Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    #61
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

    Postat în original de lisapet
    Zii direct dle, ca nu ma supar daca gresesc.

    Personal consider ca ambele enumarate de d-ta sunt parti a unui calcul care obligatoriu trebuie sa tina cont atat de pierderea de sarcina pe cel mai dezavantajat circuit cat si pentru celelalte, caci altfel nu ai cum sa le echilibrezi. Dar nu asta e motivul intrarii mele in discutia cu d-ta.
    D-ta ai lansat o idee si anume privind circulatia agentului termic folosind la baza fenomenul capilaritatii - despre asta te rog sa ma lamuresti. Acum ca tot suntem ingineri, hai sa o lamurim odata. Nu de alta dar am instalatii si eu cu covorase din acestea numite "capilare" de la Uponor si crede-ma daca opresc pompa de circulatie nu mai circula nimic. Oare am omis eu ceva?

    @DIY, prietene, daca te gandesti sa spui ca ai "exagerat un pic" - se accepta si trecem mai departe!
    E bine asa?
    Pana in momenul acesta nu s-a discutat deloc, da' DELOC !!!, despre echilibrarea hidraulica. S-a discutat despre pierderea de sarcina si despre cum anume se calculeaza ea; eventual, despre cum se alege pompa. Echilibrarea hirdaulica a sistemului este alta etapa in procesul de proiectare si se face DUPA ce s-a determinat care este circuitul cel mai dezavantajat si s-a ales pompa. Echilibrarea hidraulica are alt rol. Nu contest faptul ca, fara echilibrare hidraulica, sistemul este proiectat numai pe jumatate, dar asta este o cu totul alta conversatie. Daca tu vrei sa aduci acum in discutie si alte aspecte (cum ar fi acest pas al echilibrarii hidraulice) asta e o.k. dar trebuie sa o faci constientizand faptul ca este vorba despre alta etapa, alta procedura decat ce se dezbatea aici. Motivele pentru care aduci in discutie un alt aspect nu le stiu dar - daca ar fi sa ma lansez in supozitii - nu cred ca respectivele motive sunt, in mod obligatoriu, constructive. Mi-e teama ca odata lamurita echilibrarea hidraulica o sa-mi spui ca - stai asa! - am "uitat" ... chipurile ... de dimensionarea vasului de expansiune sa zicem. Cu alte cuvinte, atat timp cat eu am dezbatut, exclusiv, si pe o tema punctuala, tu ai decis sa arunci in discutie o alta etapa, conexa ... hmmm ... quid prodest?

    Si fiindca tot veni vorba despre luat cu boldul, iti recomand sa citesti cu atentie raspunsurile mele de inceput la acest topic si sa vezi ce spun eu acolo despre modulul hidraulic. Si ce anume contine el. Nu lua, deci, spusele mele in afara contextului pentru care au fost menite. Eu m-am referit la capilaritate cand cineva, aici, s-a aratat preocupat de pierderile mari de sarcina. Capilaritatea ajuta la reducerea caderii de presiune in conducte. Pompa este, desigur, necesara si eu am inclus-o in modulul hidraulic.

    Uponor, zici? LOL
    Pai da-mi si mie, te rog, un link catre panourile cu capilaritate, pentru tavane, pe care le are Uponor.

    P.S. nu, merci, am suficienti prieteni, nu-mi trebuie altii.
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • lisapet
      Membru Marcant
      • 02.ian.2012
      • 462

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

      Postat în original de DIY
      ..P.S. nu, merci, am suficienti prieteni, nu-mi trebuie altii.
      Am inteles. Ti-am lasat loc de manevra, dar d-ta vrei sa ne "ciocnim frontal". Este alegerea ta.
      Postat în original de DIY
      Uponor, zici? Pai da-mi si mie, te rog, un link catre panourile cu capilaritate, pentru tavane, pe care le are Uponor.
      Adica te indoiesti ca uponor are "covorase capilare"? Bine, uite aici: http://www.tehnicainstalatiilor.ro/a...t.asp?artnr=23
      Postat în original de DIY
      Eu m-am referit la capilaritate cand cineva, aici, s-a aratat preocupat de pierderile mari de sarcina. Capilaritatea ajuta la reducerea caderii de presiune in conducte.
      Te rog frumos sa aduci dovezi in sustinerea acestei idei. Vreau sa vad si eu formulele si modalitatea de calcul.
      Postat în original de DIY
      .. Motivele pentru care aduci in discutie un alt aspect nu le stiu dar - daca ar fi sa ma lansez in supozitii - nu cred ca respectivele motive sunt, in mod obligatoriu, constructive. Mi-e teama ca odata lamurita echilibrarea hidraulica o sa-mi spui ca - stai asa! - am "uitat" ... chipurile ... de dimensionarea vasului de expansiune sa zicem.
      Nu-ti fie teama ca nu am si nici nu am avut interesul sa ma contrazic cu d-ta.. Am vrut sa atrag atentia colegilor ce vin cu "noutati" (din punctul lor de vedere) sa nu creada ca aici in Romania "nu a mai facut nimeni asa ceva" si "nu stie cu ce se mananca". Intotdeauna am apreciat modestia.
      Ultima editare de lisapet; 28.ian.2014, 21:24.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #63
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

        Postat în original de DIY
        Pana in momenul acesta nu s-a discutat deloc, da' DELOC !!!
        Corect, pana in momentul acesta ati cam batut campii cu capilaritatea si pierderile "Extrem de mici" ale acestora, cand producatorii ofera cu totul si cu totul alte date.

        In primul rand drag domn, denumirea de "covoare capilare" nu are nicio treaba cu fenomenul de capilaritate. A fost aleasa aceasta denumire comerciala datorita constructiei si modului in care functioneaza aceste covorase "magice" si anume asemeni vaselor de sange din corpul uman (numeroase si de diametre foarte mici, pozitionate sub stratul de piele si capabile sa mentina o temperatura stabila a corpului) sau a vaselor intalnite la plante ...

        Daca ati fi citit macar avantajele mentionate de producatorul BEKA pe care il laudati, ati fi observat ca singurele avantaje mentionate ar fi distributia uniforma a caldurii, temperatura "mica" de functionare, timpul de "raspunsul" mic la incalzire/racire, si diversitatea posibilitatilor de montaj. Sau, altfel spus ... ca si sistemele clasice ... NU este niciunde mentionata "pierderea de sarcina extrem de mica".
        Ultima editare de cheluakame; 29.ian.2014, 01:34.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #64
          Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

          Va rog frumos sa nu incepeti sa va certati sau jigniti. In rest putem discuta absolut orice despre instalatii.

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1747

            #65
            Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti


            ......
            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • uforom89
              Incepator
              • 11.nov.2009
              • 67

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

              Postat în original de lisapet
              ...ceea la ce facea referire @DIY este in partea cu Incalzirea (d-ta ai prezentat-o pe cea din Sanitare).
              Scuze pt confuzie, uite-o aici si pe cea pierderile de sarcina...
              Am atasat si paginile urmatoare pt ca prezinta si un exemplu de calcul (in caz ca mai e cineva interesat sa aprofundeze problematica)
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1747

                #67
                Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti


                .......
                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  #68
                  Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                  Da, se calculeaza pentru cel mai dezavantajat traseu ... daca citim printre randuri ...
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1747

                    #69
                    Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                    o.k.

                    .....
                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      #70
                      Răspuns la: Sistem incalzire pardoseala, tavan si pereti

                      Dupa cum spuneam ...

                      Evident ca acolo se mentioneza si formule, parametrii, etc.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Manualul instalatorului.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	167,1 KB 
ID:	614977
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      Procesare...