Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Radulian
    Membru Marcant
    • 03.apr.2012
    • 317

    Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

    Stiu ca s-a mai discutat si s-a tot discutat, am citit cred ca tot ce se putea de pe acest forum insa nu m-am dumirit.

    Casa in cauza are 140mp utili, parter+etaj+pod neamenajat, caramida Porotherm 25, tencuita la exterior+ izolatia Austrotherm 10cm EPS 80, geamuri VEKA tripan, polistiren sub placa de la parter 3 cm, locatie Ilfov.

    Instalatia de incalzire este facuta cu teava Hertz, calorifere bine dimensionate de un inginer, 2 distribuitoare -cate unu pe fiecare nivel.

    Exista camera tehnica 12mp.

    Am trifazi instalat, insa cu putere de 10kw, trebuie sa merg sa maresc puterea la cel putin 36kw.

    Acum 2 probleme:

    1. Stiu cat costa o centrala electrica insa nu stiu cat consuma ea defapt. Am tot intrebat si parerile sunt impartite. Niste cunostinte a unor colegi au o astfel de centrala pentru o casa de aprox200mp si mi-au zis ca platesc undeva la 800 lei/ luna, cu abonament diferentiat pentru seara si weekend. Altii imi spun ca au platit 5000 lei pe luna(mi se pare incredibil).
    Cat consuma defapt o astfel de centrala? Ma gandesc ca poate exista persoane chibzuite, care opresc caloriferele din termostat sau programeaza centrala pe anti-inghet cand pleaca din casa.

    2. Centrala termica pe lemne cu gazeificare. Cam cat ar costa un sistem complet(centrala+puffer- nu stiu ce e asta-+cos, etc)

    Multumesc anticipat.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

    Tavanul etajului, sau podului, este izolat? Cu cat?
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Radulian
      Membru Marcant
      • 03.apr.2012
      • 317

      #3
      Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

      podul nu este izolat deocamdata, il voi izola cu vata minerala, nu stiu cum se numeste, are o folie de aluminiu pe una din parti, probabil grosime de 10 cm.

      Comentariu

      • lisapet
        Membru marcant
        • 02.ian.2012
        • 467

        #4
        Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

        Postat în original de Radulian
        ... polistiren sub placa de la parter 3 cm, locatie Ilfov.
        Dar, dece numai 3cm?
        Postat în original de Radulian
        Instalatia de incalzire este ... bine dimensionate de un inginer..
        Ce necesar termic i-a rezultat dlui inginer pentru casa dvs?
        Ce a zis dl inginer de acei 3cm pe care ii aveti la placa si de cei 10cm pe care ii veti avea la tavan? Nu i s-a parut ca se incalca normele existente si ca dvs va inhamati la o sclavie pe viata? Sau l-a durut in cot...

        Scuze.. nu am nimic cu dvs personal, dar cand aud ca romanii continuie sa-si construiasca case in bataie de joc din punct de vedere energetic si apoi se plang ca nu le pot finaliza sau intretine ma "ia naiba"..
        Oare cat timp vom mai fi nepasatori.. oare cate resurse trebuiesc consumate fara rost?
        Ultima editare de lisapet; 10.sep.2013, 12:18.

        Comentariu

        • Radulian
          Membru Marcant
          • 03.apr.2012
          • 317

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

          3 cm pentru ca nu aveam inginer atunci si atat m-a dus capul dupa ce am citit cate ceva.
          Cei 10 cm nu sunt la tavan, sunt pentru podul neamenajat intre capriori.

          Mentionez ca peste estaj este placa de beton.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

            Nu mai pot modifica mesajul anterior.

            Nu vreau sa va contrazic inginerul, insa nu stiu cum i-a rezultat lui necesar de 24 kw.

            In conditiile in care la tavanul etajului aveti doar 10 cm vata, necesarul termic al casei nu depaseste 7 kw.

            Asta inseamna ca un consum estimativ pe tot sezonul de incalzire (fara sa luam in considerare ACM) si considerand tariful CTP >6kw, ar fi undeva la 6000 ron, cea mai "scumpa" luna fiind ianuarie cu un cost de ~1400 ron.
            In acest calcul am luat in considerare utilizarea permanenta a centralei.

            In cazul in care centrala va functiona doar noaptea (9 ore) cu tariful diferentiat, costul total per sezon ar fi de ~1400 ron, iar in luna ianuarie factura la incalzire ar fi de ~330 ron. Insa pe timpul zilei veti face frigul, ori, veti folosi kw la pret triplu fata de noapte.

            Apoi, centrala pe lemne + puffer, etc.
            In conditiile in care caloriferele ar funtiona la o temperatura de tur 50*C si ecart 5 K, pretul pentru puffer (2000 litri), centrala cu ardere inversa (Atmos DC 18 S), vana 3 cai, pompe (una centrala puffer cu turatie fixa si una puffer radiatoare cu turatie variabila) si cos (8 metri inaltime, diametru 17 cm), pretul ar fi de ~15.000 ron. Temperatura interioara constanta si autonomia intre incarcari in zilele reci de ~16 ore.

            Ca si cost de exploatare, per sezon ar fi de ~ 1300 ron, iar lunar consumatoare (ianuarie) ar costa doar 300 ron. Atentie insa, eu am calculat pretul lemnului la 330 ron/tona. Daca este mai ieftin sau mai scump, automat si costul va creste sau va scade.

            Deasemenea trebuie luat in calcul temperatura minima la care radiatoarele pot oferi confortul dorit.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Radulian
              Membru Marcant
              • 03.apr.2012
              • 317

              #7
              Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

              Inginerul e cumnatu`...no coment.
              Parterul are inaltimea 2.7m iar etajul 2.6m. Podul(mansarda) nu va fi incalzita, am prevazut tevi catre ea, insa deocamdata nu e cazul. Stiu ca lui i-a rezultat un necesar mai mic de 24kw, parca 18kw, insa a zis ca este mult mai bine o centrala de 24kw.
              Cat despre calorifere, in fiecare camera este cate unul, doar in living(27mp) si dormitorul mare (17mp) sunt cate 2. pe toata lungimea geamului.

              Atasez si planul casei.

              Comentariu

              • Radulian
                Membru Marcant
                • 03.apr.2012
                • 317

                #8
                Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                Postat în original de cheluakame
                Nu mai pot modifica mesajul anterior.

                Nu vreau sa va contrazic inginerul, insa nu stiu cum i-a rezultat lui necesar de 24 kw.

                In conditiile in care la tavanul etajului aveti doar 10 cm vata, necesarul termic al casei nu depaseste 7 kw.

                Asta inseamna ca un consum estimativ pe tot sezonul de incalzire (fara sa luam in considerare ACM) si considerand tariful CTP >6kw, ar fi undeva la 6000 ron, cea mai "scumpa" luna fiind ianuarie cu un cost de ~1400 ron.
                In acest calcul am luat in considerare utilizarea permanenta a centralei.

                In cazul in care centrala va functiona doar noaptea (9 ore) cu tariful diferentiat, costul total per sezon ar fi de ~1400 ron, iar in luna ianuarie factura la incalzire ar fi de ~330 ron. Insa pe timpul zilei veti face frigul, ori, veti folosi kw la pret triplu fata de noapte.

                Apoi, centrala pe lemne + puffer, etc.
                In conditiile in care caloriferele ar funtiona la o temperatura de tur 50*C si ecart 5 K, pretul pentru puffer (2000 litri), centrala cu ardere inversa (Atmos DC 18 S), vana 3 cai, pompe (una centrala puffer cu turatie fixa si una puffer radiatoare cu turatie variabila) si cos (8 metri inaltime, diametru 17 cm), pretul ar fi de ~15.000 ron. Temperatura interioara constanta si autonomia intre incarcari in zilele reci de ~16 ore.

                Ca si cost de exploatare, per sezon ar fi de ~ 1300 ron, iar lunar consumatoare (ianuarie) ar costa doar 300 ron. Atentie insa, eu am calculat pretul lemnului la 330 ron/tona. Daca este mai ieftin sau mai scump, automat si costul va creste sau va scade.

                Deasemenea trebuie luat in calcul temperatura minima la care radiatoarele pot oferi confortul dorit.
                Multumesc mult pentru raspuns

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  #9
                  Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                  Postat în original de Radulian
                  Podul(mansarda) nu va fi incalzita, am prevazut tevi catre ea, insa deocamdata nu e cazul. Stiu ca lui i-a rezultat un necesar mai mic de 24kw, parca 18kw, insa a zis ca este mult mai bine o centrala de 24kw.
                  In cazul in care aveti si mansarda, necesarul termic este ceva mai mare, insa sigur nu ajunge la 18 kw.
                  Daca specificati ce radiatoare aveti sau puterea lor totala la 90/70 va pot spune care este temperatura minima la care pot oferi confort interior.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • Radulian
                    Membru Marcant
                    • 03.apr.2012
                    • 317

                    #10
                    Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                    Alte experiente cu centrala electrica?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                      Nu mergeti pe centrala electrica chiar daca investitia este mica veti plati foarte mult in timp pentru intretinere.

                      Comentariu

                      • Radulian
                        Membru Marcant
                        • 03.apr.2012
                        • 317

                        #12
                        Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                        Ideea este ca mi-as permite sa platesc in lunile de iarna 800-900 lei, pentru confort, in schimbul centralei pe lemne.
                        Am auzit ca o centrala pe lemne face ca apa din tevi sa urce undeva pana la 80 grade, iar instalatia mea este facuta cu ppr de la Hertz care din ce am inteles poate suporta un maxim 80 grade. Ma gandesc sa nu existe complicatii.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          #13
                          Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                          Pai si centrala electrica ce temperatura va furniza pentru a putea asigura confortul interior?
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #14
                            Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                            Temperatura apei (agentului termic) poate fi reglata la orice tip de centrala important este pentru ce temperatura au fost dimensionate radiatoarele dumneavoastra.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #15
                              Răspuns la: Centrala electrica casa 140mp, necesar 24kw

                              Sunt constient de acest lucru, dar tocmai aici vroiam sa ajung
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...