Cazan boabe de porumb

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    Cazan boabe de porumb

    Am aflat recent despre acest tip de cazan.
    Am inteles ca pentru unul de 25 kw consumul zilnic ar fi de maxim 35 kg boabe. In prezent pretul este de 2000 lei vechi pe kg. Au fost si ani buni in agricultura, dar chiar daca ar creste la 3000 lei pe kg tot ar fi avantajos pentru mine care am centrala electrica.
    In functie de marimea bazinului pentru boabe pe care trebuie sa il confectionez, autonomia poate fi chiar de mai multe zile, deci un avantaj mare fata de centrala pe lemne.
    E drept ca poate intr-o iarna mi-ar trebui 3-4 tone boabe si depozitarea nu este la fel de simpla ca la lemne pentru ca poate apare problema sobolanilor in caz ca tin boabele afara. Sper sa fie posibila gasirea unei surse permanente de boabe si sa ma pot aproviziona saptamanal.
    Ce parere aveti despre acest tip de cazan? Stiti pe cineva care are si ce probleme a avut ?
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    porumb

    Boabele de porumb au o valoare energetica f. mare:
    2,7 Kg.= 1 l CLU
    1.6 Kg.= 1 l GPL
    1 Kg. = 2Kg. peleti
    Stocarea porumbului se face in containere etanse,aerisite pt. evitarea
    contaminarii cu rozatoare,insecte etc.

    Comentariu

    • bigjoe
      Membru Marcant
      • 19.mai.2006
      • 481

      #3
      Dar de ce?

      Dar sunt curios de ce? optati pentru porumb?

      Care ar fi avantajul? adica de ce va complicati cu boabe de porumb?

      Mai bien faceti benzina din Porumb....

      Daca si Petromul ar face cu fac bezinariile din Nordul SUA cum ar fi Minnesota Iowa Montana acolo iarna se amesteca pina la 20 la % in combustibil benzina din grane...
      ai grija ..

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        porumb

        Nu era vorba de un concern petrolier,ci de folosirea porumbului direct pt.
        ardere.Un arzator pt. porumb/pelleti costa cca 1500 Eur.inschimb producerea unui comb.(metanol,alcool,etc.) este putin mai scumpa.

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 481

          #5
          ok

          Da am inteles....
          ai grija ..

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #6
            Din pacate pretul unui cazan pe boabe de porumb de 20 kw este de 4540 EUR fara TVA.
            Cam mare dupa parerea mea.

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              pret

              Si HUMMERUL este mai scump ca LOGANUL
              La noi nu se aplica proverbul"SUNT PREA SARAC SA-MI CUMPAR UN LUCRU IEFTIN(adicalea PROST)
              Cauta www.ja-ran.com si ai sa te dumiresti.
              Problema ce-a mai acuta in instalatii este,dupa ce toti CHELESC clientul cu tot felul de fite,cind se ajunge la instalatii(incalzire,sanitara,electrica) se constata ca sunt la fundul sacului,si incep recalculatiile

              Comentariu

              • rs
                Incepator
                • 27.ian.2007
                • 51

                #8
                Se gasesc centrale mai ieftine si acum exista si arzatoare care pot fi montate pe vechile centrale. Aceste centrale despre care se vorbeste aici sunt de fapt centrale care functioneaza cu orice tip de cereale, grau,porumb, orz , ovaz etc. cele mai interesante arzand orice tip de combustibili organici compactati: peleti, talas, aschii de ramuri concasate, peleti din lemn sau floarea soarelui sau colza. Gama de combustibili posibili este de fapt inepuizabila.
                Vad ca se fac tot felul de calcule privind pretul porumbului, ceea ce se foloseste ca si combustibil sunt cereale de proasta calitate improprii consumului alimentar deci....
                Acest mod de incalzire revolutionar in romania, este folosit la scara larga in europa de foarte mult timp

                Comentariu

                • flo8200
                  Membru
                  • 01.nov.2005
                  • 253

                  #9
                  RS> unde putem gasi centrale mai ieftine?

                  Comentariu

                  • rs
                    Incepator
                    • 27.ian.2007
                    • 51

                    #10
                    Incercati in cehia la marca ii zice VERNER si ard toata gama de combustibili,in plus chiar par a fi solide, de pe forumurile frantuzesti am vazut ca sunt multi innebuniti dupa ele, multe persoane chiar asteapta luni bune pana le vine randul sa puna mana pe o bucata. Iar daca nu cum zicea si domnul Zaharescu exista varianta cu arzatorul (1500 automatizat si conrolat prin microprocesor), daca aveti deja o centrala pe lemne se apllica doar arzatorul.
                    Chiar daca este scump, in cativa ani se amortizeaza investitia si macar aveti stisfactia ca nu mai dati bani la rusi sau altii care ne furnizeaza gaz.Si cum mai spuneam dac se folosesc boabe nu sunt de calitate adica de consum,deci mai ieftine. Sau poate mai aveti ceva domenii pe la tara un hectar doua , cultivati ceva boabe si ati terminat problema.

                    Comentariu

                    • rs
                      Incepator
                      • 27.ian.2007
                      • 51

                      #11
                      Uitati aici cam cum arata bestia

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #12
                        Cazanul din imagine este un WERNER fabricat in Cehia,si am avut ocazia sa vizitez fabrica(linga granita cu polonezi).Este o MASINA aproape perfecta,de la alimentarea.cu comb.aprinderea lui,curatarea gratarului din focar,evacuarea cenusei,toate sunt automate,deasemenea si comanda regimului termic se poate face prin GPRS.Pt.procurare cazanului se asteapta cca 6 luni si scolarizare de o zi la cehi.Sunt si alte firme mai ieftine tot acolo,dar cu performante mai modeste.Chiar vecinii nostrii bulgari au construit un arzator pt. biocombust.cu performante remarcabile.La noi problema este mai complexa,care rezida din mentalitate,de la spatiul rezevat cazanului,cosul,instal.propriuzisa,toate se fac cu ZGIRCENIE care mai departe se reflecta in functionarea sistemului.Cind va fi o legislatie adevarata si cind de la proiectant la instalator vor cunoaste legile fizicii care guverneaza functionarea sistem.de incalzire atunci se rezolva toate problemele.
                        Cu respect,
                        G.Z.

                        Comentariu

                        • flo8200
                          Membru
                          • 01.nov.2005
                          • 253

                          #13
                          Cazanele Werner sunt mai ieftine decat cazanele ARCA?
                          Banuiesc ca scolarizarea in Cehia o face numai distribuitorul.

                          Comentariu

                          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                            Membru marcant
                            • 26.dec.2005
                            • 584

                            #14
                            Cazanele Verner nu sunt mai ieftine ca cele ARCA
                            -A50G 45-53 Kw 12563 eur+tva+transp. din Cehia
                            -A25G 25-30 Kw 8370 eur+tva+transp.
                            Sunt si alte cazane cu preturi mai mici de fabricatie italiana in afara de ARCA

                            Comentariu

                            • rs
                              Incepator
                              • 27.ian.2007
                              • 51

                              #15
                              Cred ca francezii le vand totusi mai ieftin, am cerut un deviz pentru un A25 astept sa-mi raspunda si sa-mi dea pretul.Pana acum din ce am inteles eu ar fi de vre-o 6000.O sa va tin la curent cand imi raspund.

                              Comentariu

                              Procesare...