Calorifere incalzite pe jumatate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Niculetul
    Incepator
    • 25.oct.2013
    • 10

    Calorifere incalzite pe jumatate

    SAlut, am si eu o problema cu caloriferele,am 3 calorifere (160,60,100) care nu se incalzesc in totalitate,in partea de sus nu poti tine mana iar jos sunt caldute,turul si returul sunt deschise la maxim,centrala este Ariston Matis 24 kw.Instalatia este aerisita complet,am dat drumul la aerisitor pana cand a inceput sa curga apa continu.Sa fie centrala defecta sau sa fie prea putine calorifere pentru ea.Mentionez ca centrala si instalatia sunt noi.Va sunt recunoscator daca ma-ti ajuta sa rezolv problema ca imi pleaca centrala la 5 minute si in casa tot frig e.Multumesc Anticipat
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #2
    Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

    Postat în original de Niculetul
    SAlut, am si eu o problema cu caloriferele,am 3 calorifere (160,60,100) care nu se incalzesc in totalitate,in partea de sus nu poti tine mana iar jos sunt caldute,turul si returul sunt deschise la maxim,centrala este Ariston Matis 24 kw.Instalatia este aerisita complet,am dat drumul la aerisitor pana cand a inceput sa curga apa continu.Sa fie centrala defecta sau sa fie prea putine calorifere pentru ea.Mentionez ca centrala si instalatia sunt noi.Va sunt recunoscator daca ma-ti ajuta sa rezolv problema ca imi pleaca centrala la 5 minute si in casa tot frig e.Multumesc Anticipat
    Ecartul este prea mare.
    In cazul de fata tind sa cred ca problema este diametrul conductelor. Ce diametru au acestea?

    Ati putea incerca sa mariti viteza/treapta pompei de circulatie, insa exista posibilitatea sa apara zgomot de curgere al agentului termic.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Niculetul
      Incepator
      • 25.oct.2013
      • 10

      #3
      Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

      coloana ce vine de la centrala este de 25 de ppr,iar ce urca in calorifer de 20.nush cum se mareste treapta la pompa.

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        #4
        Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

        Postat în original de Niculetul
        coloana ce vine de la centrala este de 25 de ppr..
        Daca e si cu insertie PPR-ul, in interior aveti in jur de 16mm in diametru..
        Postat în original de Niculetul
        ..,iar ce urca in calorifer de 20...
        Diametru interior in jur de 13mm..

        Da, "meseriasul" care a realizat instalatia ce parere are? Cand le-a imbinat , tevile de PPR, a tinut cont sa nu le stranguleze in capete?

        Comentariu

        • Niculetul
          Incepator
          • 25.oct.2013
          • 10

          #5
          Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

          meseriasul este un prieten de-al meu care a m-ai fct sute de instalatii si nu i sa inamplat niciodata asa ceva,nu sunt strangulate tevile deoarece vine presiune pe ele.Teava de retur nu este la fel de calda ca si turul,dar cand placa din centrala si turul si returul sunt la aceeasi temperatura .

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            #6
            Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

            In cazul acesta ar fi 2 variante.
            1. Are pompa o problema si nu asigura debitul necesar
            2. Unele centrale au un by-pass in ele pentru a nu forta pompa atunci cand se inchid radiatoarele. Este posibil ca acest by-pass sa fie deschis.

            As propune un test, inchideti robinetele radiatoarelor din apropierea centralei si lasati deschis doar pe cel mai indepartat. Vedeti cum se comporta, cum se incalzeste.

            Apoi, procedati la fel doar ca lasati deschis pe cel din apropierea centralei.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

              La ce zici tu acolo simptomele ar fi vana cu trei cai blocata sau functioneaza prost ori filtru Y infundat.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1167

                #8
                Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                Postat în original de Scifficus
                La ce zici tu acolo simptomele ar fi vana cu trei cai blocata sau functioneaza prost ori filtru Y infundat.
                Instalatia a spus ca e noua, deci in mare am putea exclude filtru Y !

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru Marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 462

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                  Postat în original de Niculetul
                  meseriasul este un prieten de-al meu care a m-ai fct sute de instalatii si nu i sa inamplat niciodata asa ceva,..
                  Daca a facut sute de instalatii si nu i s-a mai intamplat asa ceva.. atunci este complicata treaba rau, eu unul care nu am facut nici o suta - nu am cum sa stiu ce poate fi..

                  Comentariu

                  • Scifficus
                    Membru Marcant
                    • 23.iun.2013
                    • 857

                    #10
                    Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                    Postat în original de gmtiby
                    Instalatia a spus ca e noua, deci in mare am putea exclude filtru Y !
                    Tocmai atunci ii beleaua. Crezi ca sta cineva dupa terminarea instalatiei, inainte de a conecta centrala, sa o purjeze? Stii ce mizerie plus altele sunt in calorifere? Stii cat span ramas pe tevi, calti si alte minuni sunt in instalatie?

                    De cate ori nu am fost chemat sa verific centrale ca nu mai incalzeau, saracele trageau ca magarii de li se lungeau .... urechile si de fapt filtrele aratau ca o shaorma cu de toate.

                    La cateva centrale, modele vechi cu tiraj natural, am schimbat pompe ca erau paletii deformati de la temperatura. Ghici de ce?

                    Disculpare, acele centrale nu au fost montate de mine.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2341

                      #11
                      Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                      Postat în original de Scifficus
                      Tocmai atunci ii beleaua. Crezi ca sta cineva dupa terminarea instalatiei, inainte de a conecta centrala, sa o purjeze? Stii ce mizerie plus altele sunt in calorifere? Stii cat span ramas pe tevi, calti si alte minuni sunt in instalatie?

                      De cate ori nu am fost chemat sa verific centrale ca nu mai incalzeau, saracele trageau ca magarii de li se lungeau .... urechile si de fapt filtrele aratau ca o shaorma cu de toate.

                      La cateva centrale, modele vechi cu tiraj natural, am schimbat pompe ca erau paletii deformati de la temperatura. Ghici de ce?

                      Disculpare, acele centrale nu au fost montate de mine.
                      Eu va dau dreptate !

                      Comentariu

                      • Niculetul
                        Incepator
                        • 25.oct.2013
                        • 10

                        #12
                        Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                        Am deschis filtru y de pe retur si arata super bine.nu are nimic,Am inchis akm robineti de la caloriferele cele m-ai apripoiate de centrala si l-am lasat pe ce-l m-ai indepartat,sa vedem daca apare vreo schimbare.Nu prea ma pricep asa bine la centrale dar zic si eu .instalatia are asa:din centrala ies tevile de tur si de retur,la 1 metru urmeaza un teu care din el pleaca coloana la cele 3 calorifere(lungime maxim 15 m),iar celalta iesire din teu a ramas iesiri pt un alt calorifer akm problema e asa turu si returu de la caloriferu care urmeaza pus sunt legate intre ele ca si cum ar fi un calorifer,si se afla chiar sub centrala la 1 metru,alea sunt calde iar daca pun mana pe returul care vine la calorifere celelalte cu probleme e rece,akm intrebare mea e urmatoarea(daca traseul la acele iesiri pentru calorifer sunt la 1 metru de centrala si intra pe tur se intoarce pe retur tot cu aceiasi temp in centrala ea nu se opreste din circulat,si atunci caloriferele nu apuca sa se incalzeasca in totalitate?).daca nu m-am facut inteles va rog sa imi spuneti si atasez o schema.

                        Comentariu

                        • Niculetul
                          Incepator
                          • 25.oct.2013
                          • 10

                          #13
                          Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                          Am inchis robinetii la cele m-ai apropiate calorifere de centrala si l-am lasat pe ce-l m-ai departe,dar nu se cunoaste nici-o diferenta sau una foarte mica.dar tot e diferenta de temperatura.Acum am facut invers sa vedem ce rezultate apar

                          Comentariu

                          • Niculetul
                            Incepator
                            • 25.oct.2013
                            • 10

                            #14
                            Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                            Nu imi apar raspunsurile?

                            Comentariu

                            • Niculetul
                              Incepator
                              • 25.oct.2013
                              • 10

                              #15
                              Răspuns la: Calorifere incalzite pe jumatate

                              Am deschis filtru y de pe retur si arata super bine.nu are nimic,Am inchis akm robineti de la caloriferele cele m-ai apripoiate de centrala si l-am lasat pe ce-l m-ai indepartat,sa vedem daca apare vreo schimbare.Nu prea ma pricep asa bine la centrale dar zic si eu .instalatia are asa:din centrala ies tevile de tur si de retur,la 1 metru urmeaza un teu care din el pleaca coloana la cele 3 calorifere(lungime maxim 15 m),iar celalta iesire din teu a ramas iesiri pt un alt calorifer akm problema e asa turu si returu de la caloriferu care urmeaza pus sunt legate intre ele ca si cum ar fi un calorifer,si se afla chiar sub centrala la 1 metru,alea sunt calde iar daca pun mana pe returul care vine la calorifere celelalte cu probleme e rece,akm intrebare mea e urmatoarea(daca traseul la acele iesiri pentru calorifer sunt la 1 metru de centrala si intra pe tur se intoarce pe retur tot cu aceiasi temp in centrala ea nu se opreste din circulat,si atunci caloriferele nu apuca sa se incalzeasca in totalitate?).daca nu m-am facut inteles va rog sa imi spuneti si atasez o schema.

                              Comentariu

                              Procesare...