Centrala pe lemne din boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stelian-marculesti
    Incepator
    • 28.dec.2012
    • 50

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    soba orizontala.pdfSOBA-CAZAN VEDERE SUS.pdfSOBA- CAZAN.pdfSOBA- CAZAN.pdfva multumesc la toti
    nu o sa-l montez in casa ci langa intr-o anexa
    vreau sa-i fac un focar performant si registrul(BOILERUL) sa-l pun intr-un clopot
    Ultima editare de stelian-marculesti; 21.ian.2013, 15:37.

    Comentariu

    • todorovicim
      Membru
      • 31.dec.2010
      • 181

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

      Postat în original de B42kef
      Se poate, orice se poate. Doar ca nu trebuie sa existe erori. Si eu tot cu un cazan de baie ma incalzesc de vreo 3 ani si prietenul Gogoson tot asta a incercat la inceput (si i-a mers) si multi (de acasa si de pe forum) au zis ca montez bomba in casa. Cel mai important in toata schema sunt: vasul de expansiune sa fie bine dimensionat, supapa de siguranta (eu am de 2,5 bari) pompa sa fie montata pe retur, aerisitor, si daca ai posibilitate, pune de la inceput pe cupru. Eu am pus pe pexal si acum am schimbat pe cupru
      Pai aici lucrarea e facuta de un"meserias" si nu exista riscul unui boom...

      Comentariu

      • stelian-marculesti
        Incepator
        • 28.dec.2012
        • 50

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

        Pai aici lucrarea e facuta de un"meserias" si nu exista riscul unui boom...
        unde e facuta de meserias ca nu inteleg?

        Comentariu

        • todorovicim
          Membru
          • 31.dec.2010
          • 181

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

          Postat în original de stelian-marculesti
          Pai aici lucrarea e facuta de un"meserias" si nu exista riscul unui boom...
          unde e facuta de meserias ca nu inteleg?
          Uitate mai bine si se vede "lucrarea".Din poza nu imi dau seama cu ar putea functiona,dar cum sunt aranjate toate componentele nu le-a facut un amator...

          Comentariu

          • B42kef
            Incepator
            • 12.mai.2010
            • 41

            #20
            Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

            Tenchiu! Nu sunt meserias, meseria mea e alta, doar ca sunt satul pana peste cap de acei ,,meseriasi" care dupa ce pleaca se strica tot in urma lor... Si cauti altii si vin si parca toti au aceasi vorba ,,vai domnule, ce meserias v-a facut domnule lucrarea asta! nu stie nimic!" Si defapt, majoritatea
            sunt varza! Nu vreau sa se simta ofensati cei care sunt pasionati de meseria lor si o fac asa cum trebuie, pt toti aceia numai cuvinte MARI dar sunt prea putini si vesnic ocupati pt ca na, se intelege dece

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              #21
              Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

              @stelian: ar trebui sa mearga, chiar foarte bine, deoarece ai un volum mare de apa in boiler! Izolatia sa fie de vreo 10 cm. Nu te sfatuiesc sa il bagi intr-o soba, deoarece nu vei mai avea acces la el, ptr eventuale modificari/interventii! Ar trebui sa ai si un focar mare, ca sa nu bagi lemne la 2 ore! Daca pui vas dechis, nu ai cum sa pui si supape presiune!In rest, instalatia o faci ca la orice alta centrala: 2pompe, termostate, etc...

              Comentariu

              • stelian-marculesti
                Incepator
                • 28.dec.2012
                • 50

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                Postat în original de elixir
                @stelian: ar trebui sa mearga, chiar foarte bine, deoarece ai un volum mare de apa in boiler! Izolatia sa fie de vreo 10 cm. Nu te sfatuiesc sa il bagi intr-o soba, deoarece nu vei mai avea acces la el, ptr eventuale modificari/interventii! Ar trebui sa ai si un focar mare, ca sa nu bagi lemne la 2 ore! Daca pui vas dechis, nu ai cum sa pui si supape presiune!In rest, instalatia o faci ca la orice alta centrala: 2pompe, termostate, etc...
                pe forum am citit si cred ca bine s-a spus ca trebuie si supape , gandestete daca se intampla sa se infunde traseul catre vas si faci focul ce se intampla, si nici nu costa ff mult o supapa doua.
                dar pentru ce doua pompe?

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  #23
                  Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                  1. cum naiba sa se infunde o teava??? poate un robinet uitat pe inchis! dar asa se poate bloca si supapa, etc.. in fine, e vorba despre banii si munca ta
                  2. despre instalatii, cu tot ce inseamna asta, cauta pe topicurile dedicate centralelor pe lemne! o instalatie EFICIENTA are 2 pompe sau o pompa+ o vana de amestec. sau landomat, dar nu isi merita banii aia, dupa mine!

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    #24
                    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                    Ca si fiabilitate, nu o sa se compare niciodata vana termica cu pompa de recirculare.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      #25
                      Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                      cu siguranta o vana are viata muult mai mica decat o pompa, si dosta cam 230 ron, mai pui 3-4-500 ron si iei i pompa!

                      Comentariu

                      • stelian-marculesti
                        Incepator
                        • 28.dec.2012
                        • 50

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                        Postat în original de todorovicim
                        Uitate mai bine si se vede "lucrarea".Din poza nu imi dau seama cu ar putea functiona,dar cum sunt aranjate toate componentele nu le-a facut un amator...
                        eu am scris la inceput ca tevile din instalatie cu tot ce inseamna le va face un instalator, eu ma voi ocupa doar de focar si registru ce pleaca de la el in colo este treaba instalatorului

                        Comentariu

                        • stelian-marculesti
                          Incepator
                          • 28.dec.2012
                          • 50

                          #27
                          Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                          Postat în original de elixir
                          1. cum naiba sa se infunde o teava??? poate un robinet uitat pe inchis! dar asa se poate bloca si supapa, etc.. in fine, e vorba despre banii si munca ta
                          2. despre instalatii, cu tot ce inseamna asta, cauta pe topicurile dedicate centralelor pe lemne! o instalatie EFICIENTA are 2 pompe sau o pompa+ o vana de amestec. sau landomat, dar nu isi merita banii aia, dupa mine!
                          imi spui sa citesc eu de instalatii dar se pare ca nici tu nu prea ai citit
                          poate plec o saptamana in concediu si nu are cine sa faca focul si poate sa se faca un dop de gheata pe conducta de la vas(chiar daca pun antigel din cand in cand mai trebuie completat lichidul din instalatie) la asata te-ai gandit ?
                          cat despre a doua pompa si vana de amestec vedem daca or mai fi bani oricum eu nu sunt convins ca merita banii, ele iti folosesc pana ajunge sistemul in echilibru apoi se opresc , cred ca mai important este sa obtin o ardere eficienta pentru cazan decat asta acum, DE FAPT PENTRU ASTA AM DESCHIS ACEST TOPIC NU PENTRU INSTALATIE, DACA ERA PENTRU INSTALATIE TREBUIA SA FIE INALTA PARTE, ASA CA VA ROG SA RASPUNDETI LA SUBIECT SI DUPA CE MA HOTARASC CUM FAC ZIDARIA NE MUTAM LA INSTALATII

                          Comentariu

                          • stelian-marculesti
                            Incepator
                            • 28.dec.2012
                            • 50

                            #28
                            Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                            ia uitati-va la asta si dicutamClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba cazan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	327,6 KB 
ID:	607505

                            Comentariu

                            • boxxa
                              Incepator
                              • 08.oct.2010
                              • 1

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                              Am citit tot despre soba cu serpentina am facut un proiect in 2011.nu a functionat asa cum m-am asteptat anul trecut am stricat din nou soba am facut unele modificari la registru si acum sunt foarte multumit.daca doresti informatii suna-ma si iti spun tot ce vrei sa sti.0735212540
                              aaaa

                              Comentariu

                              • stelian-marculesti
                                Incepator
                                • 28.dec.2012
                                • 50

                                #30
                                Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

                                de ce sa te sun scrie aici poate mai culeg si altii idei

                                Comentariu

                                Procesare...