Centrala pe lemne din boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de todorovicim
    Interior se va afla apa .iar tevile sunt pt. fumuri.E o chestie interesanta.Problema va fi sau este cu intretinerea-curatarea in anumite perioade,sau poate ma insel...
    iata cu ce o sa le curat.... o sa le fac o parghie se le actionez de afara, fumul trece pe langa ele prin tevi si doar le misc din cand in cand sus - josClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PENTRU CURATARE.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	64,7 KB 
ID:	607874

    Lasă un comentariu:


  • todorovicim
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de stelian-marculesti
    asa se vede?
    nu-mi permite forumul sa trimit skp., [ATTACH=CONFIG]72261[/ATTACH]
    Interior se va afla apa .iar tevile sunt pt. fumuri.E o chestie interesanta.Problema va fi sau este cu intretinerea-curatarea in anumite perioade,sau poate ma insel...

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de todorovicim
    Ce se afla de fapt in soba respectiva.Cum arata registrul sau boilerul din interior.Poza nu reflecta in totalitate ce se afla in soba...
    asa se vede?
    nu-mi permite forumul sa trimit skp., Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sectiune sus.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	102,6 KB 
ID:	607709

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de elixir
    @stelian: ar trebui sa mearga, chiar foarte bine, deoarece ai un volum mare de apa in boiler! Izolatia sa fie de vreo 10 cm. Nu te sfatuiesc sa il bagi intr-o soba, deoarece nu vei mai avea acces la el, ptr eventuale modificari/interventii! Ar trebui sa ai si un focar mare, ca sa nu bagi lemne la 2 ore! Daca pui vas dechis, nu ai cum sa pui si supape presiune!In rest, instalatia o faci ca la orice alta centrala: 2pompe, termostate, etc...
    In functie de nivelul vasului de expansiune deschis, in circuit se formeaza o presiune de x bar.
    p= ρ * g * h
    unde ρ = densitatea fluidului
    g = acceleratia gravitationala
    h = inaltimea

    Asa ca prezenta unei supape de presiune de o anumita valoare (se calculeaza) in apropierea registrului nu strica.
    Ultima editare de cheluakame; 01.feb.2013, 14:26.

    Lasă un comentariu:


  • todorovicim
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de stelian-marculesti
    nu inteleg ce vrei sa spui
    Ce se afla de fapt in soba respectiva.Cum arata registrul sau boilerul din interior.Poza nu reflecta in totalitate ce se afla in soba...

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de todorovicim
    Poate unii sunt interesati ce se vede in poza.Eram totusi curioas sa vad spirala-registru in boiler sau soba de teracota.Am vazut mai multe variante insa daca am sa vad ceva mai eficient o sa-l"copiez"si la propriu si la figurat...
    nu inteleg ce vrei sa spui

    Lasă un comentariu:


  • todorovicim
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Poate unii sunt interesati ce se vede in poza.Eram totusi curioas sa vad spirala-registru in boiler sau soba de teracota.Am vazut mai multe variante insa daca am sa vad ceva mai eficient o sa-l"copiez"si la propriu si la figurat...

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DESEN NOU.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	131,3 KB 
ID:	607650asa o fi mai bine?

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    sectiuneClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SECTIUNE.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	122,8 KB 
ID:	607594

    Lasă un comentariu:


  • constantin57
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de stelian-marculesti
    de ce sa te sun scrie aici poate mai culeg si altii idei
    Chiar asa ! Te rugaaaam!

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    de ce sa te sun scrie aici poate mai culeg si altii idei

    Lasă un comentariu:


  • boxxa
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Am citit tot despre soba cu serpentina am facut un proiect in 2011.nu a functionat asa cum m-am asteptat anul trecut am stricat din nou soba am facut unele modificari la registru si acum sunt foarte multumit.daca doresti informatii suna-ma si iti spun tot ce vrei sa sti.0735212540

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    ia uitati-va la asta si dicutamClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba cazan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	327,6 KB 
ID:	607505

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de elixir
    1. cum naiba sa se infunde o teava??? poate un robinet uitat pe inchis! dar asa se poate bloca si supapa, etc.. in fine, e vorba despre banii si munca ta
    2. despre instalatii, cu tot ce inseamna asta, cauta pe topicurile dedicate centralelor pe lemne! o instalatie EFICIENTA are 2 pompe sau o pompa+ o vana de amestec. sau landomat, dar nu isi merita banii aia, dupa mine!
    imi spui sa citesc eu de instalatii dar se pare ca nici tu nu prea ai citit
    poate plec o saptamana in concediu si nu are cine sa faca focul si poate sa se faca un dop de gheata pe conducta de la vas(chiar daca pun antigel din cand in cand mai trebuie completat lichidul din instalatie) la asata te-ai gandit ?
    cat despre a doua pompa si vana de amestec vedem daca or mai fi bani oricum eu nu sunt convins ca merita banii, ele iti folosesc pana ajunge sistemul in echilibru apoi se opresc , cred ca mai important este sa obtin o ardere eficienta pentru cazan decat asta acum, DE FAPT PENTRU ASTA AM DESCHIS ACEST TOPIC NU PENTRU INSTALATIE, DACA ERA PENTRU INSTALATIE TREBUIA SA FIE INALTA PARTE, ASA CA VA ROG SA RASPUNDETI LA SUBIECT SI DUPA CE MA HOTARASC CUM FAC ZIDARIA NE MUTAM LA INSTALATII

    Lasă un comentariu:


  • stelian-marculesti
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe lemne din boiler

    Postat în original de todorovicim
    Uitate mai bine si se vede "lucrarea".Din poza nu imi dau seama cu ar putea functiona,dar cum sunt aranjate toate componentele nu le-a facut un amator...
    eu am scris la inceput ca tevile din instalatie cu tot ce inseamna le va face un instalator, eu ma voi ocupa doar de focar si registru ce pleaca de la el in colo este treaba instalatorului

    Lasă un comentariu:

Procesare...