Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

    Postat în original de DIY
    EXACT!
    Spuneati ca sunteti inginer? ...
    Acum poate vad si ceilalti de ce am facut afirmatia respectiva ...

    Cu tot respectul.

    Modificare ulterioara:
    Din pacate, pe site-ul respectiv nu sunt membru. Apelez la bunavointa dumneavostra si va rog sa puneti un scan/poza/print screen cu paragraful sau chiar pagina respectiva.
    Ultima editare de cheluakame; 28.ian.2014, 03:08.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1747

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

      Postat în original de cheluakame
      Spuneati ca sunteti inginer? ...
      Acum poate vad si ceilalti de ce am facut afirmatia respectiva ...

      Cu tot respectul.

      Modificare ulterioara:
      Din pacate, pe site-ul respectiv nu sunt membru. Apelez la bunavointa dumneavostra si va rog sa puneti un scan/poza/print screen cu paragraful sau chiar pagina respectiva.
      Deja replica ta este vadit peiorativa. Si asta in conditiile in care te contrazici pe o chestiune tehnica pe care NU o stapanesti corespunzator. In conditiile acestea, ramai singur in ring; eu nu ma cobor la atacuri aiurea la persoana.
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

        Postat în original de DIY
        .Poti descarca Manualul de Instalatii (Artecno, Editia a II-a) la diypedia si, la pagina 89 a documentului, ai toate lamuririle.
        M-am uitat peste exemplu de la pagina respectiva si am vazut ca se calculeaza pierderea de presiune nu doar pentru cel mai dezavantajat, ci si pentru celelalte in scopul asigurarii conditiei de echilibrare hidraulica.

        Bun, astept cuminte un link si catre un exemplu de calcul a circulatiei agentului termic prin fenomenul capilaritatii.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

          Postat în original de DIY
          Deja replica ta este vadit peiorativa. Si asta in conditiile in care te contrazici pe o chestiune tehnica pe care NU o stapanesti corespunzator. In conditiile acestea, ramai singur in ring; eu nu ma cobor la atacuri aiurea la persoana.
          Imi cer scuze daca v-ati simtit jignit de afirmatia mea, insa, dumneata, persoana ce a terminat o facultate de profil, vii si imi dai ca exemplu un manual gasit pe x site, cand, pe parcursul facultatii ati intalnit manuale mult mai competente ...
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6867

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

            Postat în original de lisapet
            M-am uitat peste exemplu de la pagina respectiva si am vazut ca se calculeaza pierderea de presiune nu doar pentru cel mai dezavantajat, ci si pentru celelalte in scopul asigurarii conditiei de echilibrare hidraulica.

            Bun, astept cuminte un link si catre un exemplu de calcul a circulatiei agentului termic prin fenomenul capilaritatii.
            @lisapet : ori userul asta e tot a lui cheluakame ori este un soi de "ecou" al userului @cheluakame ; observ tot mai multe postari ca o "intarire" a afirmatiilor facute pe userul @ cheluakame , ceea ce devine enervant - oricine ai fi - potoleste te !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              #51
              Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

              Ca sa clarificam situatia, Lisapet si Cheluakame sunt doua usere diferite, folosite de doua persoane diferite.
              Mai mult de atat, eu si domnul Lisapet nu ne-am intalnit niciodata in viata reala.

              Ce aveti dumneavoastra de impartit cu alti useri nu este problema mea.
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6867

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                Postat în original de cheluakame
                Ca sa clarificam situatia, Lisapet si Cheluakame sunt doua usere diferite, folosite de doua persoane diferite.
                Mai mult de atat, eu si domnul Lisapet nu ne-am intalnit niciodata in viata reala.

                Ce aveti dumneavoastra de impartit cu alti useri nu este problema mea.
                Daca nu aveti nici o "treaba" cu userul lisapet , nu trebuia sa raspundeti in nici un fel , corect nu ?
                Insa se pare ca nu este asa : am observat ( si nu cred ca sunt singurul ) ca la orice discutii mai aprinse intre dvs si altii se baga in seama si userul lisapet , mai mult ca "musca in lapte " ; sincer ma deranjeaza genul asta de "atatatori " dar cum este un forum public , poate orice lichea sa si faca damblaua !

                P.S. cu dvs cheluakame nu am nimic , dimpotriva , din discutiile dvs care sunt constructive , mai invat cate ceva
                Ultima editare de coby; 28.ian.2014, 15:31.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru Marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 462

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                  Postat în original de coby
                  @lisapet : ori userul asta e tot a lui cheluakame ori este un soi de "ecou" al userului @cheluakame ; observ tot mai multe postari ca o "intarire" a afirmatiilor facute pe userul @ cheluakame , ceea ce devine enervant - oricine ai fi - potoleste te !
                  Stimate @coby, daca sunteti moderator si considerati ca am depasit limita bunului simt cu userul @DIY- puteti sa ma banati.
                  Daca considerati ca aveti cunostinte in Mecanica Fluidelor mai multe decat noi, cei care participam in discutie aici - puteti sa o dovediti oricand. Cel putin eu astept cu mare interes, dar strict la subiect.

                  Este dreptul meu sa sustin sau sa ignor o anume idee. Se pare ca va afecteaza faptul ca sustin multe idei a userului @cheluakame si ignor ideile dvs. Sau gresesc?

                  Considerati ca cu astfel de intervenii aduceti mai mult constructivism discutiilor?
                  Ultima editare de lisapet; 28.ian.2014, 16:23.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru Marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 462

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                    Postat în original de coby
                    Daca nu aveti nici o "treaba" cu userul lisapet , nu trebuia sa raspundeti in nici un fel , corect nu ?
                    Insa se pare ca nu este asa : am observat ( si nu cred ca sunt singurul ) ca la orice discutii mai aprinse intre dvs si altii se baga in seama si userul lisapet , mai mult ca "musca in lapte " ; sincer ma deranjeaza genul asta de "atatatori " dar cum este un forum public , poate orice lichea sa si faca damblaua !
                    Domnule @coby, va rog sa va stapaniti si sa cantariti cuvintele, eu niciodata nu mi-am permis sa vorbesc asa cum va permiteti dvs.

                    Comentariu

                    • uforom89
                      Incepator
                      • 11.nov.2009
                      • 67

                      #55
                      Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                      Poate mai e si altcineva interesat: Manualul de Instalatii (Artecno, Editia a II-a), pagina 89
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                        Postat în original de uforom89
                        Poate mai e si altcineva interesat: Manualul de Instalatii (Artecno, Editia a II-a), pagina 89
                        Multumim @uforom89, dar ceea la ce facea referire @DIY este in partea cu Incalzirea (d-ta ai prezentat-o pe cea din Sanitare).

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2394

                          #57
                          Răspuns la: Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                          Postat în original de coby
                          Daca nu aveti nici o "treaba" cu userul lisapet , nu trebuia sa raspundeti in nici un fel , corect nu ?
                          In postarea dumneavoastra, ati mentionat si numele meu, ba chiar m-ati acuzat a folosi doua conturi, ca urmare am considerat ca este nevoie sa raspund.

                          Postat în original de coby
                          Insa se pare ca nu este asa : am observat ( si nu cred ca sunt singurul ) ca la orice discutii mai aprinse intre dvs si altii se baga in seama si userul lisapet , mai mult ca "musca in lapte "
                          Aici depinde de parerea fiecaruia. Faptul ca ma sustine sau ma contrazice pe mine unul ma ajuta aceste "feedback-uri", si, in opinia mea, aceste interventii, nu sunt precum musca in lapte, toate au fost la obiect, si legate de subiect.
                          Poate ma insel eu, nu zic nu.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1747

                            #58
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                            Postat în original de lisapet
                            M-am uitat peste exemplu de la pagina respectiva si am vazut ca se calculeaza pierderea de presiune nu doar pentru cel mai dezavantajat, ci si pentru celelalte in scopul asigurarii conditiei de echilibrare hidraulica.

                            Bun, astept cuminte un link si catre un exemplu de calcul a circulatiei agentului termic prin fenomenul capilaritatii.
                            Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun asa, direct, dar acum confunzi calculul pierderii de sarcina pe circuitul cel mai dezavantajat cu calculele de echilibrare hidraulica a sistemului. Primul se foloseste pentru dimensionarea si alegerea pompei (!). Al doilea se foloseste pentru ... dupa cum ii spune si numele, pentru echilibrarea hidraulica a sistemului (!).
                            Numai bine,
                            DIY

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2394

                              #59
                              Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                              Ok, cu alte cuvinte, pompa va circula agentul termic doar intre sursa si cel mai dezavantajat radiator, cu celelalte nu are treaba, agentul termic nu va circula pe acolo ...

                              Domnule DIY vedeti ca faceti confuzii. Acest lucru se aplica doar la conectarea in SERIE, nu in PARALEL.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • lisapet
                                Membru Marcant
                                • 02.ian.2012
                                • 462

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                                Postat în original de DIY
                                Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun asa, direct,..
                                Zii direct dle, ca nu ma supar daca gresesc.
                                Postat în original de DIY
                                dar acum confunzi calculul pierderii de sarcina pe circuitul cel mai dezavantajat cu calculele de echilibrare hidraulica a sistemului. Primul se foloseste pentru dimensionarea si alegerea pompei (!). Al doilea se foloseste pentru ... dupa cum ii spune si numele, pentru echilibrarea hidraulica a sistemului (!).
                                Personal consider ca ambele enumarate de d-ta sunt parti a unui calcul care obligatoriu trebuie sa tina cont atat de pierderea de sarcina pe cel mai dezavantajat circuit cat si pentru celelalte, caci altfel nu ai cum sa le echilibrezi. Dar nu asta e motivul intrarii mele in discutia cu d-ta.
                                D-ta ai lansat o idee si anume privind circulatia agentului termic folosind la baza fenomenul capilaritatii - despre asta te rog sa ma lamuresti. Acum ca tot suntem ingineri, hai sa o lamurim odata. Nu de alta dar am instalatii si eu cu covorase din acestea numite "capilare" de la Uponor si crede-ma daca opresc pompa de circulatie nu mai circula nimic. Oare am omis eu ceva?

                                @DIY, prietene, daca te gandesti sa spui ca ai "exagerat un pic" - se accepta si trecem mai departe!
                                E bine asa?
                                Ultima editare de lisapet; 28.ian.2014, 19:40.

                                Comentariu

                                Procesare...