Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • romik
    Membru
    • 08.ian.2011
    • 181

    #16
    panourile radiante

    buna seara,ce trebuie sa stiu despre panourile radiante inainte sa imi cumpar asa ceva?
    sunt bune de ceva?
    nu prea am alta solutie de incallzire la mine in oras decat centrala electrica sau panouri radiante.M-ar tenta sa cumpar panouri radiante in locul centralei electrice deoarece scap de calorifere,tevii,fitingaraie,gauri in pereti,etc.Si cred ca la plata facturilor electrice ar fii la fel.
    Ce spuneti,se merita stie cineva ceva despre asa ceva?de care firme sa ma feresc si care sunt cele mai bune?Orice sfat este bine venit,multumesc.
    Ce stiti despre cele de la SUNJOY.
    Ultima editare de romik; 07.dec.2013, 18:31.
    yesterday is history
    today is a gift
    tomorrow is mistery

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #17
      Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

      Da' radiatoare electrice nu aveti pe acolo?

      Daca volumul de incalzit e mic e suficient un convector ( rezistenta electrica/ceramica ). Daca volumul e mare sau cu inaltime mare si se cere caldura directionata catre zona de activitate unul radiant gen halogen/cuart ( alea de lumineaza usor galbui ) sunt ok. Costul de exploatare e similar cu centrala electrica dar costul de echipare/achizitie este mic. Poate cel mai mic in varianta incalzirii electrice.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #18
        Răspuns la: panourile radiante

        Postat în original de romik
        buna seara,ce trebuie sa stiu despre panourile radiante inainte sa imi cumpar asa ceva?
        sunt bune de ceva?
        nu prea am alta solutie de incallzire la mine in oras decat centrala electrica sau panouri radiante.M-ar tenta sa cumpar panouri radiante in locul centralei electrice deoarece scap de calorifere,tevii,fitingaraie,gauri in pereti,etc.Si cred ca la plata facturilor electrice ar fii la fel.
        Ce spuneti,se merita stie cineva ceva despre asa ceva?de care firme sa ma feresc si care sunt cele mai bune?Orice sfat este bine venit,multumesc.
        Ce stiti despre cele de la SUNJOY.
        Panourile radiante incalzesc in primul rand suprafetele si nu aerul. Consumul de energie este similar cu al radiatoarelor electrice.

        Comentariu

        • georgesecareanu
          Membru
          • 17.apr.2011
          • 171

          #19
          Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

          Un prieten a vrut sa-si incalzeasca toata casa cu panourile minune.
          A luat legatura cu un distribuitor, au facut telefonic si pe mail o simulare si a fost invitat la sediu sa semneze contractul.
          La sediu, surpriza!
          In showroom erau expuse diverse panouri dar spatiul era incalzit cu calorifere electrice!
          Asta l-a convins cat sunt de bune!

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #20
            Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

            Na, si tu acum. Dupa ce ca costa cat costa mai vrei sa scoata din buzunar grosu sa uzeze panouri in showroom?

            Ce, aia de la reprezentate de ferrari/lambo/bugati au masini de serviciu din aceeasi gama?

            Comentariu

            • Sunjoy
              Incepator
              • 31.mai.2013
              • 5

              #21
              Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

              Poate sunt distribuitori care au showroom inchiriat si proprietarul nu ii lasa sa renunte la calorifere. Sediul nostru central are a suprafata de 2000 mp si toata cladirea e incalzita cu panouri...crede-ma ca nu ne-am pune singuri streangul de gat sa ne umplem cu facturi de curent sau sa inghetam in birouri.

              Comentariu

              • Sunjoy
                Incepator
                • 31.mai.2013
                • 5

                #22
                Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                E atat de usor sa stai intr-un scaun de birou , sa te uiti la un monitor si sa aberezi despre un produs de care poate ai auzit de la vecinu de la parter in timp ce bagat o tabla. In domeniul "sisteme de incalzire" concurenta e foarte mare dar cred ca mai important decat concurenta este mentalitatea oamenilor in special a romanilor. Romanul e invatat cu teracota, convector si centrala dar cand vine vorba de un produs nou care-l ajuta din toate puntele de vedere ...si ca bani si ca incazire .....atunci romanul devine carcotas. In fiecare iarna auzi la stiri de decese cazate de "gaz"...fie explozii si scurgeri de gaz.....dar...decese din cauza panourilor nu am auzit.

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  #23
                  Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                  Si acolo sunt decese. Crapa inima in ei cand vad facturile de energie.

                  Asta ca sunt deja pana in gat cu ratele pentru panouri.


                  Sîc.
                  Ultima editare de Scifficus; 19.dec.2013, 11:08.

                  Comentariu

                  • georgesecareanu
                    Membru
                    • 17.apr.2011
                    • 171

                    #24
                    Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                    ..dar cei care scapa, si apuca vara, au de castigat!
                    Panourile minune iarna transforma energia electrica in caldura, iar vara transforma caldura in energie electrica, dand astfel contorul inapoi!
                    De fapt, panourile acestea nu sunt dorite de Electrica, nu mai au incasari...

                    Hai dom'le ce dracu...

                    Mama mea a lucrat intr-un birou "incalzit" cu 2 panouri montate pe tavan. Nu se incalzea biroul...
                    Un panou a fost mutat pe perete, ca e tavanul prea sus... Nu se incalzea biroul...
                    Cel de pe perete a fost inclinat si pozitionat in mai multe feluri, ca nu radiaza unde trebuie. Tot nu se incalzea biroul.
                    Au mai adus un panou si l-au montat pe un perete, la nivelul podelei.
                    Cu 3 panouri abia se atingeau 18 grade. Iar cand veneai de afara la -10, senzatia era ciudata, parca era cald dar tremurai mai altfel...
                    Reprezentantii firmei au hotarat apoi: panourile sunt foarte bune, dar cladirea nu se preteaza folosirii lor.

                    Probabil erau panouri contrafacute...

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      #25
                      Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                      Postat în original de georgesecareanu
                      Probabil erau panouri contrafacute...
                      Sau biroul
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • alexandrei30
                        Incepator
                        • 21.dec.2013
                        • 1

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                        bla...bla...bla...am achizitionat un produs de al d-vs in luna octombrie a acestui an....si acum in decembria la sfarsit de an pot sa spun ca pe langa consumul exagerat de curent...(547 kw/luna)incalzind o camera de 18 mp izolata exterior...am 2 pereti plini de mucegai pe partea de jos langa parchet....asa ca e chiar o teapa ffff babana....asa ca stimati consumatori aveti grija cu panourile sunjoy....

                        Comentariu

                        • Scifficus
                          Membru Marcant
                          • 23.iun.2013
                          • 857

                          #27
                          Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                          Totusi eu zic ca sunt bune panourile, adica fac ceea ce trebuie sa faca la acel consum de curent. Dar, atentie, pentru locuintele actuale prost izolate, cu punti termice garla sunt insuficiente. Iar ca sa ajungi la minimul necesar la cat costa acele panouri mai bine se merge pe o teracota.

                          Daca avem o casa construita dupa ultimele norme energetice acele panouri sigur rezolva problema incalzirii, asa cum se lauda comerciantii, gen 500w la 35 metri patrati si cu un consum mic, deh, necesar de caldura mic. Logic zic eu.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #28
                            Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                            Nu a spus nimeni ca sunt proaste doar ca toti cumparatorii trebuie avertizati inainte in privinta consumului de energie electrica.

                            Comentariu

                            • POPAION1234
                              Incepator
                              • 05.apr.2014
                              • 1

                              #29
                              Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                              Intradevar, asa este. In curand voi introduce si eu panouri radiante Sunjoy pe siteul meu: reclama.
                              Ultima editare de Consultant climatizare; 06.apr.2014, 20:05.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                #30
                                Răspuns la: Panouri radiante - Sistemul de incalzire al viitorului

                                Haideti sa nu mai promovam niste produse absolut banale.

                                Comentariu

                                Procesare...