Sfaturi reglare instalatie termica reducere consumuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mircescu
    Incepator
    • 27.iul.2011
    • 32

    Sfaturi reglare instalatie termica reducere consumuri

    Asa cum se poate veda in schita atasata avem o instalatie termica compusa din:
    - Centrala Termica Vaillant VU 282/3-5 http://www.vaillant.com.ro/stepone2/...0instalare.pdf
    Boiler 150 litri Vaillant VIH 150
    - Kit amestec Beretta Conect Base: http://www.beretta.pl/berettapl/web/...4&id_level2=36
    - 1 circuit temparatura „mare” aferent radiatoarelor comandat de termostatul T1
    - 1 circuit temparatura „mica” aferent incalzirii in pardoseala comandat de T2

    Grad de izolare: Peretii spatiului in care este incalzirea in pardoseala sunt din caramda Porotherm si izolatie ext. de 10 cm., restul peretilor din caramida plina cu o grosime de 50 cm fara izolatie deocamdata. In tavan sunt 15 cm de vata de sticla. Geamurile sunt termopane cu 3 foi de sticla, producator consacrat.

    Alertat de costul aferent ultimei facturi la gaz care continea si regularizari am incepu sa citesc zilnic contorul de gaz care in ultimele 5 zile imi inregistreaza un consum zilnic de cca. 19 mc/zi, 570 mc/luna, cca 800 lei/luna. Nu stiu cum vi se pare voua dar mie mi se pare putin cam mult. Consumul va mai creste deoarece a fost inregistrat in urmatoarele conditii: temperaturi de cca -5grdC (nocturne) pana la 5 grdC (diurne), T1 si T2 programate( 6 programe) cu Tmin 19 grdC si Tmax 21,5 grdC (nu sunt zgarcit dar asa ne simtim bine). Cu Ttur m-am jucat de la 55 la 70 grdC fara sa observ evolutii semnificative ale consumului. Delta T intre tur si retur pe fiecare radiator este de max 15 grdC, Delta T intre tur si retur centrala este de max 25 grdC daca T tur este de 70 si functioneaza numai incalzirea in pardoseala, respectiv max 20 grd C daca functioneaza numai radiatoarele. Daca reduc temperatura pe tur se reduce si delta T.

    Acum dupa aceste observatii vreau sa contactez firma care a pus in functiune „utilajul” pentru a le asculta sfaturile si ptr a le solicita:
    1. Setarea puterii centralei la 24 KW (asta teoretic duce la o diminuare a consumului de la 3,5 mc/h la 2,9 mc/h). In cazul in care centrala moduleaza flacara nu cred ca-mi ca aduce un avantaj.
    2. Micsorarea turatiei mompei centralei – acum centrala consuma instant 145W, resp. max. dat de producator. Luand in considerare ca la cca 1 m fluidul este preluat de pompele kitului de amestec consider ca masura se impune.

    Alta nelamurire o am legata de trosnituri in caloriferele din camerele 1 in special si 2 cand centrala incepe sa functioneze.
    Astept cu interes sfaturi.
    Fișiere Atașate
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2395

    #2
    Răspuns la: caut sfaturi reglare instalatie termica ptr reducere consumuri

    In ce zona a tarii se afla casa (Constanta,, Sibiu, Bucuresti, Timisoara)?

    Pardoseala cum este izolata (atat in camerele cu radiatoare cat si in cele cu IP)?

    Tare imi este ca fara izolatie (in cazul peretilor neizolati) nu veti putea obtine rezultatele dorite.
    Ultima editare de cheluakame; 04.dec.2013, 11:09.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • mircescu
      Incepator
      • 27.iul.2011
      • 32

      #3
      Răspuns la: caut sfaturi reglare instalatie termica ptr reducere consumuri

      Casa de afla in Sibiu. Izolatia n-am mai apucat sa o termin anul acesta din motive financiare.
      Am masurat temperatura peretilor la interior. Daca in cazul peretilor izolati am 21 grdC, peretii neizolati au 18 grdC si asta ieri , la temperaturi mai mici exterioare ....
      Pardoselile sunt izolate cu 5 cm polistiren extrudat. La IP sunt izolate suplimentar de cofragul special ptr tevi si de banda perimetrala. Sper ca anul viitor sa termin si demisolul care este amplasat sub camera 3 si 4.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2395

        #4
        Răspuns la: caut sfaturi reglare instalatie termica ptr reducere consumuri

        Conform calculelor, pentru o temperatura interioara de 22*C, costul lunar aferent incalzirii pentru casa dumneavoastra ar trebui sa fie cam de 600 ron (fara ACM si fara arazag/cuptor).
        Piederile enorme sunt in cazul peretilor neizolati (in jur de 4 kw).
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • mircescu
          Incepator
          • 27.iul.2011
          • 32

          #5
          Răspuns la: Sfaturi reglare instalatie termica reducere consumuri

          multumesc cheluakame.
          Sa inteleg ca acest cost de 600 lei e determinat in conditiile descrise de mine: temp. ambientale -5 ... +5 grdC si izolare asa cum este acum efectuata?

          M-am uitat pe o factura mai veche. Consumul pe luna august a fost de 70 mc (ACM si plita, cuptorul este electric) si a fost un consum mare fiindca s-a folosit in exces ACM (perioada cu mutatul, curatenie, musafiri ...).
          Ultima editare de mircescu; 04.dec.2013, 14:08.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Sfaturi reglare instalatie termica reducere consumuri

            Postat în original de mircescu
            multumesc cheluakame.
            Sa inteleg ca acest cost de 600 lei e determinat in conditiile descrise de mine: temp. ambientale -5 ... +5 grdC si izolare asa cum este acum efectuata?
            Exact.

            Este pacat totusi ca la radiatoarele pe care le aveti nu ati ales o centrala in condensatie (atat radiatoarele cat si incalzirea prin pardoseala s-ar fi potrivit bine cu centrala in condensatie).
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • mircescu
              Incepator
              • 27.iul.2011
              • 32

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sfaturi reglare instalatie termica reducere consu

              Mi-ati mai dat odata sfatul acesta si acum inclin sa cred ca aveti dreptate.

              Comentariu

              Procesare...