Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 345

    Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale

    Salut
    Am un sistem de incalzire prin pardoseala care a fost alimentat pina acum de o centrala pe butelii cu propan, insa din cauza costurilor mari am montat in aceasta toamna inca o centrala electrica alimentata cu trifazic numai noaptea pe acelasi sistem, legata la aceeasi centralina.
    Din momentul montarii centralei electrice am inceput sa pierd presiune in sistem.
    Ambele centrale au supape de sens montate si sunt legate la aceeasi centralina deoarece am in camere termostate.
    Problema dureaza de aproximativ 1 luna, numai ca pierdeam presiune la aproximativ 2 zile, insa acum imi intra centralele in avarie din cauza presiunii scazute la intrval de 3 ore.
    Nu se observa scurgeri de apa la distribuitoare sau prin alte parti, desi chiar daca ar avea probleme serpentinele nu stiu cit ar dura sa ajunga apa scursa la suprafata.
    Am incercat sa inchid pe rind serpentine sa vad daca se opreste pierderea insa pina acum nu am detectat nimic (am inchis pe rind 3 din 14 serpentine)
    Apreciez orice fel de sugestie deoarece daca va continua asa nu voi mai putea folosi nici o centrala...
    Chiar nu inteleg nimic, si nici cei care au motnat centrala nu au nici o idee
    Se mai poate verifica ceva in alt fel?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Răspuns la: Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale - rog pareri

    Proba de presiune pe fiecare circuit in parte .
    Daca rezultatul este ok , verificati legaturile la centrale .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • costinell_mc
      Membru Marcant
      • 30.iul.2011
      • 345

      #3
      Răspuns la: Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale - rog pareri

      dar nu se vede scurgere de lichid pe nici unde...
      la cita apa bag in sistem la fiecare 3 ore in acest moment ar trebui sa se vada ceva...
      la centrale, pe sub ele, la distriibuitoare nu este nimic, nici o picatura

      situatia este disperata, am copil mic si ma duc sa ii fac baie si constat ca centrala este in avarie si nu am apa calda, sau noaptea ma scol la 3 si este frig tot pentru ca centrala intrase in avarie...
      am bagat in sistemul asta peste 300 de milioane si am ajuns sa mai incalzesc cu aerul conditionat (vit va mai funstiona) si cu radiatoare...
      iar firmele de instalatii acum au alta treaba decit sa vina sa verifice instalatiile altuia, iar firma care a montat-o amina sau nu stie ce sa faca
      Ultima editare de costinell_mc; 30.nov.2013, 12:48.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Răspuns la: Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale

        Asa este pe ultima suta de metri a anului , toti sint ocupati . Totusi proba de aer pe fiecare circuit , sau pe toate impreuna , este necesara . Ar fi de tot risul sa fie ceva banal , dar fara sa vada cineva , fara sa puna mina si sa se uite ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • costinell_mc
          Membru Marcant
          • 30.iul.2011
          • 345

          #5
          Răspuns la: Probleme sistem incalzire pardoseala alimentat de 2 centrale

          am inchis aseara tot parterul si nu a mai scazut...
          azi dimineata am inchis etajul si baia de la parter si pare sa nu mai scada
          daca nu mai scade cel putin 3 ore concluzia ar fi ca circuitul din baia parter este spart
          macr de ar fi numai asta...

          totusi, de cind functioneaza centrala electrica se tot aut pocnituri, trosnituri, zgomote foarte ciudate care nu au existat in timpul functionarii centralei pe gaz
          am sesizat acesta zgomote mai ales cind se inchid circuitele (atunci cind temperatura din termostat ajunge la cea dorita si se decupleaza)
          sa fie de la aerul care intra in instalatie cind pierde apa?

          Comentariu

          Procesare...