se poate vedea si acestea au evoluat si sunt ”in pas cu tehnologia”.
    Felicitari domnule, a iesit foarte bine. Abia astept sa vad dansul flacarilor si la dumneata.

    Legat de IPAT, ce diametre ati folosit?

    Postat în original de bogdan2011
    Salutare,
    Sunt interesat de construcţia unei sobe de dimensiuni mici, cu două clopote, pe cadru metalic/roţi (ca să poată fi mutată).
    Tot ce am găsit referitor la acest subiect este pentru sobe de dimensiuni mari şi informaţiile nu sunt foarte multe.
    Am căutat şi despre "russian stove" dar nu e chiar ceea ce vreau.
    Unde pot găsi mai multe informaţii?

    Ce putere trebuie sa aiba soba?
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • uforom89
      Incepator
      • 11.nov.2009
      • 68

      Răspuns la: Soba cu clopote

      Postat în original de cheluakame
      Felicitari domnule, a iesit foarte bine.
      Multumesc, dar meritul nu este doar al meu. Trebuie sa multumesc si eu tuturor celor care m-au ajutat.

      Postat în original de cheluakame
      Legat de IPAT, ce diametre ati folosit?
      Teava 20x2 montata la pas de 15.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

        Postat în original de uforom89
        Teava 20x2 montata la pas de 15.
        Perfect, nu ati facut economie la conducte. Astfel, si pompa de circulatie poate avea o putere mai mica, si circuitele pot avea lungimi mai mari, fiind astfel nevoie de un distribuitor/colector cu mai putine cai (deci si mai ieftin).

        Din cate vad, estimez ca pompa GPA-ului va avea un consum in jur de 10 wati, ceea ce nu este deloc rau

        Acum astept sa vad si partea de radiatoare din mansarda

        Succes in continuare.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • uforom89
          Incepator
          • 11.nov.2009
          • 68

          Răspuns la: Soba cu clopote

          Poate asta te lamureste mai bine...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • lisapet
            Membru marcant
            • 02.ian.2012
            • 467

            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

            Postat în original de uforom89
            ...Deocamdata am finalizat soba si incalzirea in pardoseala. Cam asa arata in stadiul actual. ..Dupa cum se poate vedea si acestea au evoluat si sunt ”in pas cu tehnologia”.
            Ma alatur si eu celor spuse de colegul @cheluakame cu felicitari pentru perseverenta si acuratetea la detalii cu care ati executat lucrarea. Bravo!
            Este un exemplu demn de urmat. Va multumesc pentru aceste imagini si va rog sa ne tineti la curent si cu restul, inclusiv cu un filmulet cu focul si impresiile dupa punerea iin functiune al intregului sistem. Sa le stapaniti sanatosi!

            Comentariu

            • lisapet
              Membru marcant
              • 02.ian.2012
              • 467

              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

              Zilele trecute am primit un apel de la o cunostinta care are ca sursa principala de incalzire in casa o soba in clopote cu schimbator de caldura incorporat (pentru incaperile mai indepartate de soba). Mi-a spus ca la cum este pasionat in a face focul, aceasta soba nu prea ii permite sa-si satisfaca placerea.. caci "'o are cam rar"".. Daca la temperaturile actuale exterioare, pozitive, face cate un foc zilnic - temperatura in casa urca peste 23 grd C si e cam mult(adica transpira in casa); daca face focul o data la doua zile - in casa se mentin 21 grd C si e perfect, insa isi doreste sa priveasca flacara in fiecare seara...
              I-am zis sa aiba un pic de rabdare sa vina frigul si in Prahova si atunci va putea vedea dansul linistitor al flacarilor in fiecare seara, daca nu si dimineata, la temperaturi exterioare sub minus 5 grd C.

              Comentariu

              • m1
                Membru
                • 14.nov.2007
                • 108

                Răspuns la: Soba cu clopote

                In ce anotimp e recomandata constructia unei sobe de teracota ? am cautat peste tot in google si chiar si in manuale de constructie a sobelor de teracota si nu se specifica nicaieri temperatura minima recomndata pe timpul noptii ? Poate cineva sa mi spuna ? Multumesc !
                ...

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1412

                  Răspuns la: Soba cu clopote

                  Postat în original de m1
                  In ce anotimp e recomandata constructia unei sobe de teracota ? am cautat peste tot in google si chiar si in manuale de constructie a sobelor de teracota si nu se specifica nicaieri temperatura minima recomndata pe timpul noptii ? Poate cineva sa mi spuna ? Multumesc !
                  Nu cred ca exista un anotimp propice construiri sobelor.
                  Toamna este perioada anului in care se construiesc cele mai multe sobe.
                  Asta se datoreaza faptului ca omul abia atunci relizeaza ca are nevoie de incalzire.
                  Singurul lucru care treuie luat in seama,este ca nu este bine sa lucrati cu procedee umede la o tempratura mai mica de 5 grade.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    Răspuns la: Soba cu clopote

                    Asa este, cum a specificat si colegul de mai sus, nu exista un anotimp propice construirii sobelor si se tine cont doar ca temperatura sa nu fie mai mica de 5 grd C.. Insa, multi sobari prefera sa nu se complice cu uscarea "'fortata"" a sobelor si deaceea recomanda sa se construiasca acestea primavara ca pana la toamna sa aiba suficient timp pentru a se usca natural.

                    Comentariu

                    • m1
                      Membru
                      • 14.nov.2007
                      • 108

                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      @ mirceaknap si @ lisapet . Va multumesc din suflet pentru raspunsuri ! ! Soba va ramane peste iarna nefolosita fiindca e casa la rosu . Foarte bune si uitle raspunsurile dvs . Sa aveti parte numai de zile bune , sanatate si bucurie in viata !
                      ...

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 467

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Postat în original de cheluakame
                        De data aceasta il "intrec" pe domnul Lisapet si postez eu un filmulet cu un termosemineu din zidarie.
                        Inainte de film, cateva cuvinte despre proiect (din pacate lucrarea nu imi apartine, apartine unui om de nota 20) :

                        - Proiect personalizat
                        - Focar performant
                        - Cuptor negru (flacara trece prin acesta)
                        - Bancheta incalzita
                        - Registru in termosifon si condensare
                        - Poate functiona in regim cazan (termo), soba/semineu sau mixt
                        - Este construit in Romania

                        Si video promis

                        Vin si eu cu o ""completare"" la filmuletele prezentate in februarie, beneficiarii s-au mutat si deja e o alta atmosfera in casa. Vizionare placuta:

                        Comentariu

                        • uforom89
                          Incepator
                          • 11.nov.2009
                          • 68

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          Daca tot a venit vorba de filmari, atasez si eu una cu primul foc in soba. Asa cum am mai spus aceasta soba este destinata ca sursa principala de incalzire pt o casa de 155 mp, parter IPAT, mansarda calorifere cu functionare prin termosifonare, este cu gazeificare, are cuptor alb, bancuta incalzita, functioneaza prin radiatie si convectie.

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 467

                            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de uforom89
                            .. atasez si eu .. primul foc in soba. ..
                            Bravo, dle! Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun, sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea. Si cum mai zic sobarii : Lemne putine si caldura multa!
                            Incet, incet isi ""dau drumul"" Sobele in Clopote si in Romania.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                              Postat în original de lisapet
                              Si cum mai zic sobarii : Lemne putine si caldura multa!
                              Povesti de adormit copii. 1 kg de lemn are aceasi putere calorica si daca il arzi centralizat adica gramada in mijlocul camerei sau intr-o soba/cazan. Altele sunt avantajele dar in aceasi timp si dezavantajele.
                              Ultima editare de Maestrul Max; 11.nov.2014, 09:24.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • lisapet
                                Membru marcant
                                • 02.ian.2012
                                • 467

                                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                                Postat în original de Maestrul Max
                                Povesti de adormit copii. 1 kg de lemn are aceasi putere calorica si daca il arzi centralizat adica gramada in mijlocul camerei sau intr-o soba/cazan.
                                Maestre, acea expresie este o urare.. La fel cum isi ureaza canotorii "' Apa usoara!"".. chiar daca 1 kg de apa ramane 1 kg de apa..
                                Postat în original de Maestrul Max
                                Altele sunt avantajele dar in aceasi timp si dezavantajele.
                                Care din dezavantaje ar putea fi enumarate in acest caz?

                                Comentariu

                                Procesare...