Teava de cupru sau pex-al-pex

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tane
    Incepator
    • 10.ian.2006
    • 18

    Teava de cupru sau pex-al-pex

    La o casa noua doresc ca traseele de teava spre calorifere sa le ingrop intr-o sapa de beton.Bineinteles ca vor fi izolate si nu vor avea inbinari la nivelul sapei (voi folosi distribuitoare).Ce fel de teava ar trebui sa aleg pentru o garantie mai mare in timp si indiferent de pret, avand la dispozitie 2 feluri: teava de cupru de 15mm diametru si grosimea peretelui de 1 mm sau teava de tip pex-al-pex fabricata chiar de firma Henko (deci o teava pex-al-pex de buna calitate, stiind ca pe piata exista si o teava ieftina si prost calitativa).
    Mentionez ca nu doresc sa incalzesc pardoseala iar centrala termica este una clasica, turbo, pe gaz.
    Multumes mult.
  • nicub
    Incepator
    • 05.apr.2006
    • 16

    #2
    toata lumea ar sari ca teava din cupru ar fi cea mai grozava, dar tu crezi ca numai Henko are produse proaste?eu am pus cu Henko si nu vad diferenta de pret la gaz fata de cei care au cupru.un montaj cu cupru nu e mai scump decat e cel cu Henko ci difera modul de montaj.in cazul tau ti-as recomanda Henko deoarece este mai usor de manipulat si de schimbat in caz de avarie.cu tevile de cupru e mai complicat.

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 959

      #3
      Tevile de cupru sunt sensibile prin pardoseala, ca lipiturile nu sunt rezistente in timp la vibratii.
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Si eu as folosi tot pexalul, chiar daca multi folosesc Cu la instalatia pentru centrale termice poate pentru ca imbinarile sunt ieftine comparativ cu mufele pentru pexal. Dar nici nu am auzit de lipituri la Cu care sa curga.

        Comentariu

        • idg
          Membru marcant
          • 18.iun.2004
          • 321

          #5
          Categoric Cu, cu izolatia de rigoare.

          Comentariu

          • break_noon
            Membru
            • 19.dec.2005
            • 138

            #6
            categoric pexal, si nu prea isi are rost izolatia.
            teava care trece prin sapa, care este tot in casa, va transforma respectiva zona intr-un fel de acumulator de caldura, deci izolatia nu prea merita

            IDG, de ce ar fi categoric CU?

            In primul rand CU nu e bun ca transmite zgomotele de la pompa centralei prin toata casa. Asa o sa auzi din dormitor si cind cineva da drumul la bucatarie la apa calda.

            HENCO garanteaza Pexal-ul la 50 de ani, deci nu cred ca ar fi o problema de fiabilitate. Oricum, nu s-a pus problema de pexal ieftin si de slaba calitate.

            Si din ce am inteles, pretul nu prea conteaza, asa ca nu se poate compara faptul ca CU este mai scump decat Pexal. Mai ales in situatia in care se folosesc distribuitoare, si sunt putine T-uri.

            Plus ca pexal are factor de dilatare mai mic decat CU, iar in sapa asta s-ar putea sa conteze mai mult decit la pozarea aparenta

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7
              Postat în original de break_noon
              categoric pexal, si nu prea isi are rost izolatia.
              teava care trece prin sapa, care este tot in casa, va transforma respectiva zona intr-un fel de acumulator de caldura, deci izolatia nu prea merita

              IDG, de ce ar fi categoric CU?

              In primul rand CU nu e bun ca transmite zgomotele de la pompa centralei prin toata casa. Asa o sa auzi din dormitor si cind cineva da drumul la bucatarie la apa calda.

              HENCO garanteaza Pexal-ul la 50 de ani, deci nu cred ca ar fi o problema de fiabilitate. Oricum, nu s-a pus problema de pexal ieftin si de slaba calitate.

              Si din ce am inteles, pretul nu prea conteaza, asa ca nu se poate compara faptul ca CU este mai scump decat Pexal. Mai ales in situatia in care se folosesc distribuitoare, si sunt putine T-uri.

              Plus ca pexal are factor de dilatare mai mic decat CU, iar in sapa asta s-ar putea sa conteze mai mult decit la pozarea aparenta
              1. Ingropat, nu se propaga zgomotul (sau cel putin , atat izolatia cat si sapa atenueaza). Si btw, ce crezi, pexalul nu face zgomot??? Crede-ma, am incercat!
              2. Ai vazut cumva diametrele interioare ale teurilor si ale conectorilor de pexal? Sunt mult mai mici decat ale tevii, deci "gatuie".
              3. Iar de preturi, ce sa mai vorbim: in primul rand zici ca Cu e mai scump, apoi, ca nu conteaza pretul. Daca nu conteaza pretul, Cu e prima optiune.

              Comentariu

              • break_noon
                Membru
                • 19.dec.2005
                • 138

                #8
                Situatie concreta:

                - la mine acasa am henco, nivel de zgomot redus
                - la socrii acasa este CU. cind se da drumul la apa, la bucatarie, se aude un zgomot destul de enervant si in dormitor. prin dormitorul respectiv trece teava de apa calda de la centrala catre baie, deci zgomotul care se aude se propaga prin teava respectiva.

                Ei au avut inainte la bucatatie robinet clasic, si acum au montat robinet cu monocomanda, si e acelasi zgomot, deci e putin probabil sa fie de la robinet. Poate e la ei un caz particular, dar eu am facut comparatia de zgomot ce pe am avut.

                Comentariu

                • idg
                  Membru marcant
                  • 18.iun.2004
                  • 321

                  #9
                  ...si la socrii e pozata sau ingropata teava?

                  Comentariu

                  • tane
                    Incepator
                    • 10.ian.2006
                    • 18

                    #10
                    nu cred ca se pune problema zgomotului la tevile din dormitoare pentru ca traseele de apa calda nu se intersecteaza cu cele de incalzire, indiferent daca e teava pexal sau CU.Intr-adevar fac zgomot tevile de apa calda daca nu sunt bine fixate.

                    Comentariu

                    Procesare...