Modificare traseu teava gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kdyalex
    Incepator
    • 26.iun.2012
    • 62

    Modificare traseu teava gaze

    Cred ca nu are rost sa mai deschid alt subiect.Am teva de gaz trasa in coltul camerei.As vrea sa o trag si in celalat colt al camerei pe diagonala cum ar veni.Intrebarea mea e trebuie proiect pt asa ceva?Si ce teava trebuie sa folosesc?Am fost in toate magazinele de specialitate si am gasit bara la 6 m cu aprox 3lei metru.Culmea e ca pe site zicea ca e teava neagra de gaz gand am ajuns in magazin mi a zis ca nu e buna pt gas ca imi trebuie teava trasa nu sudata.In alte doua mag am gasit aceeasi teava doar ca era cu 10lei metru, pe eticheta scria teava de gaz..In alt magazin am gasit la 2m si la 1m cu filet gata facut la capete cu pret de 21lei metru dar pe eticheta scria teava trasa.Totusi sunt in dubi ca nu stiu ce teava sa aleg sa fie ok pt gaz.ms
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #2
    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

    Postat în original de kdyalex
    Cred ca nu are rost sa mai deschid alt subiect.Am teva de gaz trasa in coltul camerei.As vrea sa o trag si in celalat colt al camerei pe diagonala cum ar veni.Intrebarea mea e trebuie proiect pt asa ceva?Si ce teava trebuie sa folosesc?Am fost in toate magazinele de specialitate si am gasit bara la 6 m cu aprox 3lei metru.Culmea e ca pe site zicea ca e teava neagra de gaz gand am ajuns in magazin mi a zis ca nu e buna pt gas ca imi trebuie teava trasa nu sudata.In alte doua mag am gasit aceeasi teava doar ca era cu 10lei metru, pe eticheta scria teava de gaz..In alt magazin am gasit la 2m si la 1m cu filet gata facut la capete cu pret de 21lei metru dar pe eticheta scria teava trasa.Totusi sunt in dubi ca nu stiu ce teava sa aleg sa fie ok pt gaz.ms
    Orice modificare a traseului de gaz trebuie facuta cu proiect si realizata de firma autorizata.
    Mai multe detalii despre aceste aspecte si despre materiale cred ca va poate da colegul Mircea G.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • kdyalex
      Incepator
      • 26.iun.2012
      • 62

      #3
      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

      De modificat nu modific doar pun un teu si mai plec cu o teava.Dar stie cineva cate tevi am eu in casa?Este vorba de casa veche nu bloc.Ca si exemplu casa are 3camere o bucatarie si o bai si am 3 ceasuri de gaz!!!1 ceas e bucataria baia si o camera .si celelalte ceasuri sunt unu la o camera
      Ultima editare de kdyalex; 15.oct.2013, 21:06.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

        Postat în original de kdyalex
        De modificat nu modific doar pun un teu si mai plec cu o teava.
        Adica faceti o modificare

        Postat în original de kdyalex
        Dar stie cineva cate tevi am eu in casa?Este vorba de casa veche nu bloc.Ca si exemplu casa are 3camere o bucatarie si o bai si am 3 ceasuri de gaz!!!1 ceas e bucataria baia si o camera .si celelalte ceasuri sunt unu la o camera
        Pai ... la dumneavoastra nu se fac verificari anual?
        Persoana care vine la verificare nu cerceteaza toate sursele de gaz si conexiunile acestora?
        Oare ce ar spune daca mai vede una in plus?
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12204

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

          Postat în original de kdyalex
          De modificat nu modific doar pun un teu si mai plec cu o teava.Dar stie cineva cate tevi am eu in casa?Este vorba de casa veche nu bloc.Ca si exemplu casa are 3camere o bucatarie si o bai si am 3 ceasuri de gaz!!!1 ceas e bucataria baia si o camera .si celelalte ceasuri sunt unu la o camera
          Deja aici vorbiti de un teu , deci se mai adauga un consumator , nu este vorba de o simpla modificare .Nu este clar ce " ceasuri " aveti dvs , dar ceva nu pare in regula . Faceti o schema , un desen , sa vedem ce si cum .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • kdyalex
            Incepator
            • 26.iun.2012
            • 62

            #6
            Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

            Stau la curte cu mai multi locatari. Din cate stiu pe vremuri toata curtea era unei singure famili si cred ca de aicea problema cu ceasurile. Am 3 ceasuri de gaz la poarta si de aicea pleaca tevile la mine. Eu stau la etaju unu cu toata lumea ce am vb se mira cand aude ca am 3 ceasuri. Oricum inpartirea e atat de ciudata ca la bucatarie teava trece pe la vecinu de jos pe tavan si appi urca in sus la mine restul toate sunt pe afara pana la etaj si apoi intra on casa.

            Comentariu

            • kdyalex
              Incepator
              • 26.iun.2012
              • 62

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

              Postat în original de cheluakame
              Adica faceti o modificare


              Pai ... la dumneavoastra nu se fac verificari anual?
              Persoana care vine la verificare nu cerceteaza toate sursele de gaz si conexiunile acestora?
              Oare ce ar spune daca mai vede una in plus?
              Nu, se fac o data la 2 ani asa am contractu cu distrigaz.Dar nu vine aceeasi persoana sa verifice.Si culmea e ca platesc de 3 ori suma de verificare ca am 3 ceasuri.
              Ultima editare de kdyalex; 16.oct.2013, 14:20.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #8
                Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                Din cate inteleg ca plateste fiecare pentru verificarea proprie, nu platiti de 3 ori suma, dar asta e mai putin important. Oricum daca vreti sa faceti modificare la instalatia de gaz va trebuie proiect aprobat si executia facuta cu cineva autorizat.

                Comentariu

                • kdyalex
                  Incepator
                  • 26.iun.2012
                  • 62

                  #9
                  Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                  Am mai facut o modificare mai demult.Aveam gaz doar in bai in bucatarie fiind soba cu lemne.Am tras din baie gazul am legat un aragaz si un iuncars pt apa calda nimeni nu a zis nimica.Am fost la gaz si mi a zis ca verificarea se face pe ceas deci 3 ceasuri de 3 ori suma.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    #10
                    Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                    Postat în original de kdyalex
                    Am mai facut o modificare mai demult.
                    Pai si acum nu mai stiti sa o faceti?
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • kdyalex
                      Incepator
                      • 26.iun.2012
                      • 62

                      #11
                      Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                      Ba da dar cu atatea aparute in ziua de azi acu 10ani cand am facut modificarea faceai cu ce teava prindeal la mana.

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2550

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                        Postat în original de kdyalex
                        ..... acu 10ani cand am facut modificarea faceai cu ce teava prindeal la mana.
                        Astea sunt povesti.
                        Oricum iti trebuie proiect si aprobare pentru inca un foc de gaz.
                        Oare de ce sar atitia in aer din cauza gazelor
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

                          Postat în original de tanasie
                          Astea sunt povesti.
                          Oricum iti trebuie proiect si aprobare pentru inca un foc de gaz.
                          Oare de ce sar atitia in aer din cauza gazelor
                          In mod corect chiar si pentru o schimbare de pozitie trebuie proiect .
                          ..........
                          Din ce spune colegul , toata instalatia este neconforma . Nu inteleg ce este in mintea celor de la " gaze " din Brasov , dar se risca mult . Eu din ce pricep , dupa cum este facuta instalatia , nu ma riscam sa dau OK-ul pentru verificare , iar la o revizie nici nu cred ca rezista .
                          De regula , cind gasesc instalatii de acest gen , le pun rezolutia " praf " si cer proba de presiune , implicit remedierea si aducerea in norme .
                          nota O neconformitate este ca instaltaia proprie , contorizata , trece prin alt apartament , lucru interzis de normativ .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #14
                            Răspuns la: Modificare traseu teava gaze

                            Este recomandat sa va refaceti toata instalatia conform normelor actuale, chiar daca o sa va coste.

                            Comentariu

                            • kdyalex
                              Incepator
                              • 26.iun.2012
                              • 62

                              #15
                              Răspuns la: Modificare traseu teava gaze

                              Dupa 2 zile de la verificare am verificat si eu din cauza ca parca simteam miros de gaz. Si ce sa constat ca din 6focuri cate am in total la 3 erau mici scapari de gaz pe la olandezul racordului care nu era strans bine. Am cumparat un sprai de detectarea gazului si cu ala am depistat ceva gen apa cu sapun. Si asa distri gaz a luat verificarea de 3 ori ca am 3 ceasuri si nici macar nu au facut o calumea. Asa ca zic eu mai mult ma complic cu proiect firma autorizata etc majoritatea fac doar sa iau bani si atat. La gaz ce e mai bun caltu sau teflon? La calt e indicat si pasta verde? Si care sunt garniturile indicate pt gaz? Cele de clingherit?

                              Comentariu

                              Procesare...