Temperatura optima centrala Immergas

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • thvrz
    Incepator
    • 27.nov.2013
    • 3

    Temperatura optima centrala Immergas

    Buna ziua, am un apartament nou cu 3 camere in care este montata o centrala Immergas. Am incercat de la venirea frigului (de aproximativ 2 saptamani) sa gasesc temperatura optima (atat pentru confortul din casa, cat si pentru confortul de pe factura), insa nu reusesc sa gasesc un mix ideal.

    Cea mai buna setare pare sa fie undeva in jurul a 45 de grade (pe display-ul centralei), fapt ce rezulta in calorifere oarecum fierbinti si momentan suficiente pentru a incalzi casa.

    Care ar fi temperatura optima pentru acest tip de centrala si cum as putea optimiza consumul cat mai bine? Mentionez ca nu am inca termostat (intentionez sa montez saptamana aceasta sau urmatoarea), iar caloriferele sunt aerisite si totul pare sa functioneze fara probleme.

    P.S.: am citit deja toate topicurile pe acest subiect, dar nu am gasit inca o discutie despre temperatura pentru centrale Immergas.

    Va multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Răspuns la: Temperatura optima centrala Immergas

    Fara termostat nu puteti optimiza nimic , centrala merge ca " proasta " ...din pacate ! Nu va ramine decit sa va jucati din temperatura ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Răspuns la: Temperatura optima centrala Immergas

      Postat în original de thvrz
      Buna ziua, am un apartament nou cu 3 camere in care este montata o centrala Immergas. Am incercat de la venirea frigului (de aproximativ 2 saptamani) sa gasesc temperatura optima (atat pentru confortul din casa, cat si pentru confortul de pe factura), insa nu reusesc sa gasesc un mix ideal.

      Cea mai buna setare pare sa fie undeva in jurul a 45 de grade (pe display-ul centralei), fapt ce rezulta in calorifere oarecum fierbinti si momentan suficiente pentru a incalzi casa.

      Care ar fi temperatura optima pentru acest tip de centrala si cum as putea optimiza consumul cat mai bine? Mentionez ca nu am inca termostat (intentionez sa montez saptamana aceasta sau urmatoarea), iar caloriferele sunt aerisite si totul pare sa functioneze fara probleme.

      P.S.: am citit deja toate topicurile pe acest subiect, dar nu am gasit inca o discutie despre temperatura pentru centrale Immergas.

      Va multumesc.
      Nu conteaza foarte mult tipul si marca centralei, temperatura ideala de functionare variaza de in functie de foarte multi factori (distributia instalatiei, volumul de aer incalzit, temperatura interioara, temperatura exterioare, etc) tinand cont ca temperatura exterioara variaza pe timpul iernii atunci este foarte greu de stabilit o setare concreta pentru centrala pentru intreg anotimpul. Trebuie sa va "jucati" din setari si sa observati in timp care e cea mai buna varianta pentru fiecare moment.

      Cum spunea si colegul Mircea G ar trebui sa va montati un termostat ce poate sa va aduca o economie mai mare decat setarile manuale .

      Comentariu

      Procesare...