Calorifer incalzit numai sus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Pavelina
    Incepator
    • 24.iun.2013
    • 16

    Calorifer incalzit numai sus

    Buna ziua!

    Am probleme cu caloriferul, in sensul ca se incalzeste numai partea de sus. Din sapaturi pe net si comparatii cu caloriferul din baie, am concluzionat ca s-a blocat robinetul termostat. Fie ca il inchid, fie ca il deschid, caloriferul ramane blocat in acelasi stadiu partial de incalzire, cald sus si rece jos.

    Caloriferul este din ala vechi, are repartitor, aerisirea se face doar in extra sezon, cand ne anunta adminul, prin deschiderea la maxim a robinetului.

    Intrebare: Cum deblochez robinetul?
    Atasez si o poza cu robinetul. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3464.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,3 KB 
ID:	638518

    Multumesc!
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

    Eu cred ca este nearisit.
    Inchide robinetul de tur si daca ai aerisitor da drumul la aer, il va impnge apa de pe retur.
    Daca nu ai areisitor slabeste piulita care intra in calorifer sa iese aerul.
    Ai grija ca iese si ceva apa cu aerul.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #3
      Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

      Nu este treaba de amator !
      Sigur nu are aerisitor iar sa desfaca piulita ....credeti ca poate sau se risca cineva ?
      Acolo trebuie vazut robinetul termostat in ce stare se afla si facuta o aerisire pe la olandezul robinetului , ca unica solutie.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        #4
        Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

        Acum depinde cat de bine se descurca cu cheia in mana.
        Eu la prieteni care nu au aerisitor il fac pe la olandeza de la robinet.
        Merge de fiecare data.

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          #5
          Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

          Asa ca fapt divers, a vazut careva concret si palpat un calorifer cu ceva aer mai mult cum se incalzeste? Nu zic de 20-30 cm cubi de aer.

          Explicatie pe poza. Imediat dupa partea conica alba, inainte de corpul robinetului se vede o piulita tip holender ca o roata dintata. Pe ea chiar in partea de sus se vede o zona plata, cam cat doi dinti dar dreapta. Se desface acea piulita/holender, spre stanga, si ai acces la termostat. Din acesta iese un pin de 2-3 mm grosime. Normal odata desfacuta partea alba acel pin trebuie sa iasa la maxim in exterior, pana in 10 mm. Vezi daca este asa. Poate sa fie blocat si acel mecanism interior din partea alba. Lasa asa robinetul desfacut si vezi daca se schimba ceva la incalzirea caloriferului. Oar daca se incalzeste este posibil sa fie mecanismul din partea alba stricat.
          O problema mai este in interiorul corpului, in spatele termostatului unde acesta regleaza sectiunea de curgere a agentului termic, acel piston fiind blocat datorita oxidarii sau colmatarii. Dar aici se poate ajunge doar daca se desface acel termostat si asta numai dupa ce se opreste incalzirea centralizata si se drepresurizeaza. Adica la vara sau acum daca soliciti interventie din partea administratiei/radet sau ce aveti voi acolo.

          Comentariu

          • sisica_si
            Membru Marcant
            • 19.dec.2013
            • 937

            #6
            Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

            Poate verifica daca are aer in calorifer.
            Verifica returul care ar trebui sa aibe aproape aceeasi temperatura cu turul.
            Daca este rece trebe aerisit.
            Daca este blocat termostatul ai putea sa il lovesti usor cu ceva de cateva ori pe pozitia de maxim deschis.

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

              Dimpotriva, daca este rece sus si returul cald inseamna ca are aer. Mai trebuie sa zic si de ce?

              Daca returul este rece, logic, nu este circulatie prin acel radiator sau este circulatie foarte slaba.

              Comentariu

              • sisica_si
                Membru Marcant
                • 19.dec.2013
                • 937

                #8
                Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                Eu asa am facut, apa calda este blocata sus de aerul de pe instalatie si returul ramane rece.
                Poate vorbi cu administratorul sa opreasca pe coloana caldura si sa schimbe robinetul cu unul normal, dar daca este la un etaj inferior nu prea poate face asta.

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  #9
                  Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                  Tu vorbesti serios?

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 937

                    #10
                    Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                    Cu ce?

                    Comentariu

                    • Pavelina
                      Incepator
                      • 24.iun.2013
                      • 16

                      #11
                      Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                      Revin sa va spun ce am facut. Am chemat un instalator si, dupa desfacerea piulitei aleia mari, s-a constatat ca robinetul termostat se blocase in pozitia in care era cald numai sus si rece jos. Odata repus la loc, s-a rezolvat. Din fericire, nu este ceva mai complicat de atat pentru ca aerisirea nu o puteam face decat cu golirea instalatiei pe tot blocul, ceea ce admina a refuzat pe motiv ca inseamna costuri uriase.

                      Acum, am o alta problema in legatura cu care va rog sa ma ajutati. Am umiditate foarte mare in casa.
                      In casa este frig si, oricat as incalzi, nu am confort. Este cald si sufocant dar nu pot sta nici imbracata foarte gros dar nici subtire. Sufocant de cald dar patrunzator la oase.
                      Cu dezumidificator mecanic - cu pastila - nu rezolv problema. Imi puteti recomanda un dezumidificator electric eficient si la un cost rezonabil? Camera are 15 mp.

                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        #12
                        Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                        Aerisirea nu se face cu golirea instalatiei. Tocmai si denumirea, aerisire, scoti aerul din calorifer. Si asta se face in cel mai inalt punct. Ori prin aerisitorul din partea opusa robinetului de tur - cazul de fata cel termostat - iar daca nu exista acel aerisitor, prin slabirea holenderului ce prinde corpul robinetului de calorifer si sub actiunea presiunii apei din instalatie este eliminat aerul.

                        Pana la urma era blocat termostatul pe minim, lucru des intalnit.

                        Legat de umezeala, nu prea am inteles ce e cu temperaturile alea. Ori e prea cald ori prea rece.
                        Un dezumidificator electric este in principiu o unitate de aer conditionat portabil dar cu recirculare, ca atare costa. Unul cat de cat bun il gasesti pe la 800-1000 ron.

                        Comentariu

                        • Pavelina
                          Incepator
                          • 24.iun.2013
                          • 16

                          #13
                          Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                          Postat în original de Scifficus

                          Legat de umezeala, nu prea am inteles ce e cu temperaturile alea. Ori e prea cald ori prea rece.
                          Ai dreptate, casa are, practic, un grad de umiditate foarte ridicat. Iarna este frig iar umezeala face sa fie si mai patrunzator frigul. Oricat de cald as face, nu am confort pentru ca devine cald si sufocant, patrunzator la oase.
                          Vara este cald si sufocant si, oricat ar fi de cald, nu pot dormi fara plapuma, cel putin la coloana, pentru ca ma trage umezeala.
                          Mi se solidifica sarea in solnita, mi se mucegaieste painea in punga de plastic, mucegai am facut mai peste tot. Umezeala a fost dintotdeauna dar totul a degenerat catre un grad insuportabil dupa montarea termopanelor in camera.

                          Din pacate, nu imi pot permite un aparat atat de scump. Alte variante?

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            #14
                            Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                            Aeriseste mai des, lasa geamurile batate macar.
                            Instaleaza macar un ventilator cera sa traga umezeala afara, eu asa am facut in balcon, de la 80-90 la suta umezeala cu rufele intinse coboara la 50 la suta intr-o ora.

                            Comentariu

                            • Pavelina
                              Incepator
                              • 24.iun.2013
                              • 16

                              #15
                              Răspuns la: Calorifer incalzit numai sus

                              Postat în original de sisica_si
                              Aeriseste mai des, lasa geamurile batate macar.
                              Instaleaza macar un ventilator cera sa traga umezeala afara, eu asa am facut in balcon, de la 80-90 la suta umezeala cu rufele intinse coboara la 50 la suta intr-o ora.
                              Este o idee rentabila dar eu cam fug de aerisire nelimitata pentru ca este foarte frig in casa.

                              Comentariu

                              Procesare...