Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sandu_ro
    Incepator
    • 21.nov.2013
    • 3

    Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

    Buna seara dragi forumisti.
    Intetionez sa-mi "cumpar/pun/fac" soba de teracota iar eu fiind un novice (sau chiar mai mult decat novice) nu stiu cam cate carmizi de samota sa cumpar, cate placi de teractoa etc. si as dori sa ma pregatesc financiar pentru a-mi cumpara materialele necesare pentru a-mi face soba.

    Soba are dimensiunile
    lungime 80cm, latime 70cm si inaltime ~2.0m
    si as vrea sa stiu necesarul de materiale.

    Cate caramizi de samota imi trebuie, placile de teractota si portitele.
    Pentru manopera voi apela la un sobar
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

    Daca nu ati mai facut asa ceva va sfatuiesc sa va consultati cu o persoana care a construit o soba pentru a stabili exact toate detaliile.

    Comentariu

    • georgesecareanu
      Membru
      • 17.apr.2011
      • 171

      #3
      Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

      Dar de ce nu o soba zidita cu caramizi pline? E mai eficienta decat teracota... Teracota (cahlele) nu reprezinta decat stratul exterior, mai bine zis finisarea unei sobe, care poate fi din caramida, placata cu piatra, granit, marmura, gresie, cahle, poate fi tencuita, etc.
      Va recomand sa faceti o soba, chiar si "teracota", dar care sa fie cu focar performant, cu ardere superioara si gazeificare. Poate fi cu acumulare de caldura, astfel incat sa alimentati soba de doua ori pe zi, avand diferente de temperatura de 2-3 grade / 24 de ore.

      Pentru a avea un consum optim de combustibil si confortul termic dorit, fara variatii mari de temperatura, soba trebuie dimensionata in functie de necesarul termic al incaperii. Asta nu inseamna doar dimensiunile camerei, ci si structura peretilor, termoizolarea acestora, coeficientul de transfer termic. Un sobar priceput ar trebui sa stie asta, dar multi nici nu au auzit aceste lucruri, sa faca si cateva calcule nici vorba!

      Ceea ce fac sobarii "traditionali", adica dimensioneaza la ochi o soba, in functie de cahle, LxlxH, este complet gresit. Dimensionarea unei sobe trebuie facuta in primul rand ca putere, apoi se stabilesc dimensiunile exterioare. Nu ii spuneti dvs "vreau soba de dimensiunile acestea!", el o va face, apoi va fi vina dvs ca soba nu face fata sau incalzeste prea mult, fiind nevoit sa o folositi intr-un regim necorespunzator.

      Sunt posesor de 2 "teracote" (sunt depasite ca si mod de functionare) si de curand am terminat de zidit o soba de caramida, cu acumulare de caldura. Va recomand sa studiati sobele zidite, construite cu "clopote", apoi sa cautati sobarul care sa stie sa o construiasca. Sau de ce nu, puneti mana pe mistrie! Pe langa caldura, o sa aveti si o multumire sufleteasca! Si un cost mai mic! Iar daca va deranjaza ca ramaneti cu bani in buzunar, va dau un cont unde va pot scapa de ei!

      Spor la treaba!

      Comentariu

      • sandu_ro
        Incepator
        • 21.nov.2013
        • 3

        #4
        Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

        Stiam ca o soba trebuie sa fie corelata cu camera!
        Casa inca nu este izoalta dar urmeaza si aceasta procedura, camera este de circa 4x3.5x2 , peretii sunt din caramdia grosi de circa 40cm si DA, voi apela un sobar.
        Din ce-ati scris mai sus, pare scos din cartile de inginerie si constructii civile si in mare parte sobarul stie cam cum trebuie sa fie o soba, tinand cont de cotele mentionate mai sus.Coeficientul termic de transfer al caldurii nu-l stiu nici tinerii ingineri de la univ. tehnica. de aici tragem o concluzie.
        In orice caz, casa urmeaza a fi izolata, peretele de 40 cm (destul de gros) din caramida, este proiectata sa nu fie afectata de ploi (gen casa inalta, peretii stau in bataia directa a ploii ) si totodata am si centrala termica, iar sistemul de incalzire dispune de calorifer din fonta cu cate 10 elementi a cate 10 cm.
        Si ca tot am intrat in detalii vreau sa stiu cam cat ajunge un "Bax" de vata bazaltica si ce suprafata pot acoperi cu un bax.

        P.S.: Doresc ca soba sa fie din teracota si caramizi din samota (pt ca nu dispun de caramzii pline iar pe piata nu cred ca mai exista)
        Ma intereseaza in mare ce necesar sa materiale si cat ajunge (bani) luand in considerare oferta din Iasi :P

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          #5
          Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

          Dle George "omului poti sa iei cu forta - sa-i dai - niciodata".

          "Acum ca tot ati intrat in discutie - Ia sa vedem daca stiti cum se imparte un bax de vata pe o suprafata.."

          Sunt si eu curios deja ce va iesi din aceasta facere de bine.
          Ultima editare de lisapet; 17.dec.2013, 21:32. Motiv: Scuze, dar nu m-am putut abtine..

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2391

            #6
            Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

            Postat în original de sandu_ro
            Coeficientul termic de transfer al caldurii nu-l stiu nici tinerii ingineri de la univ. tehnica. de aici tragem o concluzie.
            Eu zic sa nu-i blamam pe acesti tineri pentru lipsurile sistemului de invatamant roman

            Postat în original de sandu_ro
            Si ca tot am intrat in detalii vreau sa stiu cam cat ajunge un "Bax" de vata bazaltica si ce suprafata pot acoperi cu un bax.
            Intre 1 si 5 mp in functie de grosimea placilor.

            Postat în original de sandu_ro
            (pt ca nu dispun de caramzii pline iar pe piata nu cred ca mai exista)
            Probabil nu ati cautat unde trebuie. Pe piata se gaseste orice, bani sa fie. De la sobinca pana la samota.

            Postat în original de sandu_ro
            Ma intereseaza in mare ce necesar sa materiale si cat ajunge (bani) luand in considerare oferta din Iasi :P
            Daca va intereseaza atat de mult sa obtineti o soba ieftina, de ce nu cumparati una gata facuta din comert? Pana la urma si ca este gata montata si ca o face un sobar, tot acelasi randament il va avea (imi cer scuze fata de sobarii care intr-adevar stiu ce fac, si care tin pasul cu tehnologia ) ...
            Ultima editare de cheluakame; 17.dec.2013, 23:59.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • georgesecareanu
              Membru
              • 17.apr.2011
              • 171

              #7
              Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

              Eu imi fac bugetul rasfoind pe aici:
              Materiale de constructii, materiale constructii online, pret negociabil, livrare rapida la Depozit-Online.ro. Fier beton, BCA, caramida, polistiren, vata, gipscarton, profile, teava rectangulara, scule, unelte, electrice, instalatii sanitare, generatoare, scari, articole pentru casa si gradina cu livrare gratuita. Depozit Online cu peste 25000 de produse pentru constructii si amenajari si peste 35000 de clienti multumiti.

              In general, la magazinele locale (Brasov) nu am gasit diferente mari d epreturi. Cand am timpul necesar, caut preturile mici din promotii, dar pe hartile calculez bugetul in functie de preturile de pe aceasta pagina.

              Despre soba, numai de bine, se pare ca nu prea ai nevoie de ajutor...sau macar de sfaturi.

              Spor la treaba, sa ne spui parerea dupa finalizarea lucrarii. O parte din noi stim cum o sa fie Asteptam doar confirmarea, daca vei avea curaj sa spui.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                #8
                Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                Postat în original de georgesecareanu
                O parte din noi stim cum o sa fie Asteptam doar confirmarea, daca vei avea curaj sa spui.
                George, eu unul sunt mai mult ca sigur ca domnul o sa fie multumit, poate chiar foarte multumit. De ce? Caci majoritatea persoanelor din Romania nu au un punct de comparatie. La ei sobele inca sunt clasificate in functie de cativa parametrii cum ar fi :
                - Dau caldura sau nu
                - Consuma mult sau putin.

                Insa, caldura inseamna seara sa mori de cald la 26-28*C iar dimineata sa tremuri subtire la 16-17*C.
                Consumul, la toata lumea consum "un brat de lemne" insa bratul acela este bagat de 2-3 ori pe zi. Ma rog, aici conteaza foarte mult si izolatia. Insa si o diferenta de randament de 30-40% intre agregate, iarasi se face resimtita.

                Eu unul nu cer prea mult de la persoanele cu care ma intalnesc zilnic, cand 99% din ei nici focul nu il aprind/fac corect, daraminte izolatii, mase termice de acumulare, dubla combustie ...
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • georgesecareanu
                  Membru
                  • 17.apr.2011
                  • 171

                  #9
                  Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                  Istoria celor doua sobe de teracota pe care le am construite in casa:
                  Merg la meseriasul local, facatorul de cahle.
                  -Om bun, am doua camere de dimensiunile astea, da-mi doua sobe.
                  Mi-a dat! Diferite!
                  Vine sobarul, le vede, si se apuca de treaba.
                  Nu s-a gandit la nimic altceva, doar la cahlele puse de mine pe placa de beton. Meserias cu traditie, laudat de toata lumea.
                  Cand a terminat sobele, mi-a zis "aia imi place cum a iesit, asta nu-mi place!" Am ramas interzis! Pai nu ai facut-o matale? Da, dar tu mi-ai asezat cahlele pe podea, si eu asa am facut-o!
                  Game over! Am pierdut!

                  Asadar, chiar daca cele spuse anterior par desprinse din cartile de fictiune, chiar daca sunt notiuni nemaiauzite, e bine sa te informezi intai si apoi sa hotarasti asupra sobei. Nu te lasa la mana sobarului. Informarea face cat jumatate din planul sobei! (dar atata vreme cat nu se mai gasesc pe nicaieri caramizi pline, nu stiu ce sa zic!)

                  Sau daca nu, cea mai la indemana solutie ar fi, in acel spatiu, sa fie construita o teracota mica, iar langa ea sa fie o lada mare, plina cu lemne, pe care le va consuma in 24 de ore.

                  Imi cer scuze ca am fost ironic, o sa-mi pastrez sfaturile pentru mine!

                  Comentariu

                  • silviu77
                    Incepator
                    • 20.ian.2014
                    • 31

                    #10
                    Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                    Materiale necesare pentru o soba de teracota
                    Pentru o soba de teracota obisnuita, aveti nevoie de urmatoarele materiale:
                    - 50 caramizi (caramizile de fabrica nu sunt recomandate)
                    - 20-25 tigle solzi
                    - 3 saci de de pamant galben
                    - 2-3 saci de de nisip
                    - sârma de 3.25 mm pentru cleme
                    - gratarul din fonta
                    - usa pentru soba
                    Pentru o soba obisnuita, aveti nevoie de 28 placi (cahle) si 28 colturi, 4 placi si 4 colturi de soclu (bordura inferioara), 4 placi si 4 colturi de bordura superioara, doua capace de curatare si hornul de teracota.
                    O teracota "standard" are 192X66X44cm si inaltimea de 7 randuri

                    Comentariu

                    • silviu77
                      Incepator
                      • 20.ian.2014
                      • 31

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                      in Mh cele mai ieftina materiale ajung la cca 1200 ron iar manopera cca 6oo ron+probabil cazare masa bautura pe minim 3 zile

                      Comentariu

                      • FilipT
                        Membru Marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 695

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                        Postat în original de silviu77
                        in Mh cele mai ieftina materiale ajung la cca 1200 ron iar manopera cca 6oo ron+probabil cazare masa bautura pe minim 3 zile
                        3 zile o soba de teracota? Am avut ocazia sa ajut un mester ce a facut 3 sobe de teracota. Avea totul pregatit dimineata, si pana la ora 2-3 era gata soba. 3 sobe in 3 zile. Asta a fost acum 10 ani, si sobele functioneaza si acum.

                        Comentariu

                        • silviu77
                          Incepator
                          • 20.ian.2014
                          • 31

                          #13
                          Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                          bine zis totul pregatit, dar cind soba este noua si materialele in saci si el trebuie sa-si prepare toul tu ca proprietar iti rezolvi alte treburi, si unde mai pui ca sobari mai in virsta nici nu se prea acomodeaza cu tehnologia,(amestecator, polizor,bormasina.......) ????

                          Comentariu

                          • m1
                            Membru
                            • 14.nov.2007
                            • 108

                            #14
                            Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                            f interesant subiectul de discutie si felicitari celui care l a deschis si mai mult decat atat lauda celor care au spus niste preturi si materiale posibile . Ca asa sa vorbim aici sa ne dam mari si destepti fara nimic concret nu vad rostu' . Si eu am de facut o soba de teracoda cu o plita la ea , sobarul mi a cerut 700 , 800 ron nu am stabilit inca pretul , cu mancarea lui cu cazarea la el acasa sta aproape . Tot de 3 zile mi a spus ca si termen de executie . Sper sa o reuseasca pentru ca mai stiu pe unii care dupa ce au scpat banii au unele probleme cu fumul in casa cu diverse alte mici incoviniente . Succes si recomand celor care vor sa si faca o soba o cafea facuta in diminetile reci de iarna facuta la plita :P !
                            ...

                            Comentariu

                            • gogutu
                              Incepator
                              • 04.feb.2012
                              • 28

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota - necesar materiale, preturi orientative

                              Eu zic sa nu-i blamam pe acesti tineri pentru lipsurile sistemului de invatamant roman

                              Comentariu

                              Procesare...