Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

    Postat în original de Maestrul Max
    Povesti de adormit copii. 1 kg de lemn are aceasi putere calorica si daca il arzi centralizat adica gramada in mijlocul camerei sau intr-o soba/cazan.
    Maestre, povesti de adormit copiii, ar fi sa spunem ca intr-o centrala clasica vom obtine aceeasi energie dintr-un kg de lemne ca si in una cu gazeificare ... Ca urmare, 1 kg de lemne chiar daca au aceeasi putere calorica, nu vor furniza si aceeasi energie, totul depinde de modul de ardere.

    Sobele acestea sunt contruite pentru a putea extrage si energia din "fum" (de fapt un amestec de hidrocarburi, hidrogen, metan, monoxid de carbon, acid acetic) prin arderea acestuia (dubla combustie sau gazeificare cum este numita comercial) obtinand la final doar apa sub forma de vapori si dioxid de carbon.

    Daca punem la calcul si faptul ca pe cos rar ies gaze cu temperaturi peste 70-80*C ... Atunci este interesant daca acel kg de lemne va da aceeasi caldura ...
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • uforom89
      Incepator
      • 11.nov.2009
      • 67

      Răspuns la: Soba cu clopote

      Pt a intelege mai bine procesul de gazeificare in sobele in clopote si tiraj natural puteti vizualiza urmatoarele doua filmari:



      si



      Postat în original de Maestrul Max
      1 kg de lemn are aceasi putere calorica
      Maestre ai perfecta dreptate!

      Problema este ca arzandu-le intr-un anumit mod (de exemplu intr-o soba cu gazeificare) extrag toata aceasta putere calorica iar arzandu-l in alt mod (exemplu intr-o gramada in mijlocul camerei) extrag mult mai putin. Desigur ca putem vorbi ulterior si de modul in care folosesc energia calorica extrasa, ”dar despre asta in episodul urmator” (cum ar fi spus Florian Pitis in Teleenciclopedia).

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        Răspuns la: Soba cu clopote

        Si cine a zis altceva ? Io nu. Nu am vorbit de randamentul arderii ci doar de putere calorica. No gata cu teoria ca la fizica am fost cel mai mare chiulangiu.
        Cu stima.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          Răspuns la: Soba cu clopote

          Postat în original de Maestrul Max
          Si cine a zis altceva ? Io nu. Nu am vorbit de randamentul arderii ci doar de putere calorica. No gata cu teoria ca la fizica am fost cel mai mare chiulangiu.
          Nu maestre, insa diferenta acesta de randament al arderii cat si cel al captarii face diferenta de consum, chiar daca puterea calorica a lemnului este aceeasi.

          Cat despre teorie, de cativa ani, aceste sobe sunt utilizate si in Romania, iar diferenta poate fi confirmata si de utilizatori, asa ca inca odata, avem si practica
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 527

            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

            Postat în original de cheluakame
            Cat despre teorie, de cativa ani, aceste sobe sunt utilizate si in Romania, iar diferenta poate fi confirmata si de utilizatori, asa ca inca odata, avem si practica
            Salutari la toata lumea
            Practica este
            Note:  This blog post outlines upcoming changes to Google Currents for Workspace users. For information on the previous deprecation of Googl...
            Ultima editare de anduvirgil; 26.nov.2014, 14:23.
            anda panda din ...

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

              Postat în original de anduvirgil
              Salutari la toata lumea
              Practica este
              https://plus.google.com/photos/11171...16668221817489
              Daca caracteristicile descrise aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post582048
              sunt a sobei din imaginile postate in citat, atunci am tot respectul pentru cele realizate!
              Doamne Ajuta la mai multe!
              Ultima editare de lisapet; 26.nov.2014, 16:44.

              Comentariu

              • lisapet
                Membru Marcant
                • 02.ian.2012
                • 462

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                Navigand pe net am dat de un filmulet a initiatorului topicului postat relativ recent si am zis sa-l postez aici. Poate, cand isi face timp si autorul, ne va oferi mai multe impresii.
                Vizionare placuta: https://www.youtube.com/watch?v=K1RV20KO3To


                P.S. Am mai gasit si acest filmulet: https://www.youtube.com/watch?v=8v1Ad6-3nGA
                Se pare ca in Romania din ce in ce mai multi incearca aceste sobe in clopote, sa mai avem un pic de rabdare !
                Doamne Ajuta! Sa fie intr-un ceas bun!
                Ultima editare de lisapet; 15.dec.2014, 11:13.

                Comentariu

                • scristib
                  Incepator
                  • 28.feb.2012
                  • 24

                  Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                  Postat în original de uforom89
                  Daca tot a venit vorba de filmari, atasez si eu una cu primul foc in soba. Asa cum am mai spus aceasta soba este destinata ca sursa principala de incalzire pt o casa de 155 mp, parter IPAT, mansarda calorifere cu functionare prin termosifonare, este cu gazeificare, are cuptor alb, bancuta incalzita, functioneaza prin radiatie si convectie.
                  https://www.youtube.com/watch?v=PpGX...x1uorQ&index=1
                  Este foarte interesanta aceasta soba, chiar si designul exterior este superb si mi se potriveste perfect si mie ca si dimensiuni. Puteti sa atasati proiectul in sketchup? eventual mai multe informatii legate de construirea ei?

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de scristib
                    si mi se potriveste perfect si mie ca si dimensiuni.
                    Dar ca si putere?
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • scristib
                      Incepator
                      • 28.feb.2012
                      • 24

                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Si ca si putere pare sa fie buna, eu am 140 MP in casa. Casa este din caramida si urmeaza izolatie de 10 cm din polistiren anul viitor.

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Postat în original de scristib
                        Si ca si putere pare sa fie buna, eu am 140 MP in casa. Casa este din caramida si urmeaza izolatie de 10 cm din polistiren anul viitor.
                        Ce necesar termic a rezultat pentru casa dvs?

                        Comentariu

                        • scristib
                          Incepator
                          • 28.feb.2012
                          • 24

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          Am facut necesarul termic mai demult, a iesit undeva la 16 kW...cu conditia sa fac izolatia exterioara.

                          In momentul de fata am sobe clasice:
                          -1 soba cu 5 fumuri la doua camere (montaj in perete etaj)
                          -1 soba cu 3 fumuri la o camera (etaj)
                          -1 cazan pe lemne la baie pentru ACM(etaj)
                          -1 soba cu plita si 2-3 fumuri (bucatarie la parter)
                          -1 soba cu 5 fumuri (in living la parter).
                          - Holul este neincalzit - doar daca se lasa usile deschise la parter are parte de caldura.

                          Ca si consum de lemne anual:
                          - 2 tone de brichete la baie - foc in fiecare zi
                          - intre 7 si 12 mst de lemne la sobe, in functie de cat de friguroasa este iarna. Acest consum este in cazul in care doar etajul este incalzit constant, bucataria cam o data la doua zile, iar cealalta camera de la parter doar cand avem musafiri sau de sarbatori.

                          Vreau ca anul/anii viitori sa izolez casa pe exterior, si sa schimbam sistemul de incalzire, deoarece este groaznic sa faci focuri in 5 sobe.
                          La parter vreau sa pun IPAT, viitoarea soba, daca voi ramane la acest proiect, se va afla in bucatarie.

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru Marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 462

                            Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de scristib
                            Am facut necesarul termic mai demult, a iesit undeva la 16 kW...cu conditia sa fac izolatia exterioara.
                            In acest caz, acest proiect nu vi se potriveste, caci necesarul casei d-lui nu depaseste 8 kW si undeva unde chiar e frig, in tara Fagarasului..

                            Poate, daca tot nu ati realizat inca anveloparea casei, ar merita sa luati in calcul sa o termoizolati mai mult, incat sa reduceti necesarul sub 8 kW.

                            Postat în original de scristib
                            ..este groaznic sa faci focuri in 5 sobe..
                            Chiar va multumesc ca ati avut curajul sa descrieti atat de detaliat situatia dvs. Pacat ca in Romania inca o multime de familii se chinuie ca dvs.
                            Ultima editare de lisapet; 19.dec.2014, 16:56.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2391

                              Răspuns la: Soba cu clopote

                              Postat în original de scristib
                              Si ca si putere pare sa fie buna, eu am 140 MP in casa. Casa este din caramida si urmeaza izolatie de 10 cm din polistiren anul viitor.
                              Daca la cei 140 mp ai casei ati reusi sa puneti 15 cm polistiren pe pereti, minim 10 cm XPS grafitat (sau echivalente) sub pardoseala (sub IPAT), si 40 cm de vata (sau polistiren) la tavan, ati reusi sa aduceti necesarul termic in jur de 8 kw, si astfel aceasta soba vi s-ar potrivi.

                              Daca va limitati la termoizolatie, atunci, cu parere de rau, va pot recomanda doar un cazan de zidarie.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • scristib
                                Incepator
                                • 28.feb.2012
                                • 24

                                Răspuns la: Soba cu clopote

                                Am uitat sa mentionez, in pod am in momentul de fata 10 cm de vata minerala cu folie de aluminiu pe o parte. Mai detaliat: tencuiala la interior - fosta stejar 3 cm - vata de 10 (20 cm in camera unde avem lambriu la interior) - fosta brad 3 cm.
                                Aceasta izolatie am instalat-o acum 2 ani, rezultatul fiind uimitor atat vara (mentinerea temperaturii interioare peste zi, cu geamurile inchise, in limita a 22-25 de grade C; atunci cand afara erau peste 30), dar in special iarna (se mentine temperatura de 23-24 de grade C pe parcursul noptii cand focul nu mai arde in sobe).
                                Diferenta de pret pentru izolatia suplimentara este foarte usor de recuperat prin costurile reduse de incalzire. Fiind in stadiul de cercetare este foarte posibil sa suplimentez grosimea izolatiei.

                                Edit: sunt din Maramures, deci avem si noi friguri destule
                                Ultima editare de scristib; 19.dec.2014, 23:11.

                                Comentariu

                                Procesare...