RADET - caracteristicile agentului termic furnizat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    RADET - caracteristicile agentului termic furnizat

    Stie cineva cu ce temperatura pleaca iarna agentul termic pentru incalzire din punctele de distributie RADET?

    Eu stiam ca pleca cu 50 grade celsius si la mine in casa au venit sa masoare - 47 grade. Au zis ca e foarte bine ca s-au pierdut doar 3 grade pe traseu....

    Eu stiam ca trebuie sa furnizeze la 60 grade !

    Aceeasi intrebare si pentru apa calda - daca stiti cum stau lucrurile.
    Bine, la punctele modernizate cica variaza in functie de temp de afara. Dar totusi poate stiti niste valori medii aproximative.

    Atentie, nu ma refer la temp cu care pleaca de la CET !!! Aia stiu ca e mai mare. E vorba doar de temperatura de la punctul de distributie !
    Stefan
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Temperatura agentului nu are o valoare fixa ci intotdeauna aceasta este in functie de temperatura exterioara si acest lucru trebuie sa se intample la orice punct termic. Cu cat este mai rece afara cu atat temperatura pe tur trebuie sa fie mai mare. Exista diagrame de reglaj dupa care se regleaza aceasta temperatura in orice punct termic Ar fi bine daca ai gasi o astfeld e diagrama. Cred ca aceasta temperatura pe tur variaza undeva in intervalul aproximativ 40-70 grade.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Si pentru apa calda menajera ai aici un pasaj din contractul RADET:

      Cod:
      [b]18.[/b] sã furnizeze apa caldã de consum, asigurând la punctul de separare: 
      a) condiþiile de potabilitate prevãzute de normele în vigoare; 
      b) o temperaturã între 45°C ºi 60°C; temperatura de 45°C este corespunzãtoare unor condiþii de consum redus;
      [b]19[/b]. sã asigure agentului termic pentru încãlzire, la punctul de separare, temperatura prevãzutã în diagrama de reglaj, cu o abatere de maximum ±2°C faþã de aceasta; 
      [b]20.[/b] apa de adaos trebuie sã respecte parametrii chimici prevãzuþi de regelementãrile în vigoare;
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...