Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hougy
    Incepator
    • 19.apr.2008
    • 18

    Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

    Buna ziua. Intentionez sa achizionez o centrala electrica de 4 kw pentru o garsoniera de 25 m patrati.Ma intereseaza schema de instalare pentru 3 calorifere+boiler+termostat ambiental.Multunesc anticipat
    hougy
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

    Inutil si scump. La banii bagati in centrala, tevi, calorifere va faceti incalzire electrica in pardoseala, care este mai comoda si confortabila.

    Pentru incalzire folositi radiatoarele clasice. Exista si calorifer electric port prosop.
    Apa menajera ramane pe boiler.
    Ultima editare de Scifficus; 06.oct.2013, 21:01.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      #3
      Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

      Subscriu, la acesti bani, mai repede as achizitiona un AC montat intr-o incapere centrala ce are deschidere spre toate camerele, un boiler si eventual doua radiatoare ca sistem de rezerva cand AC-ul nu mai poate functiona.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

        Postat în original de Scifficus
        Inutil si scump. La banii bagati in centrala, tevi, calorifere va faceti incalzire electrica in pardoseala, care este mai comoda si confortabila.
        De ce nu detaliati acest aspect.

        Ce ati vrut sa spuneti prin inutil si scump.
        Scump in comparatie cu ce.
        De ce nu ne prezentati comparatia de pret.

        De ce incalzirea prin pardoseala este mai "comoda si confortabila"

        Va intreb pentru ca si eu vreau sa optez pentru incalzirea unei case de vacanta cu acelasi sistem (centrala termica electrica de 4 kW+calorifere)

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          #5
          Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

          Nu vand asa ceva, iar cei interesati in mod direct se pot informa si, evident, compara.

          Am oferit si alte solutii, prin prisma minimelor cunostinte, eficiente/comode/confortabile/economice.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

            Postat în original de fanero

            Ce ati vrut sa spuneti prin inutil si scump.
            Scump in comparatie cu ce.
            La o garsoniera cu suprafata de 25 m2 se referea colegul Scifficus , nu cred ca este pretabil la casa dvs ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

              Postat în original de fanero
              De ce nu detaliati acest aspect.

              Ce ati vrut sa spuneti prin inutil si scump.
              Scump in comparatie cu ce.
              De ce nu ne prezentati comparatia de pret.

              De ce incalzirea prin pardoseala este mai "comoda si confortabila"

              Va intreb pentru ca si eu vreau sa optez pentru incalzirea unei case de vacanta cu acelasi sistem (centrala termica electrica de 4 kW+calorifere)
              Pai scump in comparatie cu 2-3 calorifere electrice care fac acelasi lucru ...

              Incalzirea prin pardoseala nu este neaparat mai comoda si confortabila, insa mediul ambient este resimtit altfel, si putem reduce temperatura ambientala pentru un consum mai mic.

              Despre incalzirea casei dvs de vacanta, mi-am exprimat parerea cu pompa de caldura, insa asa cum am spus, are un pret mai ridicat fata de centrala electrica.
              Ar mai exista varianta unei pompe Aer-Apa/Aer sau a unui AC split/multi-split modificat (montat schimbator freon/apa si recircularea apei freatice prin el).
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • hougy
                Incepator
                • 19.apr.2008
                • 18

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boil

                In privinta caloriferelor electrice m-am convins iarna trecuta cand am platit 1300 ron la 2 luni. Din ce am citit am inteles ca o centrala electrica functioneaza cam 6 ore pe zi,deci 24 kw pe zi.Zic ca e o economie.Dar ma bate gandul ca daca tot bag ceva bani sa iau si un boiler termoelectric(cica si asta consuma mai putin) care sa inlocuiasaca acualul boiler electric.Ma intereseaza cum se monteaza,daca pot sa il montez eu-sa fac si aici ceva economie. Cat despre incalzirea in pardoseala banuiesc ca te refereai la o constructie noua nu la batrana mea garsoniera.Sau crezi ca merita ca ma apuc sa sparg acu? Sa torn sapa,sapun instalatia de incalzire in pardosea,sa schimb parchetul? Asta e mai ieftin? Va rog sa imi raspundeti la subiect daca se poate. Multumesc anticipat.
                hougy

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boil

                  De ce nu optati pt centrala pe gaz ? Ati avea si apa calda menajera instant ; se poate monta pe balcon daca este inchis ...
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • hougy
                    Incepator
                    • 19.apr.2008
                    • 18

                    #10
                    Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

                    Pentru ca stau in "comuna" Mangalia si aci nu e gaz---ala de sist nu se pune!!!!
                    hougy

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2491

                      #11
                      Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

                      @scifficus, coby si cheluakame
                      Multumesc pentru raspunsuri, dar ca si hougy (caruia ii cer scuze ca indepartez discutiile de la tema topicului), in "comuna" unde va fi casa de vacanta singura sursa de energie este curentul electric si acela monofazat.

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2394

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boil

                        Postat în original de hougy
                        In privinta caloriferelor electrice m-am convins iarna trecuta cand am platit 1300 ron la 2 luni. Din ce am citit am inteles ca o centrala electrica functioneaza cam 6 ore pe zi,deci 24 kw pe zi.Zic ca e o economie.Dar ma bate gandul ca daca tot bag ceva bani sa iau si un boiler termoelectric(cica si asta consuma mai putin) care sa inlocuiasaca acualul boiler electric.Ma intereseaza cum se monteaza,daca pot sa il montez eu-sa fac si aici ceva economie. Cat despre incalzirea in pardoseala banuiesc ca te refereai la o constructie noua nu la batrana mea garsoniera.Sau crezi ca merita ca ma apuc sa sparg acu? Sa torn sapa,sapun instalatia de incalzire in pardosea,sa schimb parchetul? Asta e mai ieftin? Va rog sa imi raspundeti la subiect daca se poate. Multumesc anticipat.
                        ... Tineti cont de un lucru. Cand vorbim de transformarea energiei electrice 1 kwh electric = 1 kwh termic, indiferent de sursa (radiatoare ulei, centrala termica electrica, boiler, etc).
                        Apoi, consumul centralei/radiatoarelor este dat de necesarul termic al casei, care este acelasi indiferent de sursa.

                        Dupa cum am spus, singura sursa care "consuma" mai putin este incalzirea electrica prin pardoseala, caci distribuie diferit caldura. Insa de montat sau nu depinde de dumneavoastra si situatia de fapt.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Scifficus
                          Membru Marcant
                          • 23.iun.2013
                          • 857

                          #13
                          Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

                          Plus ca la o centrala electrica mai apre un consum suplimentar, cel al pompei electrice.

                          Sa zicem un 30Wh, la 6 ore pe zi ( ceea ce ii absurd - orele de functionare sunt date de necesarul termic si reglajul termostatic ) si 30 zile pe luna, inseamna un total de 5,4kW . Dar daca sunt 12 ore de functionare? Sau pompa papa 50Wh?

                          Ca solutie pentru incalzirea in pardoseala, exista folii cu metal amorf. Subtiri si plane. Se monteaza usor cu minim deranj in casa.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

                            DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

                            aste sunt bune de ceva ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • hougy
                              Incepator
                              • 19.apr.2008
                              • 18

                              #15
                              Răspuns la: Montaj centrala electrica 4kw cu boiler

                              totusi un raspuns la intrebarea mea se poate?
                              hougy

                              Comentariu

                              Procesare...