Calorifere electrice sau panouri radiante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Volk
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Buna, voiam sa cumpar un calorifer electric de 2000w si din intamplare, rasfoind catalogul Metro am vazut urmatorul produs:



    Din punct de vedere estetic, al posibilitatii de programare dar si al spatiului, datorita posibilitatii de montare pe perete mi se pare mai bun decat caloriferul. Cum se comporta fata de acesta din punct de vedere al incalzirii, al consumului?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Radiatoarele electrice normale fara nici un briz briz, sunt cea mai buna solutie - daca doriti incalzire electrica.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Postat în original de coby
    Unde scrie in descrierea produsului ca are ventilator ? Eu unu n am vazut ..
    Nici ei nu scriu dar deduc si eu ...

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Postat în original de Mircea G
    Ce " dinamic " ??? Hai sa vedem ce poate sa fie !
    Este un calorifer de otel cu rezistenta electrica si un ventilator . Bonus termostat de camera si un senzor de supraincalzire .Ceva nou ?
    Unde scrie in descrierea produsului ca are ventilator ? Eu unu n am vazut ..

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Este ceva, DINAMIC. Nu intelegi?

    Pana una alta eu ma chinui sa bricolez ceva mai aparte. Problema o intampin la interfata. Sursa de energie o am iar constructia elementului radiant nu pune probleme. Folosesc ce imi este la indemana si sa fie cat mai practic.

    Sursa de energie, 4 bucati. Evident ca o sa folosesc doar una. Proiectul urmator este instalarea si adaptarea alteia pe masina.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	FMONB9HH9G0ZJ1Y.LARGE.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	141,7 KB 
ID:	612786

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Ce " dinamic " ??? Hai sa vedem ce poate sa fie !
    Este un calorifer de otel cu rezistenta electrica si un ventilator . Bonus termostat de camera si un senzor de supraincalzire .Ceva nou ?

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Am inteles. De aia inca functioneaza propaganda ieftina.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Nu i acelasi lucru ; "maria " asta e cu rezistenta electrica si atat , care consuma de rupe si nu l poti programa decat mecani tu cu manuta ... e putina diferenta , eh , pana nu l probezi sa vezi daca merita au ba , ne dam cu parerea ; tipul asta " dinamic" e pentru prima data cand aud de asa ceva

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Toate au termistat reglabil de temperatura.

    Pana si plita electrica, ruseasca si antica, transmisa din generatie in generatie intre studentii din camin avea termostat.
    Am si acum un calorifer electric cu ventilator, cumparat din belgia, productie italiana, 750 w cu 1250 w si termostat. Mi-a trebuit pentru uscarea unor mici camere renovate. Din cate imi aduc aminte am dat pe el vreo 26 euro.

    Ca idee, seamana cu cel din link-ul de mai jos. Numai ca, poate ajuta si pe altii informatia, asta de mai jos are si timer incorporat. Na, Marie cu palarie dar si cu manusi. Eleganta, stil, confort si culmea, ieftin.

    ]Marie
    Ultima editare de Scifficus; 25.sep.2013, 18:52.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Ti-e frig in casa? Presupun ca nu ai auzit de “Radiator Booster”. Jucaria e facuta sa iti reduca factura la incalzire si face parte din categoria: cum de nu a fost inventata pina acum? …

    http://www.okazii.ro/instalatii-term...ter-a128021944 ....
    idei de bricolaj

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Am vb cu omul care comercializeaza caloriferele electrice dinamice ... au ceva deosebit fata de " convectoarele pe curent sau caloriferele cu ulei " , au termostat reglabil senzor de temperatura , lichidul din ele e antigel , principiul de incalzire a spatiului e identic ca si la caloriferele cu AT din centrala , dar cat sant de fiabile asta inca nu pot sa stiu fara sa le probez ; ca sfat achizitionati unul si vedeti cum se manifesta intr o camera .

    Lasă un comentariu:


  • mobilabrasov
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Mulţumesc mult de răspunsuri!!

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Postat în original de mobilabrasov
    [...] M-am decis că nu vreau centrală termică [...]
    Din ce considerent/-e?


    Postat în original de mobilabrasov
    [...] caut o soluţie de încălzire pe bază de curent. [...]
    Încă o soluţie: IPEL (din punctul meu de vedere, este cea mai bună).

    Lasă un comentariu:


  • Armata
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Postat în original de Scifficus
    Mai ales alea, calorifere electrice dinamice.


    Ce naiba denumiri o sa mai inveteze comerciantul roman sa atraga fraierimea de rand?
    Denumurile ca denumirile, dar nu vedeti ce randamente au? Mai aveau putin si spuneau ca de fapt nu consuma nimic

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Calorifere electrice sau panouri radiante

    Mai ales alea, calorifere electrice dinamice.


    Ce naiba denumiri o sa mai inveteze comerciantul roman sa atraga fraierimea de rand?

    Pentru diversificare, CLICK.
    Ultima editare de Scifficus; 25.sep.2013, 16:11.

    Lasă un comentariu:

Procesare...