Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • costinell_mc
    Membru Marcant
    • 30.iul.2011
    • 345

    Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

    Salut
    Am incalzire in pardoseala alimentata cu centrala pe gaz.
    Din cauza consumului foarte mare (functiona cu butelii de propan deoarece nu sunt gaze in zona) am instalat anul acesta o centrala electrica pe trifazic.
    Am observat la functionarea acestei centrale ca atunci cind intra in regim de lucru apar zgomote foarte puternice, trosnituri si batai in zona distribuitoarelor (am electrovane pe fiecare circuit cu termostat in feiecare camera)

    Explicatia primita de la instalator a fost ca pompa centralei electrice nu isi regleaza debitul in functie de cite circuite sunt deschise asa cum face pompa de la centrala pe gaz si ar merge la putere maxima

    Imi este teama sa nu afecteze instalatia sa plezneasca tevile, deoarece zgomotul este foarte puternic si pare sa se propage pe instalatie

    Multumesc
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 858

    #2
    Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

    Vezi daca pompa centralei are optiune de modificare treapta viteza. Sau macar spune ce model de centrala e poate aflam de pe marele net sau stie careva.

    Comentariu

    • costinell_mc
      Membru Marcant
      • 30.iul.2011
      • 345

      #3
      Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

      Centrala este Protherm electrica de 24 kw
      Acum nu sunt acasa sa vad daca are ceva cod pe ea

      Este acest model
      24kw, alimentare 380v

      Calor comercializeaza intreaga gama de centrale termice electrice PROTHERM. Vizitati acest site pentru preturi Centrala termica electrica Protherm 24 kW. Date tehnice pentru toate modelele de centrale termice electrice.


      Am mai discutat si mi s-a spus ca ar fi generate de aeurl din instalatie zgomotele
      Cum fac sa scot aerul? Am aerisitoare dar se pare ca dureaza mult timp sa faca aerisirea cind e cantitate mare de aer
      Ultima editare de costinell_mc; 02.dec.2013, 16:05.

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 682

        #4
        Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

        sunt socurile care le creeaza lovitura de ciocan a apei .

        instalatia a suferit o modificare de traseu ceva , rezolva provlema inainte sa iti crape tot pe acolo pe unde se aud zgomote .

        aici e ceva ce ai nevoie .

        Uses pressurized cushion of air to absorb the pressure spike. Dual O-ring piston separates the air cushion from the water system to ensure permanent protection from waterlogging. Easy to install. Arresters can be installed vertically, horizontally, or any angle in between.
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1747

          #5
          Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

          Postat în original de provilla
          sunt socurile care le creeaza lovitura de ciocan a apei .

          instalatia a suferit o modificare de traseu ceva , rezolva provlema inainte sa iti crape tot pe acolo pe unde se aud zgomote .

          aici e ceva ce ai nevoie .

          http://www.ebay.co.uk/itm/MINI-WATER...item45f960e746
          Vrei sa spui .... "lovitura de berbec", nu-i asa? Desi in limba engelza i se spune water hammer, in limba romana idiomul din domeniu este "lovitura de berbec". Tot in limba romana, "lovitura de ciocan" este ... o vopsea metalica

          Acum, ca am clarificat aspectul acesta, este foarte usor sa gasim si informatiile necesare dand o cautare pe googe.
          Se poate cumpara un amortizor pentru reducerea acestui fenomen hidraulic.
          Amortizor pentru lovitura de berbec. Dispozitiv pentru evitarea socurilor hidraulice în instalatiile de alimentare cu apa. Corp din alama, cromat. Presiune maxima de functionare: 10 bar. Temperatura maxima de functionare: 90°C. Presiune maxima lovitura de berbec 50 bar. Garnitura de etansare PTFE.
          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • costinell_mc
            Membru Marcant
            • 30.iul.2011
            • 345

            #6
            Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

            instalatia este modificata decit in sensul ca s-a adaugat o centrala pe circuit

            acelasi circuit anul trecut cind era numai centrala pe gaz nu face absolut nici un zgomot

            sa fie pompa centralei electrice care nu are turatie variabile de vina?

            PS
            ceea ce este cel mai important: unde se monteaza acest dispozitivȘ
            - iesirea din fiecare centrala,
            - la intrarea in circuitul principal (inainte de a se ramifica in distribuitoare)
            - la fiecare electrovana din capatul fiecarui circuit de pardoseala?

            Multumesc tuturor pentru ajutor
            Ultima editare de costinell_mc; 02.dec.2013, 20:34.

            Comentariu

            • provilla
              Membru Marcant
              • 23.mar.2010
              • 682

              #7
              Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

              lovitura de berec este , se monteaza acolo unde se aude zgomotul , sau pe turul coloanei principale .

              zgomotul a aparut probabil deoare ce in pozitia in care sa legat instalatorul cu noua centrala creeaza un curent al apei pe instalatie diferit .

              cu piesa aceea rezolvi problema .

              poti incerca sa instalezi pe tur un mic vas de expansiune , prima data
              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1747

                #8
                Răspuns la: Zgomote puternice la pronirea incalzirii in pardoseala

                In primul rand trebuie sa-ti spun ca solutia nu o vei gasi-o aici, pe un forum. Genul asta de situatii se "trateaza" la fata locului.

                Acum, daca zgomotele sunt din cauza ca debitul de apa pompat "loveste" in valvele ce controleaza circuitele incalzirii in pardoseala, amortizorul pentru lovitura de berbec s-ar puea sa ajute cumva dar nu-ti protejeaza nici valvele, nici pompa.

                O idee ar fi sa inlocuiesti pompa si sa iei una cu variator de frecventa, astfel incat sa nu pompeze mai mult decat e cazul.
                O alta idee este sa pui un by-pass care sa preia excesul de apa pompat de pompa actuala; pe by-pass o valva automata comandata de presiune. Asest circuit secundar ar trebui sa aiba si un mic vas de expansiune.


                Atenuatorul pentru lovitura de berbec (nu asta este solutia, dupa parerea mea) ar trebui instalat pe segmentul de teava exact premergator locului unde se porduce acest efect hidraulic, adica in apropierea si inaintea valvelor unde se produce "blocajul" ce genereaza turbulentele inversate in teava, adica zgomotul. Asta o determina un mester, la fata locului.
                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                Procesare...